Evropska komisarka za pravosodje Viviane Reding je v nastopu pred evropskimi poslanci izpostavila določilo listne o temeljnih pravicah, da v EU nihče ne sme postati tarča diskriminacije zaradi etnične pripadnosti. Še posebej listina prepoveduje kolektivne izgone.

Neustrezno ukrepanje v zvezi z Romi

Povedala je še, da skupaj s komisarjem za socialne zadeve Laszlom Andorjem in evropsko komisarko za notranje zadeve Cecilio Malmström pripravljajo pet ukrepov v zvezi z največjo etnično manjšino v Evropi. Gre za nadzor skladnosti ukrepov držav članic ter spremljanje napredka in vzpostavitev delovne skupine za Rome na visoki ravni. Kot tretji ukrep je komisarka omenila bolj ciljno poraba sredstev EU za integracijo Romov. Napovedala je še, da bo prihodnja predsedstva EU pozvala, naj okrepijo aktivnosti glede integracije Romov, države članice pa, naj preučijo problematiko trgovine z ljudmi.

Večina parlamentarcev je Redingovi in Evropski komisiji očitala neustrezno ukrepanje. Hannes Swoboda iz skupine socialistov in demokratov (S&D) je menil, da so izgoni Romov v Franciji priprava tal za podobne ukrepe v drugih državah. "In komisija tu sodeluje, česar moja politična skupina nikakor ne sprejema," je poudaril. "Prenehajte se izogibati odgovornosti in si zatiskati oči pred realnostjo," pa je komisijo pozvala poslanka Zelenih Helene Flautre. "To je preizkus vaše koristnosti. Vi morate dokazati, da listina o temeljnih pravicah ni le mrtva črka na papirju," je še opozorila Bruselj.

Francija izkorišča najmanj izobraženo populacijo

Renate Weber iz skupine liberalcev (Alde) je opozorila, da Francija izkorišča najmanj izobraženo populacijo in trdi, da Romi odhajajo prostovoljno. "EU mora dokazati, da je resnično varuh evropskih načel in evropske zakonodaje," je pozvala.

Cornelia Ernst(GUE/NGL) pa je poudarila, da so Romi v Evropi doma, so del EU in tako mora ostati. Menila je še, da EU potrebuje skupno evropsko strategijo za vse Rome.

Številni so tudi opozorili, da se Romom podobno kot v Franciji dogaja tudi v drugih članicah unije.

Livia Jaroka pa je v imenu Evropske ljudske stranke (EPP) izpostavila, da sta revščina in socialna izključenost Romov težavi na evropski ravni in da zanju potrebujemo evropsko rešitev.

Slišati je bilo tudi zagovornike francoskih oblasti in njihovega ravnanja z Romi. Mario Borghezio iz Evrope svobode in demokracije (EFD) je tako dejal, da je Romom treba "povedati, naj se obnašajo kot gostje in naj ne kradejo po tujih hišah". Samostojni poslanec iz Francije Bruno Gollnisch pa je namignil, da se Romi nočejo integrirati v družbo. "Edini način je, da se Rome vrže iz Evrope," je bil še oster.

Kaj se bo z Romi zgodilo?

Redingova je ob koncu razprave izrazila obžalovanje, da poslanci skoraj niso govorili o tem, kaj se bo z Romi zgodilo. Opozorila je, da vlade držav članic ne izkoriščajo v zadostni meri evropskih sredstev za Rome, in menila, da to morda "ni najbolj priljubljeno". Evropske poslance pa je pozvala h konkretnim ukrepom za rešitev vprašanja Romov.

Evropski poslanci bodo o vprašanju Romov v četrtek sprejemali resolucijo. Predlog resolucije je vložilo več političnih skupin, med njimi v ponedeljek zvečer tudi S&D. Ta je izrazila globoko zaskrbljenost nad nedavnimi ukrepi francoske vlade, ki jo je pozvala, naj s tem preneha, so danes sporočili iz pisarne evropske poslanke Tanje Fajon (S&D/SD). V skupini tudi opozarjajo na diskriminatorno retoriko, ki podžiga dejanja skrajno desnih skupin in nasprotujejo kakršnimkoli izjavam, ki bi vprašanja manjšin in priseljevanja povezovale s kriminalom in diskriminatornimi stereotipi. Obžalujejo tudi pozen in omejen odziv Evropske komisije, ki jo pozivajo, naj izdela evropsko strategijo vključevanja Romov.

Fajonova je v današnjem sporočilu za javnost še poudarila, da je prepoved prostega gibanja Romov v EU nesprejemljiva. Poslanka je prepričana, da morajo EU in države članice deliti odgovornost za izboljšanje integracije Romov. EU mora po njenem mnenju zagotoviti varno okolje, okolje, v katerem bo spoštovana različnost in v katerem so šibke in ranljive skupine najbolj zaščitene, ne sme pa dovoliti nobene stigmatizacije etnične skupine. "Imamo predsednika Evropske komisije in predsednika EU - kje sta, ko določene države enostransko kršijo temelje unije, ne vem," je dodala poslanka.