Raziskavo so v tej ugledni agenciji minuli konec tedna opravili z naključnimi telefonskimi klici 1694 volivcem po vsej državi, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Med rivalskimi strankami namreč ni večjih razlik v notranji politiki, v zunanji pa sta obe zavezani odnosom z ZDA, vojni v Afganistanu in zavlačevanju pri ukrepanju glede podnebnih sprememb.

Da bodo volitve med najbolj tesnimi, so danes ob začetku uradne volilne kampanje v Brisbaneu poudarili tudi laburisti. Tiskovni predstavnik stranke Chris Bowen je dejal, da nobena stranka ne more napovedati zmage. Tako bi se lahko ponovil scenarij iz leta 1949, ko je le en poslanski sedež odločal o vladi. V 150-članskem predstavniškem domu imajo sicer sedaj laburisti 88 sedežev, konservativci 59, neodvisni pa so trije poslanci.

Premierka Julia Gillard je ob tem v današnjem nastopu izpostavila, da je levosredinska vlada pod vodstvom laburistov v času svetovne gospodarske krize izšla močnejša kot katerokoli drugo gospodarstvo na svetu.

V primeru vnovične izvolitve laburisti obljubljajo poglobitev vezi s ključnimi azijskimi partnericami kot so Japonska, Indija in najbolj pomembna Kitajska. Ob tem napovedujejo, da bodo vsa odprta vprašanja s temi državami reševali na podlagi skupnih interesov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tudi konservativna opozicija pod vodstvom vodje Liberalne stranke Tonyja Abbotta je napovedala okrepitev vezi z Indijo, osmo največjo trgovinsko partnerico Avstralije, v primeru izvolitve pa okrepitev vezi tudi z ZDA, Indonezijo in Japonsko.

Kot svojo najpomembnejšo strateško partnerico so danes laburisti znova izpostavili ZDA, ki ostaja trdna podlaga varnosti in strateških dogovorov. Avstralija pa bo tudi ostala tesna zaveznica Washingtona v Afganistanu, je v izjavi dejal zunanji minister Stephen Smith.