"Pokojnina ni božji dar ali dar politikov, ampak zaslužena pravica na podlagi dela," je opozorila Anka Tominšek iz Zveze društev upokojencev Slovenije. Po njenem mnenju bi bilo treba več pozornosti usmeriti v izboljšanje delovnih pogojev. "Delovni pogoji morajo biti bolj humani," je dejala.

Tomaž Wraber iz Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije je poudaril da tako kot pokojnina tudi invalidnina ni "božji dar", niso socialni transfer, saj je bilo vplačevano zanje. Po njegovem mnenju je tudi nesprejemljivo, da je iz besedila izpadlo ocenjevanje za telesno okvaro.

Tudi v Zvezi delovnih invalidov Slovenije nasprotujejo izločitvi ocenjevane telesne okvare iz predlaganega zakona, je dejal predsednik zveze Drago Novak. "Zakaj namesto takšnih ukrepov raje ne stremimo k večjemu številu zaposlenih in večjim plačam?" je vprašal.

Ne strinjajo se niti s podaljševanjem obdobja za izračun pokojninske osnove. "Ko bomo šli v pokoj, bomo na koncu dobili štipendije," je ocenil.

Zdenko Lorber iz zveze sindikatov Alternativa je poslance pozval, da bi rešili problem delavcev na težkih in zdravju škodljivih delovnih mestih. Po zdajšnjih podatkih problematika zadeva 41.000 ljudi. Lahko se ta delovna mesta znova podrobno preverijo, vendar jih bo na koncu kvečjemu več in ne manj, je opozoril.

Izvršna sekretarka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lučka Böhm je izpostavila problem "dohodkovne revščine na stara leta". Osnovni problem bo pokojninska osnova, je dejala. "Večina industrijskih delavcev bo imela pokojnino, odmerjeno od najnižje pokojninske osnove. Zaprositi bodo morali za socialno pomoč, v zameno zanjo pa svojo nepremičnino prepisati na državo," je opozorila.

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije nasprotujejo ukinitvi možnosti za odpis ali odlog plačila prispevkov. Po njihovem mnenju to v težkih gospodarskih časih ni ustrezna rešitev. Pač pa opozarjajo, da bi bilo veliko bolj nujno zajeziti sivo ekonomijo. "Milijarda evrov gre mimo državnega proračuna," je opozoril generalni sekretar zbornice Dušan Krajnik.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je ob koncu v šali dejal, da bi bilo najbolje, da bi našli tako rešitev, kot jo prikazuje eden od motivov na panjskih končnicah: "Stara noter, mlada ven." Ker pa to ni mogoče, bo treba iskati rešitve tudi v nadaljnjem dogovarjanju, je dejal.

Glede poklicnih pokojnin je opozoril na sistem poklicnih prekvalifikacij. Za tiste, ki začnejo delati mladi, pa velja, da se lahko upokojijo mlajši, če imajo ustrezno dolgo pokojninsko dobo, je spomnil.

Na nestrinjanja s prepovedjo odpisa prispevkov minister odgovarja, da je bruto plača pravica delavca iz delovnega razmerja. "V pogodbi za sklenitev delovnega razmerja ne piše, da prispevki ne bodo plačani," je pojasnil. Hkrati s prepovedjo odpisa oz. odloga pa je v zakon uvedeno načelo, da se v pokojninsko dobo šteje le tisto obdobje, v kateri so bili plačani prispevki.

Minister se strinja, da je siva ekonomija, na katero so opozarjali nekateri v razpravi, velik problem. V tem tednu bodo po njegovi napovedi predstavili izboljšano besedilo zakona za preprečevanje dela na črno. "To vprašanje je res pereče," se je strinjal.