Slavnostno prireditev je varovalo več kot 900 kosovskih policistov ter pripadnikov sil Kforja in Eulexa, po zadnjih ocenah pa se je ceremonije udeležilo več kot 4000 vernikov. To je celo več, kot so do pred nekaj dnevi pričakovali v zahodnih diplomatskih krogih v Prištini. Čeprav so varnostne razmere na Kosovu precej boljše kot takoj po razglasitvi neodvisne in samostojne države, so strokovnjaki ocenjevali, da bo ustoličenje patriarha Irineja spremljalo okoli 1000 oziroma največ 2000 vernikov.

Kosovski predstavniki naslovesnost niso bili povabljeni

Od srbskih politikov se je slovesnosti udeležil predsednik Srbije Boris Tadić, kosovska policija pa je udeležbo prepovedala voditelju srbske opozicije Tomislavu Nikoliću, predsedniku Srbske napredne stranke. Kot smo izvedeli iz diplomatskih virov v Prištini je med Eulexom in srbsko vlado obstajal dogovor, da Nikoliću onemogočijo vstop v državo, ker bi njegovo prisotnost lokalno albansko prebivalstvo lahko videlo kot provokacijo, saj je bil Nikolić v bližnji preteklosti najbližji sodelavec voditelja srbskih radikalcev Vojislava Šešlja. V mestu Peć in njegovi okolici pa so srbske sile med kosovsko vojno v letih 1998 in 1999 zagrešile več zločinov nad albanskimi civilisti.

Predstavniki kosovske politične scene se slovesnosti niso udeležili, saj z izjemo peškega župana Alija Berishe srbska pravoslavna cerkev na dogodek ni povabila nikogar izmed njih. Tudi več tednov posredovanja zahodnih diplomatskih krogov v Prištini in Beogradu ni obrodilo sadov oziroma jim ni uspelo najti prave formule, po kateri bi srbska pravoslavna cerkev na ustoličenje patriarha Irineja lahko povabila kosovske funkcionarje, ne da bi to pomenilo, da cerkev priznava državo Kosovo. Prav zato tudi peški župan Berisha, predstavnik stranke Ramusha Haradinaja, nekdanjega poveljnika Osvobodilne vojske Kosova, ni želel prisostvovati slavnostnemu dogodku v peški patriarhiji.

Brez resnih incidentov

Lokalni kosovski Albanci so celotno slovesnost pospremili s plakati, na katerih so z zapisi pod fotografijo patriarha Irineja cerkvenega dostojanstvenika označili za vojnega zločinca in ga naganjali v pekel, vendar so vojaki Kforja plakate kmalu odstranili. Kot smo uspeli izvedeti, oblasti prisostvovanja slovesnosti niso dovolile niti kosovskim novinarjem, bojda iz varnostnih razlogov.

Na slovesno ustoličenje patriarha Irineja se je včeraj prvi odzval Albin Kurti, vodja gibanja za samoodločbo. Dejal je, da je država Kosovo znova dokazala, kako neodločna je v trenutnih okoliščinah, ker je srbski pravoslavni cerkvi dopustila tovrstno provokacijo. Po drugi strani pa je Kurti poudaril, da se bo njegovo gibanje zagotovo zoperstavilo idejam o eksteritorialnosti najpomembnejših srbskih samostanov, kar je model, ki ga sicer zagovarja uradni Beograd.

Kot je za Dnevnik poudaril eden od zahodnih diplomatov, pa je za Kosovo izjemno pomembno, da je celotna slovesnost ustoličenja patriarha Irineja minila brez kakršnih koli incidentov.