Kot smo že poročali, je izlitje strupene rdečkaste gošče, ki nastane kot stranski produkt pri proizvodnji aluminija iz boksita, terjalo štiri življenja, med njimi tudi otroška. Umrli so triletna deklica in njena enoletna sestrica ter 35-letni moški in starejša ženska. Šest starejših ljudi še vedno iščejo, medtem ko je bilo v nesreči poškodovanih več kot 120 ljudi, od katerih jih je osem še vedno v kritičnem stanju. Odpadna gošča, ki je odnašala avtomobile in poškodovala številne hiše ter mostove, je najhuje prizadela vas Kolontar, ki leži le nekaj sto metrov od poškodovanega rezervoarja. Prebivalci vasi, v kateri naj bi bilo najmanj 50 hiš neprimernih za življenje, so morali zapustiti svoje domove. Podobno slabo so jo odnesli tudi v kraju Devecser, kjer je rdečkasta strupena tekočina poplavila kar okoli 230 hiš, skupno pa naj bi bilo ogroženih 400 domov, zato so morali številne domačine evakuirati.

Madžarski premier Viktor Orban je že izrazil sožalje svojcem žrtev, od preiskovalcev pa zahteva, naj najdejo odgovorne za katastrofo. Sam je očitno prepričan, da je za nesrečo kriv človeški dejavnik, saj je dejal, da "vse razpoložljive informacije kažejo, da ne gre za naravno katastrofo". Na podoben sklep nakazujejo tudi izjave nekaterih domačinov iz prizadetih vasi, ki so po nesreči povedali, da se je že nekaj časa govorilo, da je menda rezervoar počen in da lahko pride do nesreče, kar naj bi vedeli tudi delavci, zaposleni v tovarni. Po drugi strani so odgovorni iz tovarne zavrnili vsakršno krivdo, saj po njihovem pred nesrečo ni bilo nikakršnih znakov bližajoče se katastrofe. Včeraj so pojasnili še, da je v rezervoarju še vedno okoli 97 odstotkov gošče in da skušajo s popravili preprečiti nadaljnja izlivanja, medtem ko so začele državne službe okoli poškodovanega rezervoarja graditi šest metrov visok nasip. Strokovnjaki sicer pravijo, da odpadna snov vsebuje tudi strupene soli težkih kovin in je v primeru zaužitja lahko smrtonosna, medtem ko ob dotiku povzroča opekline in poškoduje oči, ni pa radioaktivna in ne vsebuje cianida.

Zaradi razlitja strupene snovi so oblasti v treh okrožjih razglasile izredne razmere, pri zmanjševanju posledic ekološke katastrofe pa že od prvega dne pomaga na stotine reševalcev, strokovnjakov, vojakov in policistov. Po zadnjih podatkih je zaradi katastrofe zastrupljenih najmanj 40 kvadratnih kilometrov površin, nekatere reke so že označili za "mrtve", rastlinstvo in živalstvo sta povečini uničena in tudi zrak je onesnažen s težkimi kovinami. Po zagotovilih oblasti pitna voda na prizadetem območju kljub temu ni onesnažena, reševalci pa se zelo trudijo, da bi preprečili tudi onesnaženje reke Donave. Če jim strupene gošče ne bo uspelo zajeziti, bi lahko v Donavo prispela v treh ali štirih dneh, zato je zaskrbljenost že izrazila evropska komisija, pri kateri se bojijo, da bi ekološka katastrofa dobila evropske razsežnosti.