Sporazum predvideva, da bo vlada predlagala spremembo zakona o sistemu plač v javnem sektorju tako, da bo plače policistom uredila ali z uredbo ali s kolektivno pogodbo. To so bo zgodilo najkasneje do konca leta 2011. Kamnarjeva meni, da bi bilo primerneje, da bi se plače urejalo z uredbo, Prah pa je dodal, da je to stvar pogajanj.

Kamnarjeva je pojasnila, da se že sedaj temelji plač v javnem sektorju urejajo z zakonom, glavni okvir v kolektivni pogodbi javnega sektorja, en del pa s panožnimi kolektivnimi pogodbami. Sedanji sporazum pa da omogoča, da se v nadaljevanju pogovorov zadeve rešujejo ali s kolektivno pogodbo, lahko pa se pogodba "spremeni" v uredbo, v kolikor bo takšna volja obeh strani.

Predlog uredbe oz. kolektivne pogodbe bo pripravila delovna skupina, ki jo bodo sestavljali predstavniki ministrstva za notranje zadeve (MNZ), policije, ministrstva za javno upravo (MJU) ter reprezentativnih sindikatov policistov. Skupina mora z delom začeti najpozneje do 30. novembra.

Cilj bo vzpostavitev razmerja med plačami policistov in povprečno plačo v državi, v sporazumu pa je poudarjeno, da se z uredbo oz. kolektivno pogodbo ne bo poseglo v že pridobljene pravice. Tako se bodo vlada in sindikati najkasneje do 1. februarja 2011 začeli usklajevati glede odprave anomalij in pomanjkljivosti plačnega sistema. Še naslednji teden bosta MJU in MNZ opravila analizo prevedbe in umestitve delovnih mest in plač v nov plačni sistem vseh pooblaščenih uradnih oseb v policiji. Morebitne ugotovljene nepravilne prevedbe bodo odpravili do novega leta.

Prav tako sporazum predvideva, da policijski sindikat z današnjim dnem konča stavko. Tako Prah kot Kamnarjeva sta po podpisu izrazila veliko zadovoljstvo nad doseženim.

Policijski sindikat je s stavko začel 27. septembra. Prva stavkovna zahteva policijskega sindikata je bila odprava plačnih nesorazmerij, opozarjali pa so tudi na slabo vrednotenje dela zaposlenih v policiji. Prav tako so od vlade zahtevali analizo plač policistov na ravni Evropske unije in določene bonitete pri upokojevanju policistov.

Zaostritev stavke so začeli napovedovati v drugi polovici oktobra, ko so tudi začeli intenzivneje sestankovati z vladno stranjo, ki jo je vodila Kamnarjeva.

Prejšnjo sredo sta nato strani parafirali sporazum, ki je predvideval, da se plače policistov ne bi urejale v kolektivni pogodbi, ampak v vladni uredbi. Le dan kasneje je ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs sporočila, da vlada takega sporazuma ni podprla, saj da parcialno urejanje vprašanja plač za posamezne poklicne skupine ni ustrezno.

Borut Pahor: Vlada odgovorila KSJS, s policisti pred dogovorom

Vlada je danes sprejela odgovore na vprašanja Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS). Premier Borut Pahor meni, da se bodo sindikati konfederacije na podlagi odgovorov lahko dokončno odločili in v petek po 12. uri pristopili k podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovora o ukrepih na področju plač.

Kaj vlada odgovarja konfederaciji, ni razkril, saj želi ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs z odgovori prej seznaniti sindikate.

Po premierovih besedah pa so tudi blizu dokončni sklenitvi sporazuma s policijskim sindikatom, na podlagi katerega bi ta del policistov prenehal s stavko.