Proizvodnja hrane postaja strateškega pomena tudi za Slovenijo, ministrstvo za kmetijstvo pa ob tem izpostavlja, da je primarna vloga kmetijstva proizvodnja hrane na trajnosti način. Slovenija se hkrati zavzema za ohranitev dvosteberne strukture skupne kmetijske politike. Prvi steber ima svoj pomen predvsem v zagotavljanju dohodkovne varnosti in stabilnosti, drugi pa zagotavlja politiko razvoja podeželja.

Neposredna plačila, ki spadajo v prvi steber, zagotavljajo stabilno kmetijsko proizvodnjo v Sloveniji in predstavljajo nadomestilo za proizvodnjo hrane po višjih standardih.

Za Slovenijo je zelo pomembno, da bo tudi prihodnja skupna kmetijska politika omogočala oblikovanje specifičnih ukrepov za reševanje strukturnih značilnosti Slovenije, vključno z iskanjem posebnih rešitev za živinorejo in ohranjanjem kmetijstva v območjih z omejenimi dejavniki.

Na kmetijskem ministrstvu želijo, da gre prihodnji razvoj skupne kmetijske politike v smeri nove dodane vrednosti in večje konkurenčnosti, za kar je potrebno vlaganje v znanje, inovacije in raziskave.

Poseben problem predstavlja tudi asimetrija moči znotraj agroživilske verige. Razen trgovine se ostali deležniki v prehranski verigi niso konsolidirali, zato so pogodbe, ki nastanejo produkt deviacije tržnih razmer. Deviacije se kažejo pri zelo dolgih valutah plačil, kar pomeni, da proizvodnja hrane financira delovanje trgovine, država v teh trenutku ne zazna resničnih odnosov, superrabatnih lestvic.

Nekatere države tovrstne deviacije urejajo s poštenimi pogodbami, ki jih nadzira država ali v njenem imenu pooblaščeni ombudsman za to področje. Države, ki se razvijajo, pa so se odločile tudi za drugo pot, in sicer za precej brutalno zakonodajo, je zapisano.

Slovenija se po pojasnilih kmetijskega ministrstva pripravlja za eno in drugo pot. Ministrstvo za kmetijstvo se o tem že pogovarja z ministrstvoma za gospodarstvo in za finance, podlage za odločitve pa naj bi bile pripravljene v roku dveh ali treh mesecev.

Za ombudsmana na tem področju se je že odločila Anglija, v tej smeri gresta tudi Belgija in Nemčija.