Po lanski odločitvi za nekoliko spremenjen pristop pri pripravi državnega proračuna - ta je po novem razdeljen na 14 razvojnih politik in ne več posamezne proračunske uporabnike - si je vlada letos zagotovila nekoliko več časa za pripravo predloga sprememb proračuna za leto 2011 ter proračuna za leto 2012. Razpravo je tako začela že sredi junija ter se odločila za izrazito varčevalen predlog.

Proračunski odhodki bodo v letu 2011 omejeni na 10,030 milijarde evrov, v letu 2012 pa na 10,178 milijarde evrov. Ob pričakovanju razmeroma skromne, a vzdržne gospodarske rasti v prihodnjih letih naj bi se proračunski primanjkljaj v obeh letih gibal okoli štirih odstotkov BDP, je sredi julija povedal premier Borut Pahor.

Generalna sekretarka vlade Helena Kamnar je po julijskem delovnem posvetu vlade o proračunu povedala, da je največ razhajanj glede politike socialne varnosti, velika pa so tudi glede investicij. A ker je vlada na področje investicij v veliki meri posegla že z rebalansom letošnjega proračuna, predvidena konsolidacija javnih financ v letih 2011 in 2012 ne sme biti na račun investicij, piše v proračunskem priročniku.

Trd oreh ostajajo javni uslužbenci

Trd oreh je še vprašanje zamrznitve plač javnih uslužbencev oz. usoda izvajanja plačne reforme v javnem sektorju in način usklajevanja pokojnin. Proračunski priročnik ob tem proračunskim uporabnikom narekuje znižanje načrtovanih sredstev za stroške dela za leto 2011 za pet odstotkov pod letošnjo raven, medtem ko je minister za razvoj Mitja Gaspari konec julija napovedal potrebo, da se plače v javnem sektorju v prihodnjih dveh letih ne valorizirajo. "Pri tem nismo izjema v Evropi, prej smo med tistimi, ki to delamo zmerno," je dejal.

DZ je proračun za leto 2011 sprejel novembra lani skupaj z letošnjim, v njem pa predvidel prihodke v višini 8,8 milijarde evrov in odhodke v višini 10,4 milijarde evrov. Finančni minister Franc Križanič je že takrat za letošnjo jesen napovedal spremembe, ki bodo vključevale predvidene strukturne reforme. Tudi Gaspari je povedal, da se ne bo mogoče izogniti ukrepom na področju pokojninskega sistema, zdravstva in plač.

Koliko prihodkov naj bi se v prihodnjih dveh letih steklo v proračun, vlada doslej še ni razkrivala. A kot ugotavlja finančno ministrstvo v poročilu o polletnem izvajanju letošnjega proračuna, bodo prilivi zaradi manjšega davčnega izplena že letos za 540 milijonov evrov nižji od načrtovanih.