Števila udeležencev torkovega protesta Lorber na današnji novinarski konferenci v Ljubljani ni želel razkriti, samo iz vrst policijskega sindikata naj bi se shoda udeležilo okoli 600 ljudi. "Številka, ki bo zbrana na pločnikih pred Kotnikovo, bo presenetila vse, tudi tiste, ki smo začeli z iniciativo. Po eni strani nas resno skrbi, če bomo uspeli vse zadržati samo na pločnikih," je dejal.

Skupina sindikatov bo ministru za delo, družino in socialne zadeve Ivanu Svetliku izročila zahteve in ga pozvala k iskanju rešitev. V primeru, da minister s skupino sindikatov ne bo začel voditi kakovostnega socialnega dialoga, ali ne bo predlagal rešitev, ki bi bile sprejemljive za to skupino sindikatov, bo Lorber predlagal stavko. "Dejstvo je, da je ta skupina sindikatov sposobna ustaviti Slovenijo, tako po železnici, cesti kot po zraku in prizadeti vitalno delovanje te države. Tega si ne želim, ampak če bo situacija šla v to smer, bom storil vse, da se to realizira," je opozoril Lorber.

Lorber je izpostavil, da ministrstvo s predlogom sprememb pokojninske zakonodaje ne rešuje ključne problematike sistema obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja, ki zavarovancem ne omogoča, da bi dobili primerne poklicne pokojnine. Delavci bodo morali delati dlje, kar pa je po Lorberjevem mnenju v nasprotju z osnovno intenco zakona, ki pravi, da imajo ti delavci zaradi tveganja oz. zdravju škodljivega dela pravico uživati poklicne pokojnine in se upokojiti prej.

"Minister Svetlik je odgovoren, da poda predloge rešitev za anomalije sistema tega zavarovanja, ki tepe 41.000 zavarovancev, ki bodo od prihodnjega leta naprej upravičeno pričakovali dostojno poklicno pokojnino," je izpostavil Lorber in dodal, da je ključ problema v tem, ker sredstev, ki bi bila potrebna za izplačilo poklicnih pokojnin ni oz. so nezadostna.

Sistem, ki ga upravlja Kapitalska družba (Kad), po Lorberjevih navedbah danes "obrača" na račun obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja 267 milijonov evrov. "Kad je imela v desetih letih iz tega naslova 28,7 milijona evrov prihodkov. To je alarmantni znesek, ker gre za več kot 10 odstotkov vsega kapitala, ki ga je sklad obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja nabral v desetih letih," je poudaril Lorber in dodal, da je tudi to eden razlogov, da sredstev za poklicne pokojnine ni.

Ključna zahteva skupine sindikatov je, da se poklicna pokojnina upravičencem realizira. "Da se tem zavarovancem skozi proračun ali skozi blagajno pokojninskega zavarovanja zagotovijo sredstva za poklicno pokojnino," je pojasnil Lorber. Ta sistem se po njegovih besedah ohranja v vseh razvitih evropskih državah. Sindikati se želijo o rešitvah z ministrom dogovarjati še pred uvrstitvijo celotnega pokojninskega zakona na vlado.