Padavine so oslabele in se pomikajo proti vzhodu in jugovzhodu države. Od severozahoda se bo postopno jasnilo in novih padavin ni pričakovati, je povedal dežurni prognostik na Arsu Benedikt Strajnar. Vreme se bo jasnilo in v prihodnjem tednu vremenoslovci pričakujejo sončno in jasno vreme z jutranjo meglo po nižinah.

Med opozorili je Strajnar omenil burjo, ki piha s hitrostjo nekaj nad 100 kilometrov na uro. Opozorilo velja do večera, ko bo tudi burja oslabela. Nekaj padavin bo sicer prihodnji konec tedna, vendar precej manj kot te dni.

Na Obali poplavili reki Rižana in Dragonja

Zaradi obilnega deževja, ki je Obalo prizadelo v soboto po 21. uri, sta ponoči prestopili bregove reki Rižana in Dragonja in zalili več stanovanjskih hiš. Narasla Rižana je poplavila območje od gostišča pri Bobrih v bližini Hrastovelj do Smrina. Dež je proti jutru ponehal, razmere na območju toka Rižane in Dragonje pa se počasi umirjajo.

Čeprav je na območju Rižane in Dragonje še vse poplavljeno, se voda že umika, je pojasnil Zvezdan Božič s koprske enote republiške uprave za zaščito in reševanje. Ekipe reševalcev nadaljujejo s črpanjem vode iz poplavljenih stanovanj in kleti. Ogroženih ni, se je pa zaradi deževja sprožilo večje število zemeljskih plazov. Točno število zalitih objektov za zdaj ni znano.

Mejna prehoda s Hrvaško Dragonja in Sečovlje sta še vedno zaprta. Dostop do mejnega prehoda Sočerga je mogoč preko obvoza pred vasjo Gračišče.

Današnja noč je bila izjemna, so pojasnili na OKC Koper. Najhuje je bilo ob strugi Rižane in Dragonje. Po besedah Božiča so skupno evakuirali približno 50 oseb. Kritično poškodovanih v poplavah ni bilo, nekaj poškodovanih so prepeljali v bolnišnico.

Narasla Rižana je zalila več hiš v vasi Rižana, v Cepkih in na Mostičju. Iz zgornjih nadstropij stanovanjskih hiš so evakuirali več ljudi, po Rižani so plavali avtomobili.

Hudo je bilo tudi ob Dragonji, ki je poplavila, cesto, vodne razbremenilnike in hiše v bližini. Na mejni prehod Dragonja je iz hrvaške strani pripeljal italijanski avtomobil znamke Mercedes, ki je obtičal v vodi. Ker je deroča Dragonja hitro naraščala, se moški in ženska, ki sta bila v avtu, nista uspela rešiti in ju je voda skupaj z avtomobilom odnesla. Posredovali so gasilci, ki so potnika po dobri uri uspeli rešiti z drevesa.

Ponoči so bili zaradi visoke in deroče vode ter zasutih cest zaprti vsi trije mejni prehodi s Hrvaško. Na nogah so bili gasilci Gasilske brigade Koper in vsa prostovoljna gasilska društva.

Dragonja je poplavila mejni prehod

Hudo je bilo tudi ob Dragonji, ki je poplavila mejni prehod, cesto, vodne razbremenilnike in hiše v bližini. Mejni prehod Dragonja so ob 23.30 zaradi narasle Dragonje zaprli. Na mejni prehod je iz hrvaške strani pripeljal italijanski avtomobil znamke Mercedes, ki je obtičal v vodi. Ker je deroča Dragonja hitro naraščala, se moški in ženska, ki sta bila v avtu, nista uspela rešiti in ju je voda skupaj z avtomobilom odnesla. Posredovali so gasilci, ki so potnika po dobri uri uspeli rešiti z drevesa.

Ponoči se je na ceste usulo več zemeljskih plazov, več cest je bilo poplavljenih. Na koprskem je zemeljski plaz na več mestih zasul cesto med Mostičjem in Kubedom, poplavilo je cesto med Dekani in Mostičjem. Obvoz do mejnega prehoda je urejen preko vasi Sv. Anton.

Bralec nam je poslala fotografijo poplavljenega mejnega prehoda Dragonja. (Foto: Oliver Stritar)

Na Severnoprimorskem je bilo poplavljenih prek 200 objektov

Proti jutru so padavine ponehale in razmere na večini poplavljenih območij so se začele postopoma umirjati. Vendar so vodostaji rek še vedno zelo visoki, predvsem reka Vipava, ki povzroča še precejšnje težave, največ v občini Miren-Kostanjevica. Visoke vode so v regiji poplavile preko 200 objektov, poplavljenih je še vedno večina lokalnih cest.

Na Goriškem so poleg naraslih voda nove težave povzročali zemeljski plazovi. Dva sta se sprožila v okolici Dornberka - z ene strani pri Dragi, z druge pri Taboru oziroma Zelenem gaju. Zato je za ves promet zaprta cesta med Dornberkom in Branikom. Zemeljski plaz se je sprožil tudi v Gradišču nad Prvačino ter na uvozu na hitro cesto pri Vogrskem; uvoz je še vedno zaprt.

Zaradi zemeljskega plazu so morali v Šmihelu pri Novi Gorici evakuirati štiri stanovalce iz hiše, ki ji je grozil zemeljski plaz. Novogoriški gasilci so pripravljeni, da bodo evakuirali še eno tričlansko družino, če bo to potrebno.

Visoke vode so to noč najhuje prizadele Miren, kjer je še vedno poplavljenih preko 50 objektov. Kot so povedali v občinskem štabu civilne zaščite (CZ), so bili zaradi popolnoma poplavljenega centra kraja močno oteženi dostopi do tistih občanov, ki so klicali na pomoč. Večkrat so morali posredovati tudi v Biljah, do katerega so lahko prišli le preko Italije ali Krasa. Domačim gasilcem in pripadnikom CZ so na pomoč prišli tudi gasilci iz Brd, Komna in poklicne gasilske enote iz Nove Gorice.

Tudi na Ajdovskem to noč niso spali, saj so morali gasilci in pripadniki CZ večkrat posredovati. Ponovno je namreč začel poplavljati potok Lokavšček. Poplavljene so tudi ceste iz Ajdovščine proti Dolenjam in Velikih Žabelj proti Dobravljam.

V občini Vipava so narasle vode poplavile okrog 50 hiš in stanovanjski blok v centru Vipave ter zaselkih Tabor in ob potoku Bela. V Podnanosu je poplavljal tudi potok Močilnik.

Izredne razmere so bile med drugim v porečju reke Raše v občini Sežana. Poveljnik prostovoljnega gasilskega društva Štjak Sandi Mislej je povedal, da je Raša, ki ob močnejših deževjih sicer poplavlja na cesti Kazlje-Štjak, tokrat poplavila v celotni dolini reke.

Gasilci so vključili tudi opozorilni alarm, saj je v bližnji vasi Mahniči zalilo tri gospodarska poslopja ter kletne prostore in pritličja dveh hiš. Gasilci so začeli nameščati vreče s peskom, sicer bi poplavilo celotno vas, je povedal Mislej. Ker se je na cesti od Nove vasi proti Kobilju utrgal del ceste, je ta zdaj zaprta.

Na Severnoprimorskem so trenutno še vedno zaprti odseki cest: Podnanos-Vipava, Vipava-Manče, Vipava-Podraga, Ajdovščina-Predmeja, Dornberk-Zalošče, Dornberk-Zeleni Gaj-Branik, Dornberk-Štanjel, Dornberk-Prvačina-Volčja Draga in Bilje-Vrtojba. Ponovno je odprta cesta Slap ob Idrijca-Dolenja Trebuša.

Na Ajdovskem niso spali

Tudi na Ajdovskem to noč niso spali, saj so morali gasilci in pripadniki CZ večkrat posredovati. Ponovno je namreč začel poplavljati potok Lokavšček. Poplavljene so tudi ceste iz Ajdovščine proti Dolenjam in Velikih Žabelj proti Dobravljam.

V občini Vipava so narasle vode poplavile okrog 50 hiš in stanovanjski blok v centru Vipave ter zaselkih Tabor in ob potoku Bela. V Podnanosu je poplavljal tudi potok Močilnik.

Na Severnoprimorskem so trenutno še vedno zaprti odseki cest: Podnanos-Vipava, Vipava-Manče, Vipava-Podraga, Ajdovščina-Predmeja, Dornberk-Zalošče, Dornberk-Zeleni Gaj-Branik, Dornberk-Štanjel, Dornberk-Prvačina-Volčja Draga in Bilje-Vrtojba. Ponovno je odprta cesta Slap ob Idrijca-Dolenja Trebuša.

Vipava je prestopila bregove. (Foto: Jani Alič)

V Ljubljani naj bi voda upadla šele popoldne

Jugozahodni del Ljubljane je še vedno pod vodo. Kot je pojasnil namestnik načelnika ljubljanske civilne zaščite Robert Kus, bo Gradaščica naraščala še približno eno uro, potem pa pričakujejo, da bo začela upadati. Kus ocenjuje, da se bo voda s poplavljenih območij umikala bistveno počasneje, danes popoldne pa bi že lahko začela upadati.

Največje deževje je bilo na območju Ljubljane med 2. in 3. uro ponoči. Glavni naval vode je bil na Gradaščici pri Dvoru ob 4.30. Zdaj bo Gradaščica še približno eno uro naraščala, potem pa pričakujejo, da bo pri Malem grabnu počasi začela upadati.

V Ljubljani so pod vodo Vrhovci, Cesta Dolomitskega odreda, območje Viške in Tbilisijske ceste, Malči Beličeve, Kozarje, Dolgi most in proti Sibiriji. Zalilo je okoli 1200 objektov. Voda se umika počasneje, kot so pričakovali, saj ne odteka nazaj v vodotoke, ampak preko kanalizacijskega omrežja.

Elektro Ljubljana je v najbolj kritičnem trenutku prekinil dobavo električne energije približno 3600 odjemalcem na poplavljenem območju Ljubljane, so danes sporočili iz podjetja.

Ob nočnem obhodu poplavljenega območja med 1. in 4. uro so delavci Elektra Ljubljana ugotovili, da je stanje pravzaprav slabše, kot je bilo v soboto. Voda ne upada temveč na večini lokacij narašča. Tako so ostale tamkajšnje transformatorske postaje izklopljene.

Zaradi nevarnosti so morali prekiniti odjem električne energije še s transformatorskih postaj Fajfarjeva, Obrtniki Plutal, Jamova 80, Kotlarna Tržaška 121 in Tbilisijska 40. Izklopljeni so tudi nizkonapetostni izvodi Ravnikova 2, 4, 6 in 8 ter Dolomitskega odreda 27. V tem času pa je prišlo še do okvare na transformatorskih postajah Šolski center - transformatorska postaja Melikova 7 in na Podutiški 34 iz transformatorske postaje Podutiška 24.

Bralec nam je posredoval fotografijo z Ulice borca Petra. (Foto: Keleman)

Ljubljanica narašča in v spodnjem toku poplavlja

Ljubljanica narašča in v spodnjem toku poplavlja, in sicer na območju Zavoglja, Zadvora, Zgornjega in Spodnjega Kašlja. Dviguje se tudi voda na Barju, gasilci pomagajo v Črni vasi. Poplavila je tudi Gameljščica, kjer so posredovali tamkajšnji gasilci. V ljubljanski civilni zaščiti upajo, da bo deževje v nekaj urah ponehalo. To po Kusovih pomeni besedah najprej stabilizacijo razmer, nato pa upadanje vode.

Gasilci bodo s črpanje vode iz objektov počakali, da se bo voda umaknila s cest. Pričakujejo pomoč gasilcev izven Ljubljane, da bodo črpanja hitra in učinkovita. Črpanje bo trajalo, dokler ne bodo z delom končali in izčrpali vode iz vseh objektov, je zagotovil Kus.

Čez noč je bila na terenu celotna izmena Gasilske brigade Ljubljana, sedem gasilskih društev, delavci Javnega podjetja Vodovod-kanalizacija ter podjetje KPL. Vso noč so polnili vreče. V soboto in danes so razdelili že več kot 16.000 vreč, polnjenje še traja in protipoplavne vreče je še mogoče dobiti na Litijski cesti 261, v podjetju KPL.

Ljubljanska civilna zaščita vse prebivalce obvešča, da je samovoljno kopanje kanalov za odvodnjavanje poplavne vode prepovedano. S takšnim dejanjem, ki le malo pomaga enem objektu, lahko povzročite poplavljanje velikega števila objektov nizvodno in se izpostavite odškodninski in kazenski odgovornosti, so opozorili v sporočilu za javnost.

Fotografija z ulice borca Petra, kjer je voda zalila podzemno garažo (Foto: Keleman)

V Laškem se Savinja vrača v svojo strugo

V Laškem se je tekom dopoldneva Savinja pričela vračati v svojo strugo in voda počasi odteka. Poveljnik štaba Civilne zaščite Laško Jože Senica je povedal, da jim zdaj največ preglavic povzročajo številni plazovi, vsaj deset pa jih resno ogroža stanovanjske objekte. Prav zaradi plazu so morali eno družino že evakuirati.

Ponekod so tudi že začeli z izčrpavanjem vode, ko pa bo vodostaj Savinje dovolj upadel, da bo izčrpavanje smiselno, bodo po besedah Senice vodo začeli izčrpavati povsod. Ceste proti Laškem so še vedno poplavljene, zato je laška občina odrezana od sveta.

V podjetju Štore Steel še vedno izčrpavajo vodo iz jeklarne, ki jo je zalila Voglajna. Obenem poskušajo pred izlitjem Voglajne zaščiti jeklarno. Štore Steel je ob zadnji poplavi pred 12 leti utrpel za dva milijona evrov škode.

V Veliki Pirešici so dopoldne znova zaprli magistralno cesto Arja vas-Velenje, zaradi neurja je zaprta tudi Cesta na Vrtače v Zgornjem Šaleku pri Velenju. Obvoz je urejen. V velenjskih krajevnih skupnosti Vinska Gora, Podkraj in Škale pa se je sprožilo nekaj travniških plazov, vendar stanovanjske hiše ali drugi objekti niso ogroženi.

Pitno vodo je treba še naprej prekuhavati v občinah Celje, Dobrna, Štore in Vojnik. Iz Javnega komunalnega podjetja Žalec pa so danes sporočili, da je zaradi obilnih padavin prišlo do kaljenja posameznih vodnih virov. Zato je treba vodo prekuhavati tudi v občinah Žalec, Polzela, Prebold, Braslovče, Tabor in Vransko.

Voglajna poplavila jeklarno v družbi Štore Steel

Reka Voglajna, ki se je danes znova razlila po Štorah, je poplavila jeklarno v družbi Štore Steel. Direktor družbe Marjan Mačkošek je danes pojasnil, da se trenutno borijo, da voda ne bi zalila tudi valjarno. Proizvodnjo v jeklarni so morali že ustaviti, iz varnostnih razlogov pa je ustavljena tudi v valjarni. Na vprašanje, ali že lahko oceni škodo, je Mačkošek odgovoril, da ne more, vsekakor bo škoda visoka, če bo voda zalila tudi valjarno.

V Štore Steel so že v soboto s pomočjo 135 gasilcev iz jeklarne izčrpavali vodo, ker je Voglajna čez dan upadla, jim je uspelo škodo zmanjšati. V soboto je sicer Voglajna vdrla v tiste dele jeklarne, ki so pod njenim nivojem.

Prav zaradi Voglajne, ki je danes dosegla najvišji vodostaj, je oviran tudi promet na magistralni cesti Štore-Šentjur.

V Zagorju največjo nevarnost predstavljajo zemeljski plazovi

Razmere na območju občine Zagorje ob Savi se slabšajo zlasti zaradi zemeljskih plazov, je povedal direktor občinske uprave Zagorje Brane Omahne. Kot je pojasnil, neprestano dobivajo obvestila o novih plazovih. Samo danes zjutraj so jih evidentirali vsaj 15, od tega enega večjega, ki ogroža pet stanovanjskih hiš, je povedal Omahne.

Po besedah direktorja občinske uprave je potok Medija ponoči sicer ponovno prestopil bregove in zalil podjetje Svea Zagorje, iz katerega so danes zjutraj že pričeli seliti izdelke. Pri tem jim je na pomoč priskočilo okoli 30 gasilcev iz Koroške, je pojasnil.

Voda v tem času že upada, veliko večjo nevarnost pa ta trenutek predstavljajo zemeljski plazovi. Neprestano namreč dobivajo obvestila o novih plazovih, pri čemer je problematično zlasti, da eden ogroža stanovanjske hiše. Omahne je opozoril, da se plazovi lahko sprožijo tudi potem, ko se vremenske razmere že umirijo.

Glavne ceste v občini so zdaj prevozne, razen odsek ceste južno ob mostu čez Savo. Ta bo neprevozna vsaj še nekaj dni, saj bo sanacija stekla v naslednjem tednu. Komisije za oceno škode bodo na terenu začele delati v ponedeljek, prve ocene škode pa bodo znane v treh dneh, je še pojasnil Omahne.

Poplavna ogroženost v Posavju se od poldneva ne povečuje, Kostanjevica na Krki pod vodo

Na območju Sevnice se Sava še ne umirja, a ker je tam ostala v koritu, se poplavna ogroženost v Posavju od poldneva ne povečuje. V Krškem je del starega mestnega jedra poplavljen, na Brežiškem je kritično v Krški vasi, Ločah in pri Termah Čatež, otok s Kostanjevico na Krki pa je v celoti poplavljen, so povedali na brežiški civilni zaščiti.

Po besedah namestnice poveljnika posavske civilne zaščite Zdenke Močnik na Sevniškem gasilci lokalne vodotoke, ki so povzročili zasutje cestišč, zalivanje kleti ipd., obvladujejo, v starem delu Krškega, na Dalmatinovi ulici in Valvasorjevemu nabrežju je voda precej visoka, v tamkajšnjih zalitih stanovanjskih in poslovnih objektih pa se ljudje pripravljajo na evakuacijo.

Na območju Brežic so na naštetih kritičnih območjih zalite ceste in hiše, promet po cesti Brežice - Krška vas ni možen. V Malencah je cesta zaprta, gasilci iz kotlovnice Term Čatež črpajo vodo, v Ločah pa so odrezani in ponekod poplavljeni stanovanjski objekti.

V Kostanjevici na Krki je Krka poplavila otok z mestom, oba lesena mosta ne omogočata več dostopa nanj, tamkajšnji prebivalci pa tako visoke vode ne pomnijo. Gasilci z dodatnimi vrečami peska poskušajo nekatere objekte zaščititi, če bo Sava na območju Sevnice ostala v strugi, pa bo glavna nevarnost mimo, je še povedala Močnikova.

Kot je direktor družbe Hidroelektrarne na spodnji Savi Bogdan Barbič pojasni, so savske hidroelektrarne (HE) ob prihajajoči vodi opravile svojo nalogo, z naraščanjem vode pa so najprej znižale gladino akumulacijskih bazenov in s tem ublažile prvi vodni val.

Po posebnem programu so se nato glede na pretoke začele dvigovati. Trenutno so zapornice na vseh HE popolnoma dvignjene, na gradbišču HE Krško, kjer so pričakovali, da bo prišlo do poplavitve gradbene jame, so po odstranitvi vse mehanizacije in naprav približno ob polnoči začeli z njenim nadzorovanim poplavljanjem.

Trenutno je jama popolnoma po vodo, ker so gradbena dela na njej že toliko daleč, da ne bi smelo priti do kakšnih večjih poškodb, pa na njej razen umazanije in mulja, kakšne večje škode ne pričakujejo, je še povedal Barbič.

Zemeljski plaz v Novi Gori ogroža dve zidanici

Zaradi obilnih padavin se je sprožilo tudi nekaj zemeljskih plazov. Zemeljski plaz v kraju Nova Gora v občini Krško ogroža dve zidanici. Krški gasilci so v soboto zvečer posredovali v naselju Stari Grad, kjer so iz objekta evakuirali prebivalce ter preusmerili vodo, ki je zalivala stanovanje. Ponoči okoli 3. ure pa se je sprožil plaz v naselju Šutna. Malo pred polnočjo se je zemeljski plaz sprožil tudi na cesti Vranje-Lončarjev dol.

Na območju občine Šmarje pri Jelšah sta se v Spodnjem Tinskem sprožila dva plazova. Gasilci iz Loke pri Žusmu so na plaz, ki ogroža stanovanjsko hišo namestili zaščitno folijo, obveščen je bil tudi štab civilne zaščite Šmarje pri Jelšah. Gasilci so črpali vodo v Slomškovi ulici.

Malo pred 4. uro so gasilci v Lesičnem zaključili s sanacijo hudourniškega potoka, izčrpali so vodo iz
dveh stanovanjskih hiš ter postavili pregrado pri trgovini v Lesičnem. Okoli polnoči se je v Dobju pri Planini v občini Dobje sprožil zemeljski plaz dolžine 20 metrov in širine 25 metrov, ki ogroža stanovanjsko hišo. Gasilci so plaz pokrili in uredili odvodnjavanje. Družina se ni izselila. Plaz v naselju Suho, širina okoli 80 metrov in dolžina 10 metrov pa ogroža hišo in gospodarsko poslopje.

Evakuacija zaradi zemeljskega plazu v Šmihelu pri Novi Gorici

Zaradi zemeljskega plazu so morali v Šmihelu pri Novi Gorici evakuirati štiri stanovalce iz hiše, ki ji je grozil zemeljski plaz. Novogoriški gasilci so pripravljeni, da bodo evakuirali še eno tričlansko družino, če bo to potrebno.

Visoke vode so to noč najhuje prizadele Miren, kjer je še vedno poplavljenih preko 50 objektov. Kot so povedali v občinskem štabu civilne zaščite (CZ), so bili zaradi popolnoma poplavljenega centra kraja močno oteženi dostopi do tistih občanov, ki so klicali na pomoč. Večkrat so morali posredovati tudi v Biljah, do katerega so lahko prišli le preko Italije ali Krasa. Domačim gasilcem in pripadnikom CZ so na pomoč prišli tudi gasilci iz Brd, Komna in poklicne gasilske enote iz Nove Gorice.

Na širšem mariborskem območju tudi zadnja noč ne povsem mirna

Na širšem mariborskem območju deževje pojenjuje. Kljub temu je zadnja noč vendarle prinesla še nekaj težav. V občini Slovenska Bistrica se je tako sprožil zemeljski plaz na lokalno cesto Slovenska Bistrica-Šmartno na Pohorju. Po podatkih regijskega centra za obveščanje je cesta do nadaljnjega zaprta.

Plaz se je sprožil tudi na krajevno cesto v naselju Ritoznoj. V Zgornjem Boču v občini Selnica ob Dravi so gasilci prekopavali in čistili potok zaradi nevarnosti zalitja stanovanjskih objektov ob potoku. Gasilci so tudi izčrpali vodo iz kleti večstanovanjskega objekta v Pragerskem in iz kleti stanovanjske hiše v Spodnji Polskavi.

V Hotinji vasi v občini Hoče-Slivnica so gasilci izčrpali vodo iz kleti stanovanjske hiše. V občini Oplotnica se je zaradi razmočene zemlje podrlo drevo na lokalno cesti Oplotnica-Zreče. Gasilci so drevo že odstranili.

Na posredovanje zaradi poplav pripravljenih tudi vsaj 200 vojakov

Pripadniki Slovenske vojske (SV) so pri odpravljanju posledic poplav, ki so v teh dneh prizadele dobršen del Slovenije, sodelovali že v soboto, je povedal predstavnik SV za stike z javnostjo Simon Korez. V pripravljenosti so tudi danes, saj je na morebiten odhod na teren v vojašnicah v Celju in Ljubljani pripravljenih 200 vojakov.

V soboto sta bili na terenu že dve skupini vojakov, v Novi Gorici 24, v Celju pa 20. Sodelovali so zlasti pri čiščenju in polnjenju vreč s peskom, na Vipavskem pa so bila na terenu tudi motorna vozila za prevoz materialnih sredstev, je povedal Korez.

V vojašnicah v Celju in Ljubljani je 200 pripadnikov SV na voljo tudi danes, po potrebi pa jih lahko vpokličejo še več. Poleg tega so v pripravljenosti sredstva 14. inženirskega bataljona, 18. bataljon pa ima na voljo vozila za črpanje vode in čiščenje, je povedal predstavnik vojske za stike z javnostjo.

V SV ta čas sicer še čakajo na rezultate republiške koordinacijske skupine, ki ugotavlja potrebe po pomoči na različnih območjih po državi.