Na Arsu so zapisali, da se ponovno povečujejo pretoki rek v večjem delu države. Padavine so najintenzivnejše v severni in osrednji Sloveniji, zato opozarjajo predvsem na ponovni porast Savinje in njenih pritokov v celotnem toku.

Po podatkih Arsa se je močno povečal pretok Krke v Podbočju, tako bo reka poplavljala v širšem poplavnem območju. Zopet narašča tudi Vipava, ki je že presegla največji pretok, izmerjen v soboto zgodaj zjutraj.

Sava bo v Jesenicah na Dolenjskem največji pretok (okoli 3000 m3/s) dosegla v jutranjih urah. Ljubljanica bo predvidoma najbolj poplavljala v spodnjem toku. Povečujejo se tudi pretoki Dravinje, Pesnice, Rogatnica, Sore s pritoki, Kamniške Bistrice Idrijce, Cerknice, Reke.

Zaradi vse višje reke Radomlje so zaprli štajersko avtocesto med Krtino in Domžalami v obe smeri. Obvoz je urejen po vzporedni cesti.

Katere ceste so še zaprli, si lahko ogledate na spletnih straneh prometno-informacijskega centra.

Predsednik vlade Borut Pahor bo dopoldne obiskal občino Laško, kjer ga bo poveljnik Civilne zaščite RS Miran Bogataj seznanil z ukrepi zaščite in reševanja ob povišanih vodostajih in povodnjih na območju občine. Postopno naj bi se stanje umirilo na območju Ljubljane, ki je bilo v soboto eno bolj prizadetih. Popoldne naj bi dež po vsej državi postopoma ponehal.

Na izpostavljenih mestih bo od sredine noči na nedeljo do nedelje zvečer v sunkih dosegla hitrost od 80 do 130 km/h.

Krizno na Vipavskem in Goriškem

Naraščajoča reka Vipava v spodnjem toku je predvsem v občini Miren-Kostanjevica poplavila že več kot 40 objektov, zato se predvideva tudi morebitna evakuacija ljudi iz najbolj ogroženih objektov. Kot je povedal poveljnik regijskega štaba CZ za Severno Primorsko Samo Kosmač, bodo morali iz Šmihela verjetno evakuirati še eno tričlansko družino.

Na območju Vipave so zvečer narasli vsi vodotoki. Hudournik Bela in reka Vipava v zgornjem toku se približujeta kritični točki, pristojne službe pričakujejo, da se bosta prek noči razlila. Reka Vipava ogroža tudi staro mestno jedro, je povedal poveljnik območne službe civilne zaščite Vipava David Premrl.

Trenutno je najhuje na območju Mirna, Renč in Dornberka, kjer je Vipava prestopila bregove in zalila vse cestne povezave do teh krajev. Zaprte so ceste Bilje-Vrtojba, Dornberk-Zalošče, Vogrsko-Volčja Draga, Miren-Vrtoče, Miren-Opatje selo, Renče-Bukovica in Dornberk-Prvačina, zaradi plazu je zaprta tudi cesta Ajdovščina-Predmeja. Poplavljeno je tudi cestišče med Godovičem in Kalcami ter Slapom ob Idrijci in Dolenjo Trebušo. Zaradi vetra pa je za tovornjake do osem ton zaprta tudi magistralna cesta med Ajdovščino in Podnanosom.

Pretoke rek lahko spremljate s klikom!

Na severno Primorsko prihaja tudi prva skupina 25 vojakov, ki bodo sodelovali pri pomoči in reševanju na najbolj kritičnih območjih v okviru regijskega štaba CZ za Severno Primorsko.

Na Goriškem je trenutno na terenu okrog 100 gasilcev in 50 pripadnikov štaba CZ. Po besedah poveljnika občinskega štaba Ajdovščina Igorja Benka pa je na terenu okoli 30 reševalcev, preko noči pa naj bi prizadetim občanom pomagalo okoli 100 gasilcev in pripadnikov CZ.

Poleg močnega deževja se pojavljajo tudi nevihte, strela pa je nekaj po 20. uri v Idriji udarila v hišo, ki je zagorela.

Na Pivškem spremljajo zemeljski plaz

V naselju Mala Pristava na Pivškem spremljajo zemeljski plaz, ki pritiska na vaško pot ter gospodarsko poslopje in dvorišče pod njo. "Plaz je v začetni fazi, trenutno ne ogroža nikogar, zjutraj pa bomo videli, kako naprej," je povedala direktorica občinske uprave v Pivki Mihaela Smrdel, ki si je plaz ogledala.

Pivški župan Robert Smrdelj je dodal, da gre sicer za star plaz, ki trenutno ne ogroža nikogar. "Vsake toliko ga saniramo; če bi ga želeli dokončno urediti, bi to pomenilo zelo visok strošek," je še povedal Smrdelj. Po besedah obeh sogovornikov bodo razmere na terenu stalno preverjali in plaz po končanem neurju primerno sanirali.

Zaradi poplav v Ljubljani brez elektrike 3000 odjemalcev

Najhuje je bilo danes v osrednji Sloveniji, Celju, Laškem, Ajdovščini in Žireh.

V Ljubljani so in še poplavljajo Ljubljanica in Gradaščica, kanal Mali Graben pa tudi Glinščica. Poplavljen je velik del Vrhovcev, Viča pri Rožni dolini, Dolgega Mostu, Kozarij in del Barja. Zaradi poplav so zaprte mnoge ulice in ceste, na delu pa je okoli 450 pripadnikov civilne zaščite, ki Ljubljančanom pomagajo pri prečrpavanju vode iz zalitih kleti.

VIDEO: Gasilci na pomoč poplavljeni Ljubljani: Voda še kar naprej narašča

Poplavilo je tudi zgradbo upravnega sodišča, ki se je zasilno preselilo na Tavčarjevo 9.

Zaradi poplav je Elektro Ljubljana okoli 3000 odjemalcem prekinil dobavo električne energije. Izklop je namenjen zagotavljanju varnosti prebivalcev, saj želijo z njim preprečiti nesreče zaradi električnega udara.

Laško skoraj ves dan odrezano od sveta

Na celjskem območju poplavlja reka Savinja, ki je poplavila del Celja in Laško. Slednje je bilo zato ves dan praktično odrezano od sveta. V celjski soseski Škofja vas se je razlila tudi reka Hudinja, ki je že v petek zalila tudi naselje Socka pri Vojniku. Gasilcem pa je pred poplavo uspelo zaščiti 30 hiš v celjski soseski Lopata.

Voda je vdrla v jeklarski obrat družbe Štore Steel. Zaradi vdora vode so morali ustaviti en proizvodni trak. Celjsko javno podjetje Vodovod-kanalizacija je vse svoje uporabnike na območju Celja, Vojnika, Štor in Dobre čez dan obveščalo, naj zaradi pomanjkanja pitne vode z vodo varčujejo, pa tudi, da je treba vodo zaradi kaljenja vodnih virov prekuhavati.

FOTO: Laško zaradi poplav odrezano od sveta, Savinja sicer upadla za pol metra

V občini Zagorje morali izseliti nekaj ljudi

V občini Zagorje so morali zaradi grozečega plazu iz petih hiš izseliti ljudi, voda pa je poplavila obrate nekaterih tovarn. Med njimi tudi obrat Eti Elektroelement iz Izlak, kjer je nastalo za pol milijona evrov škode.

Na Dolenjskem zaradi dežja ni bilo večjih težav, prav tako ne na Kočevskem. Več težav pa so imeli v Krškem, kjer se najbolj bojijo noči s sobote na nedeljo, ko naj bi začela v spodnjem toku poplavljati reka Sava.

VIDEO: Poplave v Celju z okolico: Deroča Savinja, voda zalila nadvoz in cesto

Sora na Loškem pred nočjo znova narašča

Zvečer je na širšem Loškem območju v Selški in Poljanski dolini ponovno začelo močno deževati. Poljanska Sora je v Žireh že dosegla enak nivo vode kot ga je imela v petek zvečer in je še v porastu, nekaj težav so zaradi obilnih padavin že zabeležili tudi v Selški dolini. Zato je strah pred nočjo na Loškem velik.

Stanje v Žireh je trenutno sicer normalno, vendar so vodotoki v rahlem porastu. Dosegli so že približno enak nivo kot v petek zvečer ob isti uri, čemur je zgodaj zjutraj sledilo poplavljanje Starih Žirov. Ker je zvečer ponovno začelo močno deževati, v Žireh pred današnjo nočjo niso nič kaj optimistični. Načelnik štaba civilne zaščite v občini Žiri Damjan Govekar pa zagotavlja, da gasilci opazujejo vodotoke in so v pripravljenosti.

Nekoliko bolj mirno noč pričakujejo v Železnikih, kjer so sicer popoldne gasilci imeli kar nekaj dela. Podtalnico so morali črpati iz osnovne šole v Selcih in iz kleti v naselju Jesenovec, med Podroštom in Zalim Logom, ki je bil na današnji dan pred tremi leti povsem odrezan od sveta, pa je prišlo od podora skal, vendar je cesta prevozna.

Poveljnik gasilcev v Železnikih Klemen Šmid je pojasnil, da imajo trenutno gasilci delo v eni izmed hiš, ki leži na poplavnem območju, sicer pa kakšnih večjih težav trenutno nimajo. Se je pa dvignil nivo Selške Sore, zato bodo gasilci ponoči bolj pozorni na dogajanje, čeprav zaenkrat raven Sore še ni kritična, saj je bila danes zjutraj okrog 5.ure že višja. Šmid torej ne pričakuje česa hujšega, je pa slab znak, da se voda zadržuje na travnikih, kar pomeni, da je zemlja že tako namočena, da ne požira več vode.

Na širšem mariborskem območju največ težav z deževjem v Slovenski Bistrici

Na širšem mariborskem območju je obilno deževje največ preglavic povzročilo v občini Slovenska Bistrica, kjer so gasilci črpali vodo iz kletnih prostorov 13 stanovanjskih objektov. V občini Maribor je meteorna voda povzročila sproženje treh zemeljskih plazov: Jelovec, Hrenca in Hrastje. Na srečo nobeden za zdaj ne ogroža stanovanjskih objektov.

Po podatkih mariborskega regijskega centra za obveščanje so gasilci prostovoljnih gasilskih društev Pekre in Kamnica izčrpali vodo iz kleti dveh stanovanjskih objektov. Voda je zalila tudi večjo gradbeno jamo pri Betnavskem dvorcu na Streliški cesti v Mariboru.

V občini Poljčane so gasilci izčrpali vodo iz kleti večstanovanjskega objekta na Prvomajskem trgu in iz stanovanjske hiše v Studenicah. V občini Rače-Fram je voda zalila klet objekta v Morju, v občini Duplek pa je voda zalila klet stanovanjske hiše v Zgornji Koreni.

Iz občine Hoče-Slivnica poročajo o vdoru vode v kleti treh stanovanjskih objektov v Hotinji vasi. V vseh primerih so priskočili na pomoč gasilci in izčrpali vodo.