"Greblo ima televizijske izkušnje že od mladosti, sodeloval je tudi pri velikih projektih. Zapisal je dobre misli, ki so pokazale, da razmišlja v pravi smeri glede razvoja televizije," poudarja Filli.

Greblo je imel tudi direktorske izkušnje iz prejšnje dejavnosti, ki so bile po Fillijevih informacijah nasprotne od objavljenega pisma. Zato o njegovi kandidaturi ni dvomil, zdela se mu je dober kompromis v tem trenutku. Sprejel je odločitev, pri čemer pa ni bil uspešen. Tega ne jemlje kot poraz, saj ima programski svet pravico presojati o njegovem predlogu.

"Ni vzvoda, ki bi omogočal, da bi generalni direktor, če programski svet ne odobri njegovih predlogov, kljub vsemu koga imenoval. To bi sicer bila skrajnost. Grebla pač niso podprli, na drugi strani so Jožetu Možini in Vinku Vasletu izrekli podporo ob imenovanju za vršilca dolžnosti, čeprav jima je bil svet 'nenaklonjen'," meni.

Ker se obeta sprememba zakonodaje, bi se ob ponovitvi razpisa lahko zgodilo, da bi bil direktor imenovan šele potem, ko bi bila sprejeta, oz. bi bil imenovan le za nekaj mesecev. "Obstaja pa drugi pogled: gremo dalje, kot da bomo tukaj cel mandat," pravi Filli.

Novi zakon o RTV Slovenija je po prepričanju Fillija nujno potreben. "Pa ne zaradi manjšega programskega sveta ali izstopa iz sistema javnih uslužbencev. Nujno potrebujemo finančno perspektivo, stabilnost, ki bo imela ritem pri RTV-prispevku, prenos nepremičnin v našo last. Pri nekaterih projektih smo namreč zelo ovirani, zato bi bil zelo vesel, če bo zakon sprejet".

Pri oceni prihodkov RTV Slovenija za prihodnje leto so si po Fillijevih besedah postavili realne osnove. Prihodkov od oglaševanja bo nekoliko manj, obenem se jim veča problem rasti mase za plače, na kar je vezana tudi odprava plačnih nesorazmerij v javnem sektorju. Trenutno so odvisni še od izkupička pogajanj vlade, od 1. januarja, če bo zakon o RTVS sprejet.

O dobri finančni kondiciji, v kateri je, kot zatrjuje prejšnji prvi mož RTVS Anton Guzej, zapustil nacionalko, pa Filli pravi, da tekoče poslovanje ni pozitivno oziroma napoved do konca leta kaže, da bo poslovanje negativno.

Očitke o nepripravljenosti nacionalke na uvedbo digitalizacije je Filli označil za nekorektne. Na preklop na več območjih Slovenije so bili pripravljeni že lani, a pogojev za izvedbo še ni bilo, prav tako ne obljubljene informacijske kampanje s strani države.

"Kdor svojega dela ni opravil, zdaj poskuša s prstom pokazati na nas. RTV Slovenija pa je za kritiko vedno primeren in reden strelovod," je še dodal Marko Filli.