Na zboru podizvajalcev, ki ga je organiziralo letos ustanovljeno Združenje izvajalcev zaključnih del v gradbeništvu pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), so se zbrali predstavniki 40 do 50 podjetij. Predlagajo nekaj nujnih rešitev, da se primeri, s katerimi so se doslej soočali, ne bi ponovili, je za STA dejal predsednik združenja Mirko Požar.

Na področju projektnega financiranja predlagajo upoštevanje t.i. Basel 2 pravil, ki naj bi bile po Požarjevih besedah obvezne za vse evropske države, vendar jih slovenske banke ne izvajajo dosledno. "Projektno financiranje, ki se zdaj izvaja, je približna varianta teh pravil in v ključnih točkah odstopa," je dejal Požar. Zato bodo na Banko Slovenije in na Združenje bank Slovenije naslovili vprašanja, zakaj banke tega ne izvajajo oz. zakaj centralna banka tega ne preverja.

Prav tako podizvajalci predlagajo uvedbo dokumenta po vzoru zadolžnice oz. akceptnega naloga, s katerim bi podizvajalci lahko zavarovali svoje terjatve. Predlagajo tudi spremembe na področju javnih naročil. Pri tem se jim problematično zdi predvsem dejstvo, da se javna naročila oddajajo glede na najnižjo ceno. To je problematično tako za samo gradnjo kot tudi za zagotavljanje plačil podizvajalcem, je opozoril Požar.

Na današnjem zboru so članom združenja ponudili tudi možnost izobraževanja za vstop na tuje trge kot možnost prilagajanja razmeram na trgu, prav tako jim združenje ponuja strokovno pomoč pri preoblikovanju iz proizvodnih v tržna podjetja.

Letos ustanovljeno združenje ima trenutno okoli 50 članov, ki skupaj zaposlujejo okoli 1000 delavcev. V zadnjem obdobju je bilo združenje predvsem aktivno pri projektu gradnje 833 stanovanj v ljubljanskih Celovških dvorih, katerega glavni izvajalec je bil Vegrad, ki je od 6. oktobra v stečaju. Podizvajalci še vedno niso zaključili vseh del, kot razlog pa zdaj navajajo Novo Ljubljansko banko, ki po Požarjevih besedah še vedno noče izdati izbrisnih pobotnic za hipoteke na stanovanjih, ki so jih nekateri podizvajalci pridobili kot plačilo za opravljeno delo.