Obama je ob slovesu pred člani kabineta in administracije dejal, da brez Emanuelovega vodstva ne bi mogli doseči vsega, kar so doslej dosegli. Emanuel je ob slovesu z najpomembnejšega položaja v Beli hiši dobil velik aplavz sodelavcev in dejal, da se veseli novih izzivov, kandidature za župana pa ni omenjal, razen tega, da je Chicago opisal kot najboljše mesto najboljše države na svetu.

Na položaju ga bo zamenjal nekdanji šef kabineta nekdanjega demokratskega senatorja iz Južne Dakote Toma Daschlea, Peter Rouse, ki je nemudoma pokazal, da bo vsaj na zunaj popolno nasprotje od predhodnika. Medtem ko se Emanuel nikoli ni bal javnih prepirov pred kamerami, pa je Obama za Rousea dejal, da še ni videl kamere ali mikrofona, ki bi mu bila všeč. Rouse na slovesnosti ni povedal ničesar.

Rouse, ki ga je Obama opisal, kot zelo delavnega, bo na položaju morda le začasno. Obama se bo za stalnega naslednika Emanuela odločil šele po volitvah 2. novembra. Ugibanja o tem, da bo Emanuel predčasno zapustil položaj, sicer trajajo že vse od aprila, ko je javno povedal, da ga zanima položaj župana Chicaga. To je postalo mogoče šele septembra, ko je zadnji v vrsti demokratske županske dinastije Chicaga Richard Daley sporočil, da se ne bo potegoval za nov mandat.

Rahm Emanuel se je rodil novembra leta 1959 judovskim staršem v Chicagu in severni del Chicaga je tudi zastopal v kongresu od leta 2003 do 2009. Leta 1992 je pomagal do izvolitve predsednika Billa Clintona, pri katerem je potem od leta 1993 do 1998 služboval na različnih položajih svetovalca, izkazal pa se je predvsem z napadalno obrambo šefa pred televizijami zaradi številnih škandalov.

Po Clintonovem slovesu se je Emanuel ukvarjal s financami, leta 2002 pa je uspel na kongresnih volitvah v Illinoisu. Do leta 2006 je v zveznem kongresu že postal predsednik odbora za demokratsko kongresno kampanjo, ki je strateško delil strankarska sredstva kandidatom. Demokrati so potem istega leta na volitvah republikancem iztrgali iz rok 30 sedežev v predstavniškem domu.

Obama je Emanuela vzel k sebi, ker oba prihajata iz Chicaga in zaradi njegovega slovesa brezkompromisnega borca. Ta sloves se je do danes malce omajal, saj mu predvsem levica zameri domnevno premajhno odločnost v boju z republikanci za predsednikove prioritete. Vzdevek "Rhambo" je menda upravičil bolj v prepirih z levico kot desnico.

Smisel za humor pa so ob slovesu pokazali Emanuelovi sodelavci v Beli hiši, ki so mu dali posebno darilo - mrtvega azijskega krapa, zavitega v časopisa Chicago Sun Times in Chicago Tribune. Darilo mu je predal predsednik Sveta gospodarskih svetovalcev Bele hiše Austan Golsbee, ki je dejal, da so mu želeli dati nekaj, kar bo izrazilo njihove občutke in razumevanje o njegovih novih priložnostih.

Legenda o Emanuelu pravi, da je v času Obamove predsedniške kampanje analitiku, ki ga ni maral, poslal mrtvo ribo. Zamisel je dobil v filmu o mafijcih "Boter", kjer je družina Corleone dobila obvestilo o smrti šefa sovražne tolpe na podoben način. Emanuel je dobil azijskega krapa, ker ta riba z agresivnim uničevanjem planktona trenutno hudo ogroža območje Velikih jezer in s tem tudi Chicago.