Balažic je podrobneje opisal nepravilnosti, ki jih je MZZ ugotovilo pri delu veleposlanika Reberca. Kot je dejal, so se finančne nepravilnosti začele pojavljati kmalu po njegovem imenovanju na veleposlaniško mesto v Španiji, ustrezne službe ministrstva pa so ga na te nepravilnosti tako rekoč vsak mesec opozarjale. Opozorila so prihajala že v letu 2008, ko je bil minister še Dimitrij Rupel, šest opozoril je dobil v letu 2009 in šest v letu 2010. Ob prihodu zunanjega ministra Samuela Žbogarja mu je Reberc pisal, da je bivši minister Rupel nad njim izvajal mobing. Ob tem je Balažic citiral Reberčeve navedbe: »Dejstvo je, da se je prejšnja garnitura ministrstva izživljala nad delom veleposlaništva v Madridu«. Veleposlanik Reberc zato »sporoča gospodu Trekmanu in njegovim prijateljem, da kljub vsem poskusom diskreditacije na sebi ne bo dopustil spolne ali katere koli druge diskriminacije«.

Balažic je tudi opozoril na ugotovitve notranjega nadzora, ki ga je MZZ na veleposlaništvu v Madridu opravilo v začetku leta 2009. Ugotovljeno je bilo večje število nepravilnosti na finančnem in drugih področjih, kot na primer visoko prekomerna poraba sredstev za pisarniški in čistilni material, za založniške in tiskarske storitve pa visoka prekoračitev sredstev za reprezentanco. Prav tako je bilo ugotovljeno, da za številne izdatke v finančni evidenci ni bilo ustreznih listin, da so bila proračunska sredstva porabljena brez pravne podlage, da so bila številna osnovna sredstva nabavljena brez soglasja ali celo v nasprotju z izrecnim sklepom MZZ.

Kljub seznanitvi z ugotovitvami nadzora in številnim opozorilom ter sklepom MZZ so se nepravilnosti na veleposlaništvu v Madridu po Balažicevih besedah nadaljevale. Ker je obstajal sum, da so izpolnjeni zakonski znaki kaznivega dejanja, je MZZ na policijo podalo prijavo suma storitve kaznivih dejanj. O prijavi so junija letos, ko so ga povabili na konzultacije na ministrstvo, Reberca obvestili. Tedaj so mu tudi želeli vročiti odredbo ministra, da mora do pisnega preklica ostati na konzultacijah na zunanjem ministrstvu. Vendar pa Reberc odredbe ni želel prevzeti in se je vrnil na veleposlaništvo v Madrid. Vse omenjeno je botrovalo odločitvi ministra, da je vladi predlagal sklep o predčasnem odpoklicu Reberca z veleposlaniškega mesta.

Ministrstvo je doslej opravilo notranji nadzor na več veleposlaništvih in po naših podatkih nepravilnosti ugotovilo tudi na nekaterih drugih diplomatsko-konzularnih predstavništvih (na primer v Parizu, na Japonskem, v Grčiji). Vendar pa je Balažic včeraj dejal, da je treba ločiti primer veleposlanika Reberca, »ki je res izjemen, in druge primere, ki z njim niso primerljivi«. Več o nepravilnostih, ugotovljenih na drugih DKP, in o morebitnih ukrepih proti drugim veleposlanikom ni želel govoriti.