Laško pod vodo, krajani ogorčeni

Savinja s pritoki sicer upada, vendar pa je stanje še vedno kritično, še posebej v srednjem in spodnjem toku. Sredi noči, okoli tretje ure zjutraj, je v Celju že dosegla kritično višino in poplavila Laško, kjer so ceste neprevozne. Pod vodo je 30 stanovanjskih zgradb, osem javnih objektov in petnajst gospodarskih poslopij. kletni prostori starega zdravilišča, policijska postaja, kulturni dom itd. V Laško naj bi vseeno prispel minister Roko Žarnič, celjsko območje pa naj bi si ogledala popoldne ministrica Ljubica Jelušič.

V Celju je, kot je že včeraj za Dnevnik napovedal Danilo Praprotnik, namestnik poveljnika celjske civilne zaščite, Hudinja preplavila Škofjo vas. Poplavno nevarnost so ob 6.30 razglasili tudi v žalski občini, kjer je voda zalila nekaj stanovanjskih hiš, precej hudo je tudi na Vranskem, kjer poplavljata Merinščica in Podgrajščica. Na Vranskem je že odneslo kamniti most, v Nazarjah ima Savinja trenutni pretok 360 kubičnih metrov na sekundo, v Laškem 888 kubičnih metrov na sekundo, vodostaj pa je 512 centimetrov. Možno je, da Savinja ob obilnejšem dežju zalije tudi Celje, zaenkrat pa je poleg številnih podvozov ostal v vodi taksist na Polulah, voda je zalila stanovanjske hiše na Teherjah, Prekorju, kleti v mestu... Policisti opozarjajo voznike, naj se v ne odpravljajo na daljše poti, saj se lahko zaradi vremena razmere na cestah v zelo hitrem času poslabšajo. Na nekaterih območjih obstaja velika verjetnost, da bodo ceste poplavljene ali ovirane tudi zaradi plazov.

Oglejte si fotogalerijo poplavljenih rek s širšega območja Celja.

Voda ni pitna

Celjsko javno podjetje Vodovod-kanalizacija še vedno poziva vse svoje uporabnike na območju mestne občine Celje, Vojnik, Štore in Dobrna, da je zaradi kaljenja vodnih virov vso vodo za pitje in pripravo hrane potrebno predhodno prekuhati. Novorojenčkom, dojenčkom in zalivančkom do šestega meseca starosti ter doječim materam, nosečnicam in ostalim rizičnim skupinam, ki so oskrbovane iz osrednjega vodovodnega sistema Celje, pa odsvetujejo uporabo pitne vode iz vodovoda. Priporočajo uporabo ustekleničene vode, saj je zaradi zapiranja vodnih virov v Vitanju in povečanega črpanja vode iz črpališč v Medlogu prišlo do povišanja koncentracije nitratov v pitni vodi.

Civilna iniciativa: „Napačno vodenje okoljske politike“

Vsak čas naj bi prišli v Laško tudi predstavniki vlade, prebivalci pa so ogorčeni, saj je Laško že tretjič v petih letih poplavljeno. Ljudje so nezadovoljni tudi na Celjskem, kjer na poplavno ogroženost opozarjajo vrsto let. Kot smo v Dnevniku že poročali, so se na Celjskem krajani Ostrožnega organizirali v civilno iniciativo. Kot nam je ponoči z Ostrožnega sporočila Irenca Pustovrh, ustanoviteljica Civilne iniciative za izboljšanje poplavne varnosti Ostrožno – Celje, poplavno močno ogroženega območja, so sredi noči selili. „Koprivnica je meter od roba, Sušnica tik pred izlitjem. Avtomobile smo že preselili, sedaj praznimo pritličje; dnevna soba, igralnica, garderoba, kuhinja, jedilnica, shramba... Če bi zdajle srečala kateregakoli politika, ki je vladal zadnjih 30 let, bi ga utopila v žlici vode. Menim, da nihče, ki je vodil okoljsko politiko v vseh teh letih, tako na lokalnem kot na državnem nivoju, ne zasluži vnovične izvolitve. Tudi poročanje televizije je skrajno zavajajoče, usmerjeno le na Ljubljano, še malo na Gorenjsko in Primorsko, Štajerske spet kot da ni. Očitno bo treba res razmišljati o večji samostojnosti predela vzhodno od Trojan,“ je povedala Pustovrhova.

Tisoč protipoplavnih vreč

V Celju so bile do sedaj, kot smo včeraj že poročali, problem protipoplavne vreče, ki jih žal ni bilo. V štirih uspešnih akcijah so jih v minulih treh letih vsem zainteresiranim že razdelili, za letos pa tega niso načrtovali. Kot smo izvedeli, so krajani z vrečami malomarno ravnali, z izpostavljanjem soncu in dežju so preperele in so potemtakem neuporabne. Sedaj so dobili za potrebe občanov mestne občine Celje tisoč protipoplavnih vreč, ki so jih že tudi napolnili. Na voljo so v prostorih Poklicne gasilske enote Celje.

Na terenu neprestano 22 gasilcev

 „Trenutno stanje je stabilizirano. Savinja je še v strugi in ne narašča. Bregove so prestopili pritoki: Voglajna, Hudinja in Sušnica, ki pa so v zadnji uri nekoliko upadli. Najtežje je v Gajih, kjer je pod vodo nekaj hiš. Tam dela neprestano 5 črpalk in nivo vode smo zmanjšali. Hudo je tudi v železarni Štore, kamor smo poslali dodatno črpalko z veliko zmogljivostjo, tako da tudi tam pričakujemo normalizacijo stanja v kratkem,“ nam je sporočil Janko Požežnik, direktor Poklicne gasilske enote Celje. Na terenu imajo ves čas 22 gasilcev, kar je polovico moštva, polovica pa je v pripravljenosti, da zamenja tiste, ki delajo že vso noč in ves dan. Odlično sodelujejo s prostovoljnimi gasilskimi društvi iz Celja, ki imajo na terenu trenutno 159 gasilcev. Na terenu imajo tudi vse razpoložljive črpalke. Neprestano dela servis gasilskih črpalk na Poklicni enoti, saj se črpalke kvarijo zaradi preobremenjenosti. Danes
so tako popravili že 8 črpalk. Če se bo ponoči dež okrepil, pričakujejo drugi val, ki bi lahko bil še močnejši, kot prvi, ki je že za nami.

VIDEO: Poplave v Celju z okolico: Deroča Savinja, voda zalila nadvoz in cesto

V Zagorju voda odtekla, a so prišli plazovi, Litijani pa trepetajo pred Savo

Meteorna voda, ki je v petek popoldan zalila ceste in stanovanjske hiše v Kresnicah, Litiji, Zagorju ob Savi, Kisovcu, Trbovljah in Hrastniku, je povzročila nemalo materialne škode občanom, ki svojega imetja iz pritličnih prostorov in kleti niso utegnili izprazniti pravočasno.

Potem, ko se je voda v zagorskih potokih vrnila v svoje struge, je cestna infrastruktura v Zagorju večinoma ostala zgolj v blatu, najslabše pa jo je odnesla glavna regionalna cesta. Voda je namreč odtrgala del cestišča pri podjetju IGM ob vstopu v zagorsko dolino, zaradi česar je most čez Savo v Zagorju zaprt, občani pa se do preostalega sveta lahko prebijejo preko hriba Slačnik v Trbovlje in nato na regionalno cesto za Savo. Direktor občinske uprave Branko Omahne je pojasnil, da bo omenjen del ceste zaprt vsaj še dva ali tri dni. Gre namreč za državno cesto, ki jo bo morala sanirati Direkcija RS za ceste, sprva začasno, nato pa še trajno.

Voda je zalila tudi nekaj zagorskih podjetij, najhuje jo je odnesla Svea lesna indrustrija. »Doletela nas je največja povedenj do zdaj. Zalilo je prostore osrednje tovarne, skladišč in primarne proizvodnje,« je dejal direktor področja komerciale v Svei Tim Tomažin. V vodi so bili stroji, končni izdelki in material in kljub temu, da se je gladina vode do zjutraj spustila za približno en meter, je v prostorih podjetja ostalo še precej vode, predvsem pa blata. Čiščenja se bodo lotili čim prej, kot je dejal Tomažin, pa bodo prvenstveno poskrbeli za vzpostavitev začasne proizvodnje v drugih dveh tovarnah v Zagorici pri Litiji in Starem trgu pri Ložu, saj bo proizvodnja v Zagorju ustavljena vsaj nekaj tednov. »Z začasno proizvodnjo v drugih dveh tovarnah bomo rešili obstoječe kuhinje in tudi že sprejeta naročila kupcev,« je dejal Tomažin, o škodi, ki jo je povzročila poplava, pa še ni mogel govoriti, saj jo še ocenjujejo. Zagotovo pa je velika, saj je v vodi obtičal tudi njihov najnovejši dva milijona vreden stroj, s katerim so pred kratkim zagnali projekt izdelovanja multifunkcionalnega pohištva, je dodal Tomažin.

Kar 300 pripadnikov Civilne zaščite in gasilcev, ki so na pomoč prišli tudi iz Trbovelj in Hrastnika, se zdaj bori tudi s številnimi zemeljskimi plazovi. Samo danes se jih v občini utrgalo dvanajst, njihova posledica pa so poškodovana cestišča, električno, vodovodno in telefonsko omrežje. »Stanje je še vedno slabo, plazov je veliko, najbolj problematično je trenutno v Toplicah, kjer je župan preventivno odredil izselitev družin iz štirih domov,« je povedal Omahne in dodal, da bodo te občane začasno namestili v gostišče Kum in Vidrga. Občani tudi skrbo opazujejo pobočja okoli svojih hiš in stalno javljajo nevarnosti trganja plazov, je še dejal Omahne in dodal, da reševalne ekipe zaenkrat še zmorejo opravljati vse intervencije. Danes dopoldan je Zagorje obiskal tudi poveljnik Civilne zaščite RS Miran Bogataj, s katerim so občinski možje in drugi vključeni v akcijo opravili urgentni sestanek. Zagorju namreč zemeljski plazovi grozijo tudi v prihodnjih dneh. Pitne vode v zagorski občini sicer še ne primanjkuje, je povedal Omahne, kljub temu pa morajo tako občani Zagorja ob savi kot tudi Trbovelj in Hrastnika vodo do preklica prekuhavati.

Medtem ko so se pretoki lokalnih potokov in rek umirili, pa je krajane Litije in okolice že pričela ogrožati reka Sava. Ta namreč vztrajno narašča tudi v njenem srednjem toku, zato so gasilci in občani sami zavihali rokave in se preventivno lotili črpanja vode, ki že ogroža večje število stanovanjskih hiš. V naselju Ponoviče pri Litiji so tako gasilci ob pomoči delavcev podjetja Trgograd, ki s tovornjaki vozijo material za nasip, kar sami zaustavili grozečo poplavno vodo in jo prečrpavali v območje stran od hiš. Krajan Zvone Razoršek, čigar hiša je med prvimi v vodi, je povedal da se z občino Litija že tri desetletja dogovarjajo o izgradnji takšnega nasipa, kakršnega so naredili sami, vendar so obljube občinskih veljakov, izrečene v času poplav, na koncu vedno odplavale skupaj z vodo, ki se je vrnila v strugo. Razoršek je ob tem sicer pohvalil vsaj nekaj prizadevanj aktualnega župana Francija Rokavca, ki je hkrati tudi edini župan, ki se je trudil vsaj malce pripomoči k reševanju problematike. Že v času božičnih poplav je namreč občina poplačala stroške podobne akcije, kot je bila današnja, in enako bodo storili tudi tokrat. Krajani Ponovič imajo torej konkretno vprašanje za županske kandidate v Litiji, in sicer kdaj jim ob vsakem močnejšem nalivu ne bo treba več trepetati pred zalitjem stanovanjskih objektov.

Svea v Zagorju s katastrofalnimi posledicami zaradi vdora vode

Lesnopredelovalno podjetje Svea bo zaradi vdora vode na glavno proizvodno lokacijo v Zagorju ob Savi utrpelo katastrofalne posledice, je danes za STA ocenila direktorica splošno kadrovskega sektorja v Svei Marjana Mlinarič-Pikelj in dodala, da bodo za ponoven zagon proizvodnje morda potrebovali celo tri tedne.

Kolikšno poslovno škodo so oziroma bodo utrpeli zaradi poplave, danes še ne morejo oceniti, kaj več na to temo bodo lahko povedali predvidoma v ponedeljek, je še pojasnila Mlinarič-Pikljeva.

Voda je po njenih besedah v petek zalila celotno proizvodno lokacijo, odneslo je hlodovino in žagan les, poplavljeni so polizdelki in repro material. Poleg tega je zalilo stroje, med drugim tudi avgusta postavljeno novo, 1,6 milijona evrov vredno montažno linijo.

Pri tem je vprašanje, koliko strojev jim bo uspelo ponovno usposobiti, pravi Pikljeva in ocenjuje, da se lahko zgodi, da proizvodnje ne bodo uspeli ponovno zagnati še najmanj tri tedne.

Izpad proizvodnje bodo poskušali nadomestiti na svojih drugih dveh proizvodnih lokacijah, v tovarni kuhinj Gaber v Starem trgu pri Ložu in podjetju Svea Lesna industrija Litija, ter s pomočjo kooperantov. S tem želijo doseči, da bi izpolnili vsa že prejeta in tudi bodoča naročila kupcev.

Voda je sicer danes delno odtekla, ostalo pa je za 30 do 40 centimetrov mulja, je še povedala in dodala, da bodo v nedeljo začeli s čiščenjem, če bodo razmere to dovoljevale. Poleg zaposlenih naj bi jim na pomoč priskočilo od 80 do 90 gasilcev.

Svea na prizadeti lokaciji v Zagorju zaposluje okrog 200 ljudi, poleg tega ima v tovarni Gaber še 30 zaposlenih, v Litiji še 110, v podjetju Svea Inženiring pa šest zaposlenih. Za letošnje leto so načrtovali minimalen dobiček, tako kot lani, vendar pa je ta načrt zdaj dobesedno odnesla voda.

Na severnoprimorskem trenutno najhuje v srednjem in spodnjem toku reke Vipave

Po reki Vipavi navzdol se širi poplavni val, reka Hubelj in potok Lokavšček pa sta tudi prestopila bregove in poplavila okoliške objekte, že ponoči pa so najbolj narasli vodotoki na zgornjem koncu Vipavske doline. Narasla voda je spodjedla temelje stavbe plinohrama v Prvačini, ki se je nato porušil in odbil ventile, zato je začel uhajati plin.

Zaradi nevarnosti nesreče je elektro podjetje odklopilo elektriko, zaradi varnosti pa so morali evakuirati prebivalce bližnjih štirih stanovanjskih hiš. Akcija še ni popolnoma zaključena, zato bi težko ocenili škodo in nadaljnje ukrepe, je za STA povedal vodja regijskega štaba CZ Samo Kosmač.

Sicer pa se poplavni val iz zgornjega dela Vipavske doline širi na srednji in spodnji del. Tako je voda poplavila cesto med Volčjo Drago in Renčami ter nekaj lokalnih cest, gasilci pa pomagajo tistim občanom, ki jim je naraščajoča voda zalila hiše. Razmere so sicer po besedah poveljnika regijskega štaba CZ obvladljive, na terenu pa je trenutno okrog 100 gasilcev in 50 pripadnikov CZ.

Po Kosmačevih besedah so napovedi precej pesimistične, saj se v noči na nedeljo pričakujejo ponovno močnejše padavine. Zato je že odredil nabavo novih potopnih črpalk in dodatne protipoplavne vreče iz centralnega skladišča na Rojah, ki jih bodo do večera razdelili po občinah.

Od našega dopisnika: V fotogaleriji si poglejte razmere na Primorskem in Ljubljanskem barju.

V Poljanski dolini se bojijo nove noči

Na Gorenjskem, kjer je ponoči močno deževje najbolj prizadelo Poljansko dolino, se položaj čez dan umirja. Sora je od Škofje Loke pa do Žirov še vedno na zelo visoki ravni, a rahlo upada. Gasilci in pripadniki civilne zaščite ponekod še pomagajo pri črpanju vode in zaščiti objektov, zlasti pa se pripravljajo na novo noč.

Zaradi močnih padavin je na Gorenjskem najbolj narasla Sora, ki je na območju Žirov in Poljan ponoči in zjutraj poplavila tudi več objektov. Čez dan se raven vode umirja, nevarni pretoki pa so zlasti od Škofje Loke do Poljanske doline, kjer je bila dopoldne zaradi poplavljenega cestišča pri Zmincu tudi zapora prometa.

Regijski gasilski poveljnik Milan Dubravac je za STA pojasnil, da imajo gasilci največ dela v Poljanski dolini, zelo pa sta narasla tudi Sava Bohinjka in Bohinjsko jezero, vendar struga vodo zaenkrat še požira, tako da položaj ni kritičen. V Selški dolini so se pojavili hudourniki, na Loškem grozi tudi nekaj zemeljskih plazov, predvsem pa so padavine poplavljale kleti. Sedaj se stanje umira, ponoči pa je napovedan nov naliv, je opozoril Dubravac.

Prav noči se najbolj bojijo tudi v Žireh in Poljanah, kjer so minulo noč ob poplavljanju Sore s pritoki v nekaterih objektih namerili kar meter vode. "Gasilci so se zelo trudili, izvajali so, kolikor se je dalo, sprotno sanacijo na objektih, prečrpavali vodo in zaščitili objekte z vrečami," je prostovoljne gasilce podobno kot drugi Žirovci pohvalil tamkajšnji načelnik štaba Civilne zaščite Damjan Govekar.

Pojasnil je, da je trenutno stanje stabilno, saj so vodostaji reke Sore in pritokov v rahlem upadanju. Gasilci pa izvajajo preglede na terenu in monitoring trenutnega stanja, prav tako izvajajo tudi sanacijo na delih, kjer so se v strugo podrla drevesa in bi lahko ob ponovnih močnejših padavinah povzročala nove težave. "Če bo veliko padavin, pričakujemo še eno tako noč," je opozoril Govekar, ki prebivalce poziva naj vodo iz Žirovskega vodotoka prekuhavajo in da so jim za zaščito objektov na voljo protipoplavne vreče.

Tudi tisti, ki jim je Sora ponoči poplavila hiše, se bojijo nove noči. Podžupan občine Žiri Anton Beovič in njegova žena Irena, ki jima je voda poplavila vrt, spodnje prostore hiše in prostore za živali, sta pojasnila, da česa takega ne pomnita že leta. Pred dobrimi 20 leti pa so bile poplavne na območju Starih Žirov pogoste, saj tedaj še ni bilo regulacije Sore.

Škode, ki je nastala zlasti na uničeni kurjavi in na uničenih krmilih za živali, zakonca Beovič še ne moreta oceniti, čakata, da bo to storila zavarovalnica, saj imata premoženje zavarovano. Prav tako o nastali škodi še ne more govoriti Zdravko Peternelj, ki mu je voda poplavila čebelnjak. Če ne bi na pomoč priskočili gasilci in čebelnjaka dvignili, bi ga voda odnesla s seboj, je dejal.