Celjsko javno podjetje Vodovod-kanalizacija obvešča vse svoje uporabnike na območju mestne občine Celje, Vojnik, Štore in Dobrna, da je zaradi kaljenja vodnih virov vso vodo za pitje in pripravo hrane potrebno predhodno prekuhavati. Novorojenčkom, dojenčkom in zalivančkom do šestega meseca starosti ter za doječe matere, nosečnice in ostale rizične skupine, ki so oskrbovani iz osrednjega vodovodnega sistema Celje, pa odsvetujejo uporabo pitne vode iz vodovoda. Priporočajo uporabo ustekleničene vode, saj je zaradi zapiranja vodnih virov v Vitanju in povečanega črpanja vode iz črpališč v Medlogu je prišlo namreč do povišanja koncentracij nitratov v pitni vodi.

Od našega dopisnika: V fotogaleriji si poglejte razmere na Primorskem in Ljubljanskem barju.

Stopnja ogroženosti za jugozahodno Slovenijo še vedno ostaja rdeča

Stopnja vremenske ogroženosti za jugozahodno Slovenijo danes še vedno ostaja rdeča, za ostali del Slovenije pa oranžna. Čeprav glede na današnjo pričakovano količino padavin oranžna ni potrebna, ostaja zaradi posledic dežja, je na novinarski konferenci dejal meteorološki prognostik na Agenciji RS za okolje (Arso) Janez Markošek.

Hidrološki prognostik na Arsu Janez Polajnar je dejal, da so bile poplave, ki so nas prizadele ponoči, hitrejšega tipa, vendar jih ne moremo primerjati s tistimi, ki so se zgodile v Železnikih leta 2007. "Sedaj lahko pričakujemo bolj umirjene poplave kraškega tipa, ko bo voda nekoliko počasneje naraščala, vendar pa bo zalila večja območja v jugozahodni in južni Sloveniji," je pojasnil Polajnar.

Danes čez dan so najbolj ogrožena območja v širšem porečju Savinje, v osrednji Sloveniji, Gradaščica, Poljanska Sora, Vipavska dolina ter širše območje Cerkljanskega. Reke so najbolj narasle na območju Polhograjskega hribovja, tam sta reki Gradaščica in Poljanska Sora dosegli tudi svoj maksimum in rekordne vrednost. Vrednosti pretokov, ki so bile zabeležene danes zjutraj so vrednosti s 50-letno povratno dobo. Posledice tako velikega pretoka so poplave v dolini Poljanske Sore in Gradaščice.

Tudi na porečju Savinje je bil ponoči zabeležen porast. "Savinja je sedaj v svojem srednjem toku na najvišji točki in bo taka ostala do 15. ure, ko bo poplavljala v Laškem, razlila pa se bo tudi v Celju. Po 16. uri pričakujemo postopno upadanje Savinje, tudi v Laškem. Močno bo porasel tudi pretok reke Vipave v njenem zgornjem toku, prav na tem območju pa se preko noči obetajo dodatne padavine," je dodal Polajnar.

Markošek je dodal, da je vremenska fronta na srednjim Jadranom danes že nad nami in se bo tam zadrževala še prihodnjo noč do jutra. Za razliko od pretekle noči, bo danes težišče padavin prestavljeno nad zahodno in jugozahodno Slovenijo. "Najintenzivneje dogajanje prihodnjo noč pričakujemo na jugozahodnem in deloma južnem delu osrednje Slovenije. Nekoliko manj padavin kot preteklo noč lahko pričakujemo v severnovzhodnem delu Slovenije. Danes popoldne bodo padavine tam nekoliko oslabele in se tekom noči spet okrepile, medtem ko na zahodu prekinitve padavin do ponedeljka ni pričakovati," je dodal Markošek.

Direktor urada za preventivne in operativne zadeve na upravi za zaščito in reševanje Srečko Šestan je dejal, da sile na terenu obvladujejo situacijo in da nobena izmed občin zaprosila za dodatno pomoč, zaprosile so edino za protipoplavne vreče. Ponoči je bilo na terenu 2264 gasilcev, gasilska zveza pa je v območjih, ki niso prizadeta, dala v pripravljenost več sto gasilcev za primer potrebe intervencij na prizadetih območjih. Zaenkrat tudi ni informacij o poškodovanih prebivalcih in gasilcih, je pa materialna škoda velika zaradi vode, je še dodal Šestan.

Deževje povzročilo težave tudi v Podravju

Obilno deževje je precej težav povzročilo tudi na območju Podravja. Težave so povzročale zlasti meteorne vode, ki so zalile kletne prostore številnih stanovanjskih hiš in drugih objektov, poplavila pa je tudi reka Dravinja. Največ dela imajo tako že od petka popoldne gasilci, ki prečrpavajo vodo.

V jutranjih urah je tako voda zalila klet objekta v Ritoznoju in objekt na Šindlerjevi ulici v Slovenski Bistrici, poplavljena in neprevozna pa je bila cesta Vinarje-Kapun. Gasilci so očistili nanos pod mostom potoka Ložnica v Pretrežu ter črpali vodo iz kletnih prostorov na Ptujski cesti v Pragerskem. Po poročanju predstavnikov Zaščite in reševanja Slovenska Bistrica potok Ložnica poplavlja v spodnjem delu, sotočje potokov Ložnica in Bistrica je kritično, protipoplavne vreče so zato dostavili v občino Oplotnica.

O meteornih vodah poročajo tudi iz občin Rače-Fram, Kidričevo in iz Šikol, prav tako je voda poplavila v Levanjcih v občini Desternik, od koder so gasilci izčrpali približno 30 kubičnih metrov vode. Voda je zalila tudi klet stanovanjskega objekta v Zgornji Koreni v občini Duplek. Ponoči so v Poljčanah meteorne vode ogrožale stanovanjski hiši na Dravinjski cesti, v Globokem ob Dravinji pa so gasilci iz vode rešili 10 glav živine.

Zgodaj zjutraj je voda iz ribnika poplavila stanovanjsko hišo in gospodarsko poslopje v občini Makole. Gasilci iz Makol in Laporja so prekopali prepust iz ribnika, da je voda začela odtekati in ni več ogrožala stanovanjske hiše in gospodarskega poslopja.

Na območju občine Majšperk so bile zaradi narasle reke Dravinje poplavljene ceste Majšperk-Rogatec, Majšperk-Jurovci in Majšperk-Makole. Na Grdini je prišlo do plazenja zemlje, gasilci pa so področje plaza zavarovali s folijo. Voda je zalila tudi obdelovalne površine v naseljih Sestrže, Podlože in Medvedce, do plazenja zemlje pa je prišlo pri hiši v Preši, kjer plaz ogroža hišo. Prav tako je plazenje zemlje zasulo romarsko pot na Ptujsko goro.

Na Ptuju je zjutraj meteorna voda zalila stanovanjske hiše na Potrčevi cesti. Posredovali so tamkajšnji gasilci, ki so prečrpali tudi vodo pred osnovno šolo, saj je obstajala nevarnost, da bodo meteorne vode zalile telovadnico.

Poplavljeno: Upravno sodišče začasno deluje v sodni palači na Tavčarjevi v Ljubljani

Upravno sodišče RS se je danes ob 9. uri zaradi izrednih razmer začasno preselilo na novo lokacijo, na Tavčarjevo 9 v Ljubljani, so sporočili z vrhovnega sodišča. Zgradba upravnega sodišča je namreč poplavljena, brez elektrike in telefonske linije. Stranke, ki želijo vložiti pritožbo oz. tožbo v volilnih zadevah lahko to storijo na Tavčarjevi 9.

Sodišče je dosegljivo na številki faksa 01 366 43 13.

Upravno sodišče RS odloča v sporih, ki se nanašajo na zakonitost kandidiranja v občinske svete in župane, zato omogoča vsem kandidatom oziroma predstavnikom kandidatur ali list kandidatov neposredno vlaganje pritožb zoper odločbe volilnih komisij, s katerimi je bila zavrnjena kandidatura oziroma lista kandidatov ali s katerimi je bilo odločeno o ugovorih zaradi nepravilnosti v postopkih kandidiranja. Upravno sodišče RS omogoča tudi neposredno vlaganje tožb iz 23. člena zakona o evidenci volilne pravice, so zapisali v sporočilu za javnost.

Pritožbe oziroma tožbe je mogoče vložiti na začasni lokaciji sodišča v Ljubljani ali na zunanjih oddelkih sodišča v Mariboru, Celju in Novi Gorici, in sicer vse dni do vključno 21. septembra in v dneh od 25. do vključno 27. septembra od 7. do 19. ure.

Naraščanje rek je predvideno tudi v noči na nedeljo

Zaradi velikih količin padavin so reke po Sloveniji že v petek popoldne začele poplavljati, ponoči pa se je deževje še okrepilo, kar povzroča veliko težav. Trenutno najbolj poplavlja reka Savinja, ki je ponoči poplavila Laško. Naslednje večje naraščanje rek je predvideno v noči na nedeljo, ko se bodo padavine ponovno okrepile.

Dežurna hidrometeorologinja na Agenciji RS za okolje (Arso) Mojca Sušnik je za STA dejala, da imajo reke po Sloveniji še vedno velike pretoke, ki še naraščajo, v precejšnjem delu pa poplavljajo Dravinja, Savinja v Laškem, Gradaščica v zgornjem toku ter Ljubljanica na Ljubljanskem barju.

Trenutno največ težav povzroča reka Savinja, ki je v Celju že dosegla kritično višino in pretok, ter je sredi noči poplavila Laško. Predstavnik Uprave RS za zaščito in reševanje Darko But je za STA povedal, da je Savinja v Laškem zalila tamkajšnji kulturni dom, stari del Thermane Laško in policijsko postajo. "V občini Zagorje se je stanje umirilo, zaradi pričakovanega naraščanja vodotokov pa so položili še nekaj vreč peska," je dejal But in dodal, da je trenutno poplavljeno tudi območje pri Ajdovščini in Vipavi.

Kot so sporočili z Arsa imajo Poljanska Sora, Soča, Vipava s pritoki, Idrijca, Sava v zgornjem, srednjem in spodnjem toku, Gradaščica, Mali graben, Ljubljanica, Savinja s pritoki, Mestinjščica, Pesnica ter Ledava presežene opozorilne vrednosti pretokov in poplavljajo. Pretoki preostalih rek po državi so veliki in se še povečujejo.

Savinja bo čez dan še naraščala

Savinja bo čez dan še naraščala v srednjem in spodnjem toku, na izpostavljenih mestih pa lahko poplavi. Čez dan in v noči na nedeljo bodo najbolj narasle reke v zahodni, jugozahodni in osrednji Sloveniji. Zlasti Soča in Vipava lahko do nedelje dosežeta rekordne vrednosti pretokov. Močneje bosta poplavili Vipava in Reka, popoldne pa bo začela poplavljati tudi Krka s pritoki. Zvečer lahko pričakujemo tudi večji porast Save v spodnjem toku, poplavljena območja na poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa se bodo še povečevala, so še sporočili z Arsa.

Z Uprave RS za zaščito in reševanje so sporočili, da je v občini Kamnik zemeljski plaz zasul cesto Motnik-Kamnik, sprožil pa se je tudi manjši zemeljski plaz v Hribu nad Kamnikom.

Dežurni prognostik Jure Cedilnik z Arsa je za STA pojasnil, da po Sloveniji še vedno dežuje, le v vzhodnem delu države se je deževje že umirilo, vendar pa gre le za prehodno prenehanje. Čez dan lahko na zahodu Slovenije pričakujemo deževno vreme, v vzhodnem delu pa bodo padavine manj intenzivne.

"V noči na nedeljo se bo dež okrepil po vsej Sloveniji, tako da pričakujemo še nekaj dežja, vendar pa pričakujemo da bo padavin manj kot preteklo noč. V nedeljo popoldne in zvečer pa se bodo padavine umirile in v ponedeljek bo suho vreme," je še dejal Cedilnik.

Policija svetuje: V teh dneh svojih domov ne zapuščajte za dalj časa

Z Generalne policijske uprave so sporočili, da so zaradi napovedi poslabšanja vremenskih razmer, intenzivnejših padavin, porasta vodotokov in zemeljskih plazov ta konec tedna policijske enote v pripravljenosti, da lahko v primeru hujših posledic takoj pomagajo ostalim reševalnim enotam. V petek in danes so imeli sicer policisti največ dela na območjih policijskih uprav Ljubljana, Nova Gorica, Kranj in Celje.

Policija ljudem svetuje, naj se v teh dneh ne odpravijo na daljše poti od doma, saj se zaradi vremenske napovedi razmere na cestah lahko hitro poslabšajo, na nekaterih območjih pa obstaja tudi velika verjetnost, da bodo ceste poplavljene ali ovirane zaradi plazov.

Zaradi poplav prihaja tudi do delnih in popolnih zapor cest. Med drugimi je popolna zapora ceste na ljubljanski južni obvoznici, kjer je zaprt priključek Ljubljana-zahod (Vič). Popolna zapora ceste je tudi v Ljubljani na Cesti dveh cesarjev, Fajfarjevi ulici in Tržaški cesti pri obvoznici. Prav tako so zaprte ceste Volčja Draga-Dornberk, Brezovica- Dobrova Cesta na Ključ, Gorenja vas-Škofja Loka pri Podpulfrci ter Dolsko-Laze. Zaradi zemeljskih plazov in nanosov je na cesti Črni Vrh-Col oviran promet, na cesti Predmeja-Slokarji pa polovična zapora.

Na širšem ljubljanskem območju poplavljata Gradaščica in Ljubljanica

Po podatkih Centra za obveščanje RS (Cors) na širšem ljubljanskem območju poplavljata Gradaščica in Ljubljanica ter razbremenilni kanal Gradaščice Mali Graben. Narašča tudi Kamniška Bistrica. Zaradi poplavljenih cestišč so zaprte nekatere ceste in ulice.

Ljubljanica ima v Mostah trenutni pretok 260 kubičnih metrov na sekundo, poplavlja pa na širšem območju Ljubljanskega barja. Gradaščica je ponovno presegla 50 kubičnih metrov na sekundo in poplavlja na območju jugozahodne Ljubljane.

Poleg običajno poplavljenih območij se je po podatkih Civilne zaščite MOL voda razlila tudi v Kozarjah, Kosovem polju, Vrhovcih, pri Biotehnični fakulteti z delom Rožne doline, Dolgem mostu, ob Cesti dveh cesarjev in Sibiriji, zato so trenutno na terenu vse razpoložljive ekipe - 450 ljudi.

Civilna zaščita: Vožnja in hoja po poplavni vodi je nevarna

Dokler vode na poplavljenih območjih ne začnejo upadati, ni možno učinkovito črpanje vode iz objektov, sporočajo s Civilne zaščite MOL. Prebivalce tudi opozarjajo, da sta vožnja in hoja po poplavni vodi nevarna.

V občini Litija so ponoči poplavljali lokalni vodotoki, meteorna voda pa je zalila več kletnih prostorov stanovanjskih objektov in garaž v Kresnicah, Hotiču in Savi pri Litiji. Posredovali so domači prostovoljni gasilci.

V občini Kamnik so gasilci črpali vodo iz dveh objektov v vasi Motnik, dveh objektov v naselju Bela in objekta v Podjelšah. Gasilci PGD Srednja vas so utrdili breg lokalnega potoka. Zemeljski plaz je zasul cesto Motnik-Kamnik, sprožil pa se je tudi manjši zemeljski plaz v Hribu nad Kamnikom. Počasi narašča tudi Kamniška Bistrica.

Zaradi poplavljenih cestišč je v Ljubljani na ljubljanski južni obvoznici zaprt priključek Ljubljana-zahod, pa tudi Cesta dveh cesarjev, Fajfarjeva ulica in Tržaška cesta pri obvoznici. Na širšem ljubljanskem območju so zaprte ceste Gorenja vas-Škofja Loka pri Podpulfrci, Ljubljana-Polhov Gradec pri Šujici, Logatec-Žiri pri Brekovici, Polhov Gradec-Ljubljana pod Kožljekom in cesta v Horjulu na Ljubljanski cesti. Zaradi poplavljenega cestišča je oviran tudi promet na Zadobrovški cesti v Ljubljani in Cesti dolomitskega odreda.

Jelušičeva: Pripravljeni na nočno okrepitev deževja

Stanje v Sloveniji, kjer so več območij prizadele poplave, je zapleteno, a je pod nadzorom, je ob obisku poplavljenega območja na Viču v Ljubljani dejala obrambna ministrica Ljubica Jelušič. Povečali so zaloge protipoplavnih vreč, enote reševalcev, ki imajo zaenkrat dovolj ljudi in opreme, pa so v pripravljenosti na napovedano okrepitev dežja.

"Vsi občinski in območni štabi civilne zaščite ter gasilska društva so v pripravljenosti, mnoga pa tudi aktivirana. Pričakujemo, da se bo stanje v teku dneva nekoliko umirjalo, vendar ponoči pričakujemo nov val, ki bo prizadel celotno Slovenijo," je za STA dejala Jelušičeva. Ministrica je Vič obiskala skupaj z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem in generalnim direktorjem Uprave RS za zaščito in reševanje Borisom Balantom.

Najbolj so prizadete severnoprimorska, notranjska in ljubljanska, zasavska in celjska regija. Po napovedih bo drugi val dežja predvidoma ponoči še povečal vodostaje. Trenutno je v celotni državi aktiviranih okoli 2200 reševalcev, pričakujejo pa, da jih bo treba aktivirati še več.

Enote civilne zaščite in komunalne službe imajo zaenkrat dovolj zmogljivosti, ljudi in opreme. Uprava za zaščito in reševanje je ponoči in danes že razdelila 20.000 dodatnih protipoplavnih vreč, republiški štab civilne zaščite pa bo v zalogah zagotovil še dodatnih 100.000 vreč. "Občinske službe z vsemi pripadniki obvladujejo položaj. V pripravljenosti sta tudi dve skupini po 100 gasilcev, ki bodo, če bo potrebno, priskočili na pomoč," je STA povedal Balant.

Pomaga tudi slovenska vojska

Slovenska vojska je po besedah ministrice trenutno dejavna tam, kjer ima svoje objekte in v civilnem okolju teh objektov, kjer se dogovarja, kako bo treba pomagati. Vojske na strateški ravni še niso vpoklicali, je pa, posebej njene enote za primer naravnih nesreč, v pripravljenosti. "Če bo treba, bomo angažirali tudi vojsko," je dejala.

Ocen škode še ni, ocenjevati jo bodo začeli, ko se bo stanje umirilo, predvidoma v nedeljo oz. v ponedeljek.

Ministrica pravi, da je treba že zdaj začeti z bolj dolgoročnim razmišljanjem o ukrepih, ki so povezani z urejanjem porečij. "Čim prej bo treba ukrepati tudi s pomočjo interventnih zakonov, s katerimi bi urejali struge rek, da ne bodo poplavljale mest," je dejala in pri tem izpostavila nujno medsebojno sodelovanje občin.

Zahodni in jugozahodni del Ljubljane ob porečjih Gradaščice in Glinščice je pod vodo. "Voda še ne upada in tudi ne pričakujemo, da bo. Čaka nas zelo težka noč, tako da ljudi prosimo, naj se umaknejo v višje prostore in ne hodijo ven brez potrebe, ker s tem ogrožajo sebe in reševalnim enotam dajejo dodatno delo," je za STA povedal načelnik oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo pri ljubljanski občini Robert Kus.

"Vič je v zelo težkem položaju. Takšne vode na Viču ni bilo 70 let," je STA povedal Janković, ki je pohvalil delo reševalcev in gasilcev. "Pristojne službe so se pravočasno odzvale, napoved je bila pravilna. Že v petek smo začeli deliti protipoplavne vreče, pripravljene so naprave za črpanje vode, vendar moramo sedaj počakati, da voda odteče," je dodal.

Jelušičeva se je iz Ljubljane odpravila na območje Ajdovščine, obiskala pa bo tudi celjsko območje.

Bralec nam je posredoval posnetek poplav v Izlakah: