Minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari je konec julija sicer povedal, da bo vlada predlog državnega proračuna za prihodnji dve leti pripravila do konca avgusta.

Vlada je terminski načrt priprave predloga sprememb proračuna za leto 2011 ter predloga proračuna za leto 2012 sprejela na seji 10. junija. V skladu z načrtom je bilo predvideno, da morajo proračunski uporabniki finančne načrte pripraviti do 20. avgusta.

"Glede na to, da nekateri proračunski uporabniki do navedenega roka niso mogli pripraviti in vnesti svojih finančnih načrtov, smo rok za vnos finančnih načrtov podaljšali do danes oz. do četrtka za obrazložitve," so zapisali na finančnem ministrstvu.

Vlada je razpravo o pripravi sprememb državnega proračuna za leto 2011 ter proračuna za leto 2012 začela že 16. junija. Takrat je določila globalno maksimalno višino proračunskih odhodkov za prihodnji dve leti, ministrom pa že predstavila tudi prvi predlog razreza odhodkov po posameznih politikah.

Predvideni izdatki v državnem proračunu za leto 2011 so pri 10,030 milijarde evrov, v proračunu za 2012 pa pri 10,179 milijarde evrov.

Odstopanje ne sme biti

Generalna sekretarka vlade Helena Kamnar je po julijskih usklajevanjih povedala, da odstopanj od fiskalnega pravila ne sme biti, če želi Slovenija doseči javnofinančno konsolidacijo, ki je poleg povečanja gospodarske rasti osrednji cilj vlade.

Da bi izpeljali vse načrtovane naloge, bi bilo po njenih besedah potrebnih do dodatnih 800 milijonov evrov, kar pomeni, da so želje še naprej bistveno večje od zmožnosti. Največ razhajanj je glede politike socialne varnosti, velika pa so tudi glede investicij. Trd oreh je še vprašanje zamrznitve plač javnih uslužbencev oz. usode izvajanja plačne reforme v javnem sektorju in način usklajevanja pokojnin.

Cilj je, da se proračunski primanjkljaj do vključno leta 2012 zmanjša na štiri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP) in da se s proračunsko politiko poskrbi, da Slovenija primanjkljaj v letu 2013 zmanjša na 1,5 odstotka BDP. Ciljna javnofinančna primanjkljaja za 2011 in 2012 medtem ostajata pri 3,8 in 3,1 odstotka BDP, v letu 2013 pa naj bi padel na 1,6 odstotka BDP.