"Aktivnosti Geodetske uprave RS (Gurs) so dovolj dobre, kajti ljudje odhajajo s pogovorov pomirjeni, z zavestjo, da se stvari urejajo," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal minister za okolje in prostor Roko Žarnić. Po njegovem mnenju so "izvirni greh" za napake doslej neurejene evidence.

Minister je prepričan, da bo celoten projekt državljanom prinesel "velike koristi", saj da bodo vedeli, "kaj imajo v lastništvu in približno, koliko to stane".

Preberite še: Ljubljanski geodeti čakajočo množico pozivajo k potrpežljivosti.

Gurs bo po uradni dolžnosti popravil podatke, ki jih lahko. Podatki naj bi bili urejeni do začetka obdavčitve nepremičnin in Gurs bo pred tem, če bo ugotovil napačne podatke, tiste lastnike še enkrat pozval k posredovanju podatkov z vprašalnikom, ki pa bo podlaga za globo po zakonu o evidentiranju nepremičnin, če lastnik podatkov ne bo poslal oz. bodo ti nepopolni.

Gurs ne more popravljati podatkov o lastništvu

Geodetska uprava pa ne more popravljati podatkov o lastništvu, ker zanje ne ve, je opozoril generalni direktor Gursa Aleš Seliškar. Pripombe glede na lastništvo predstavljajo okoli polovico od skupno 100 tisoč pripomb, kolikor so jih doslej dobili na Gursu, kar je nad njihovimi pričakovanji. Doslej so obdelali okoli tri četrtine pripomb glede lastništva, je povedal Seliškar.

Lastnike pozivajo, naj (z dokazilom, npr. kupoprodajno pogodbo) uredijo lastništvo v registru nepremičnin ter tudi v zemljiški knjigi.

Za del napak pri prenosu podatkov iz zemljiške knjige je odgovoren Gurs, priznava Seliškar, za kar se lastnikom opravičuje, del pa je posledica nepopolnih vpisov v zemljiško knjigo. Meni, da bi morali lastniki pri vpisovanju v zemljiško knjigo dobiti celovito informacijo.

Uredite vpis v zemljiško knjigo po dedovanju

Prihaja do primerov, ko lastniki niso uredili vpisa v zemljiško knjigo po dedovanju, v nekaterih večstanovanjskih stavbah ni urejena etažna lastnina, slabo je v zemljiški knjigi urejena lastnina države in lokalnih skupnosti, pogosto so v zemljiški knjigi nepopolni ali netočni podatki o lastniku (npr. ni vpisana enotna matična številka občana ali je prišlo do spremembe priimka), je navedel namestnik generalnega direktorja Gursa Anton Kupic.

Med pripombami glede obvestil jih je okoli četrtina glede napačnih ali nepopolnih podatkov o nepremičninah, 11 odstotkov je bilo pripomb na vrednost in pet odstotkov v primerih napačne povezave parcele in stavbe.

Rok za pripombe na vrednost zaenkrat ostaja 25. november; podaljšali ga bodo, če bo bo povečevalo število pripomb. Gurs bo po tem roku zbrane pripombe proučil in morebiti spremenil določene vrednostne cone ter dokončno določil modele vrednotenja. Modele bo nato z uredbo sprejela vlada, s čimer bodo nepremičnine dobile uradno pripisano vrednost.

Odgovornost za napake iskati v celotni verigi

Glede odgovornosti za napake pri podatkih o nepremičninah je Žarnić dejal, da jo je treba iskati v celotni "verigi", med drugim tudi v nesodelovanju upravnih enot in upravljanju z zemljiško knjigo. Seliškar je na vprašanje o odstopu dejal, da je strokovno in z veliko vnemo delal ter da bodo, "tudi če zamenjate še 100 seliškarjev, stvari ostale enake". Potrebno bi bilo povezovanje evidenc, celovita informacija ob vpisovanju v zemljiško knjigo, izboljšava katastra stavb.

Gurs je že leta 2006 predlagal združitev evidenc zemljiškega katastra, katastra stavb in zemljiške knjige. Predlog zakona o agenciji za nepremičnine je bil že v vladni obravnavi, a je bil ob ugovoru pravosodja umaknjen, ker da se ne strinja s prenosom sodne pristojnosti v izvršilno vejo oblasti, je povedal Seliškar. Dodal je, da so želeli le tehnično združiti evidentiranje nepremičnin, medtem ko bo sodno urejanje mej in lastništva prepustili sodišču.

Vzrok za napake tudi nenatančen zemljiški kataster

Vzrok za nekatere napake je tudi nenatančen zemljiški kataster, pravijo na Gursu, zato bo njegova ureditev eden izmed predlogov za dolgoročno ureditev področja, o katerih bodo v četrtek razpravljali tudi na vladi. Ena možnost bi bila nova izmera celotnega območja države, kar pa bi bilo predrago in se ne bi izplačalo. Druga možnost je uporaba novih aerofoto posnetkov ter tudi podatkov, ki jih bodo pridobili iz posnetkov poplavnih območij (kar poteka v okviru projekta Leader), s čimer bi dobili bolj natančno pokrivanje grafičnih podatkov z atributnim delom zemljiškega katastra.

Seliškar opozarja tudi na zastarelo programsko opremo za vodenje evidence zemljiškega katastra, ki da se lahko kadarkoli "sesuje". Za prenovo te programske opreme bi potrebovali okoli 20 milijonov evrov, je ocenil.

Flop leta: Pri popisu nepremičnin (in odpravljanju napak) na pomoč priskočili študenti

Popis nepremičnin, ki naj bi dokončno uredil kaos v evidenci nepremičnin, je kljub porabljenim skoraj 16 milijonom evrov (10,9 milijona evrov za popis in 4,8 milijona za obveščanje lastnikov) bolj ali manj flop leta.

Kot piše Žurnal24, je na Gurs samo po pošti do prejšnjega četrtka prispelo 14.765 pošiljk, do istega dne pa so rešili tudi 801 primer lastništva. Dodajajo, da se največ lastnikov po pomoč zateče na geodetske pisarne v Ljubljani, Celju in Kopru.

O odstopu generalnega direktorja Aleša Seliškarja na ministrstvu za okolje in prostor – v katerega pristojnost spada Geodetska uprava RS (Gurs) – kljub številnim napakam v obvestilih ne razmišljajo. Gurs je zaradi številnih napak že najel 22 študentov. Na uro zaslužijo od 3,7 do 4,5 evra, kar pomeni, da bi študent za povprečen 160-urni delovni mesec prejel do 720 evrov.

Na Gursu so za Žurnal24 povedali, da študenti pomagajo pri obdelavi podatkov in na e-pomoči. Kot so pojasnili, je bilo njihovo sodelovanje predvideno že na začetku projekta in da jih bodo v skladu z dinamiko prejete pošte zaposlili še več.