Volilna komisija je po preštetju 12,7 odstotka glasov sporočila, da vodi opozicijska konservativna koalicija Liberalne in Nacionalne stranke s 50,8 odstotka glasov, laburisti pa so prejeli 49,2 odstotka glasov. To je 3,5 odstotka manj kot na zadnjih volitvah leta 2007, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Izidi vzporednih volitev televizije Channel Nine so pred tem napovedali tesno zmago vladni Laburistični stranki z 52 odstotkov glasov, opozicijski konservativni koaliciji pa so napovedali 48 odstotkov glasov. Hkrati so ti izidi pokazali zmanjšanje podpore laburistom v ključnih zveznih državah z največjim številom prebivalstva, v Queenslandu in Novem Južnem Walesu, kjer bodo volitve "dobljene ali izgubljene", navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Vzporedne volitve televizije Sky News so prav tako napovedale tesno zmago laburistov pred opozicijsko koalicijo pod vodstvom vodje liberalcev Tonyja Abbotta, in sicer 51 odstotkov proti 49. Zadnja javnomnenjska anketa agencije Newspoll pa je dan pred volitvami celo napovedovala enak, polovičen odstotek glasov.

Te napovedi pomenijo možnost, da bo Avstralija prvič po letu 1940 dobila parlament, v katerem nobena od strank ne bo imela absolutne večine.

Tako Gillardova, ki vlado vodi slaba dva meseca, in Abbott sta danes kampanjo nadaljevala v Sydneyju. Abbot je ob oddaji glasu poudaril, da imajo volivci možnost, da glasujejo "proti slabi vladi in za kompetentno stabilno vlado, ki bo spoštovala davkoplačevalski denar". Gillardova je le poudarila, da bo danes potekal tesen boj, sicer pa je glasovala v domačem Melbourneu.

Čeprav so prve rezultate objavili kmalu po zaprtju volišč, analitiki napovedujejo dolgo noč štetja glasov, preden bo jasen zmagovalec. Vlada sicer potrebuje v 150-članskem spodnjem domu parlamenta 76 sedežev.

Volivci so izbirali 150 članov spodnjega doma parlamenta, ki ima triletni mandat, in polovico članov senata, ki imajo šestletni mandat. Volitve so obvezne za vse Avstralce, starejše od 18 let.

Potekajo po preferenčnem volilnem sistemu, tako da vsak volivec pred ime kandidata iz svojega okrožja vpiše preferenčno številko: 1 za glavnega kandidata, 2 za drugo izbiro itd.. Vsak kandidat, ki prejme več kot polovico "številk 1", je avtomatično izvoljen. V nasprotnem primeru se glasovi kandidatov, ki so se najslabše odrezali, prenesejo na vodilnega kandidata stranke, dokler se ne določi zmagovalec.