Tiskovni predstavnik Vatikana Ignacio Carrasco de Paula je dejal, da so ob podelitvi nagrade popolnoma ignorirali etična vprašanja, s katerimi se srečamo ob zdravljenju neplodnosti. Dejal je, da je umetna oploditev povzročila uničenje velikega števila človeških zarodkov.

Skoraj štiri miljone otrok se je od leta 1978 rodilo s pomočjo umetne oploditve. Carrasco, vatikanski tiskovni predstavnik, je dejal, da je bil ta korak „novo pomembno poglavje na področju človeške reprodukcije.“ Izbira Edwardsa pa je bila "čisto zgrešena". Če ne bi bilo njega, „na svetu ne bi bilo velikega števila skrinj, napolnjenih s človeškimi zarodki. V najboljšem primeru so ti preneseni v maternico, najverjetneje pa umrejo, kar je problem, za katerega je odgovoren prav Nobelov nagrajenec.“ Carrasco je poudaril, da je to njegovo osebno stališče.

Odbor za Nobelovo nagrado pa je poudaril, da je izum „prinesel veselje neplodnim ljudem po vsem svetu. Njegov dosežek je omogočil zdravljenje neplodnosti, ki pesti velik del človeštva, vključno z desetimi odstotki parov po vsem svetu.“