Sopredsedujoča komisiji, ki jo je imenoval predsednik Obama, sta predsednikove podrejene obtožila, da so povzročili zmanjšanje zaupanje javnosti v celoten projekt zaustavljanja izlitja in odpravljanja posledic, ko so uvodoma dajali napačne ocene glede dejanske količine nafte, ki je iztekala v Mehiški zaliv.

Nekdanji demokratski senator s Floride Bob Graham, ki poleg nekdanjega upravitelja uprave za zaščito okolja (EPA) Billa Reillyja sopredseduje komisiji, se je glede napačnih ocen izrazil precej slikovito. Administracijo je primerjal s slavnim vojaškim poveljnikom Georgeom Armstrongom Custerjem, ki so ga skupaj z njegovim 7. konjeniškim polkom leta 1876 pri Little Big Hornu pobili Indijanci.

"Vlada je napačno ocenila sovražnika. Tako kot Custer," je dejal Graham, ki je pozval tudi k ostrejšim regulacijam naftne industrije v Mehiškem zalivu. Vlada je uvodoma ocenila, da se v zaliv izteka 160.000 litrov nafte na dan, po osmih popravkih pa je prišla do prave številke devet milijonov litrov.

Napačne ocene naj ne bi vplivale na odziv

Upokojeni admiral obalne straže Thad Allen, ki je vodil vladna prizadevanja za odpravljanje posledic, je dejal, da napačne ocene o izliti nafti niso vplivale na odzivanje. Reilly je dejal, da je to skregano s pametjo. Znanstvenik iz nacionalne uprave za oceane in ozračje (NOAA) Bill Lehr pa je povedal, da se je odziv korenito spremenil, ko so se ocene povečale, saj več ni bilo dopustov, honorarno so zaposlili upokojene strokovnjake, tudi denar ni bil več problem.

Allen je sicer priznal splošno zmedo glede tega, kdo naj bi kril stroške, a krivdo pripisal 20 let staremu zakonu, ki določa, da je za odpravljanje posledic hkrati s plačilom odškodnin odgovoren lastnik ponesrečene vrtine. Allen je dejal, da je bila družba BP poleg tega odgovorna tudi svojim delničarjem, da ne zapravlja preveč denarja in namignil, da je to razlog za slabe ocene in počasen odziv.

Allen je predlagal, da zakon spremenijo tako, da omogočijo prevzem odgovornosti za usklajevanje odgovora na nesrečo nekomu tretjemu oziroma naftnemu podjetju, ki ni vpleteno v nesrečo, ima pa strokovnjake in opremo. Krivec pa naj bi poravnal vse stroške.

Zaradi nesreče naftne ploščadi Deepwater Horizon so razglasili moratorij na novo izkoriščanje nafte ob obali, ki bo potekel 30. novembra. Naftna industrija in lokalne oblasti moratorij napadajo, ker zavira gospodarsko rast in zaposlovanje. Vodja urada za upravljanje z oceansko energijo Michael Bromwich je napovedal, da bodo do konca oktobra ameriškemu notranjemu ministru Kenu Salazarju predali poročilo o moratoriju oziroma njegovi morebitni predčasni ukinitvi.