Sakrozy je izrazil "svojo nepopustljivo voljo glede izpolnitve teh programov v prihodnjih tednih", so sporočili iz njegovega urada. Francoski predsednik je danes na srečanju s petimi policisti, ki so jih 12. avgusta poškodovali napadalci, izrazil odločnost v boju proti hudodelstvu in kriminalu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sarkozy se je v "vojni proti kriminalu", ki jo je napovedal minuli mesec, zavzel za odvzem državljanstva francoskim državljanom, rojenim v tujini, ki ogrožajo življenja javnih uslužbencev, in za 30-letno zaporno kazen za uboj policista.

Notranji minister Brice Hortefeux je dodal, da bi morali na seznam kaznivih dejanj dodati tudi poligamijo in obrezovanje žensk. V okviru kampanje proti kriminalu pa so začeli tudi rušiti nezakonita romska naselij in deportacije Romov v Romunijo in Bolgarije.

Sprva je Sarkozyjeve ukrepe podpirala večina ministrov, zdaj pa se že kažejo prve razpoke v vladi. Zunanji minister Bernard Kouchner razmišlja, da v znak protesta odstopil, ministrica Fadela Amara, ki je zadolžena za izboljšanje razmer v predmestjih francoskih mest, pa je danes izrazila nasprotovanje izgonu Romov in širjenja seznama kaznivih dejanj.

Sodišče v Lilleu pa je danes razveljavilo odredbo o izgonu sedmih Romov, ki so jih minuli teden deložirali z zemljišča, na katerem so živeli nezakonito. Sodišče je zavrnilo razloge za deložacijo, ki so jih navedle lokalne oblasti, češ da zasedba zemljišča predstavlja grožnjo javnemu redu.

Francija brani svojo politiko do Romov pred "karikaturami"

Francoski minister za priseljevanje, integracijo in nacionalno identiteto Eric Besson je danes v Bruslju poudaril, da pri francoski politiki do priseljevanja, ki predvideva odstranitev nezakonitih naselij tujih Romov, ne gre za "nikakršen kolektivni izgon" ter da so "številne karikature" o tem, ki se pojavljajo v javnosti, nesprejemljive.

Francoski minister in državni sekretar za evropske zadeve Pierre Lellouche sta se danes v Bruslju sestala z evropsko komisarko za notranje zadeve Cecilio Malmström in evropsko komisarko za pravosodje Viviane Reding, predvideno pa je tudi srečanje s skupino evropskih poslancev.

Razložila sta, da sta prišla v Bruselj z dvema debelima dosjejema pojasnil, zakaj se je Francija odločila za odstranitev nezakonitih naselij tujih Romov. O odzivu Evropske komisije nista želela govoriti, dejala sta le, da bosta komisarki francoska stališča preučili.

Francija po njunih besedah ne počne nič drugega, kot uresničuje evropski in svoj pravni red. Pravica do svobode gibanja po njunih navedbah ne sme biti neomejena in brez pogojev, poleg tega nobena država ne sme prepustiti skrbi za svoje državljane drugim državam.

Pariz je v stalnem stiku z romunskimi oblastmi, od katerih pričakuje odgovorno ravnanje in takojšnji načrt za okrepitev prizadevanj za integracijo Romov. Od Evropske komisije pa pričakuje, da jim bo pri tem pomagala, tudi s sredstvi iz socialnega sklada.

Ne želijo govoriti o Romih

Besson in Lellouche sta danes poudarila, da ne želita govoriti o "Romih", češ da ne marata te besede, temveč sta govorila o državljanih iz Romunije in Bolgarije, ki nezakonito bivajo na francoskem ozemlju.

"Številne karikature" in "neumnosti" glede francoske politike do priseljevanja, ki se pojavljajo v javnosti, so "nesprejemljive", je poudaril Besson. Francoske oblasti niso "nikoli izvedle nikakršnega kolektivnega izgona", je dodal.

Besson je francoske načrte upravičil tudi s ponazoritvijo, da številni invalidi in otroci iz nezakonitih romskih naselij odhajajo v francoska mesta beračit, ter opozoril na problem prostitucije. To postaja vse bolj strukturirano in nasilno in naša naloga je, da temu napravimo konec, je sklenil.