Njen odstop ga je presenetil

Predsednik vlade Borut Pahor se je na odločitev Dimičeve odzval le s kratko pisno izjavo. Kot je zatrdil, ga je odstop presenetil, vendar ga je sprejel z razumevanjem. "Moja sodelavka je bila 12 let. Trudili se bomo, da bo delo v kabinetu predsednika vlade do imenovanja novega vodje kabineta potekalo nemoteno," je še zagotovil.

Pahor je v svojih izjavah tudi po izbruhu afere s hišo Dimičeve v Murglah vseskozi zatrjeval, da šefinji svojega kabineta zaupa. "Je kakovostna sodelavka. Nanjo sem se lahko zanesel, ko je bilo težko in ko je bilo lahko. Je izobražena, inteligentna in lojalna, kar je na tem položaju pomembno," je dejal po četrtkovi seji vlade. In zagotovil, da ni človek, ki bi "žrtvoval svoje sodelavce, zato da bi ostal na položaju". Zato bo počakal na ugotovitve odgovornih inštitucij, komisije za preprečevanje korupcije in policije.

Ti sta se že lotili preiskave domnevnih nepravilnosti Dimičeve pri nakupu in obnovi hiše v ljubljanskih Murglah. Kot so poročali mediji, naj bi Dimičeva od Nove ljubljanske banke dobila za svojo plačo nesorazmerno visoko posojilo pod izredno ugodnimi pogoji, hišo naj bi obnavljali delavci Vegrada, material za obnovo pa vozili tudi z gradbišča Celovških dvorov.

Na komisiji za preprečevanje korupcije so nam včeraj zatrdili, da odstop Dimičeve na njihove postopke ne vpliva in da jih bodo nadaljevali, kot je bilo predvideno. Če bi se uresničila nekatera razmišljanja, da naj bi se Dimičeva umaknila v tujino za čas trajanja postopkov, pa bi to pomenilo le nekoliko večje težave pri pridobivanju njenih izjav. Kljub temu pa bodo postopki končani, so nam pojasnili na komisiji.

V Pahorjevi SD nam uradnih izjav o odstopu Simone Dimic ni uspelo dobiti, a kar nekaj pomembnejših članov te stranke veselja ob njenem odhodu ni skrivalo. Po njihovih navedbah je bil odstop Dimičeve nujen, saj da je imela preveliko moč, ki jo je uporabljala tako za kadrovanje na najrazličnejša mesta kot za zagotavljanje poslov določenim krogom podjetnikov. K temu dodajajo (pre)velik vpliv, ki ga je imela na predsednika vlade. Je pa v koaliciji tudi mogoče slišati, da je bila Dimičeva za mnoge moteča, saj je marsikatere apetite - tudi iz krogov v oziroma blizu SD - preprečila oziroma vplivala na Pahorja, da pri nekaterih vprašanjih ni popuščal.

Ob tem je zanimivo, da nam je pred približno dvema mesecema prepoznavnejši član SD dejal, kako nekateri v stranki mrzlično iščejo dokumente proti Dimičevi, ki bi jo "odnesli". Saj bi, kot je dejal, le tako rešili ugled te vlade in koalicije. Niso pa tudi redki, ki menijo, da je bila zgodba z Dimičevo zelo dobro vodena in usmerjena predvsem kot sporočilo in svarilo Pahorju.

"Bil je že čas"

Izjav glede odhoda Dimičeve niso želeli dajati tudi v LDS, iz največje opozicijske stranke SDS pa so sporočili le: "Bil je že čas." Poslanec Zares Franco Juri je ocenil, da gre za pričakovano in odgovorno odločitev. "Ta korak je bil za ohranitev zaupanja v vlado potreben, ne glede na to, kaj se bo v zvezi z domnevno spornimi ravnanji Dimičeve ugotovilo. Če se bo ugotovilo, da očitki ne držijo, se bo lahko vrnila z dvignjeno glavo," meni Juri. In dodaja, da je Dimičeva z odstopom tako razbremenila vlado kot omogočila bolj transparentno preiskavo.

Tudi vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik je potezo Dimičeve ocenil kot pravilno. "Očitno je presodila, da ne glede na to, kaj bodo ugotovili pristojni organi, v tem trenutku svojega dela ne more več korektno opravljati. In to je pozitivno," pravi Presečnik. Po njegovem mnenju bi namreč postopki, ki potekajo proti Dimičevi, vplivali na delo premierja in vlade, česar si ne morejo privoščiti. Če se bo izkazalo, da so očitki zoper Dimičevo neutemeljeni, pa je nato Pahorjeva odločitev, ali jo sprejme nazaj v ekipo, ki si jo sam postavlja.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa pravi, da bodo morali organi, ki preiskujejo različne zadeve, povezane z Dimičevo, ugotoviti, ali imajo očitki, ki so se pojavili v javnosti, kakšno podlago ali ne, in šele nato se bo lahko ocenjevalo, ali je bila njena odločitev pravilna. "Osebno pa menim, glede na vse, kar se je dogajalo zadnje dni, in pritisk javnosti je bil res velik, da je verjetno prava odločitev, da v tem trenutku odstopi, zato, da ta zadeva ne bremeni dela premierja in vlade," dodaja Erjavec.