V palači Grazioli, v središču mesta, so se včeraj sredi dneva zvrstili tajniki vlade, ministri, rimski župan in vsi drugi odgovorni v Stranki svobode ljudstva. Berlusconi jih je sklical, da bi z njimi določil strategijo za izhod iz politične krize, ki je nastopila po predpočitniškem razkolu vladne koalicije.

Nepopravljivi optimizem

Čeprav je bila formalni razlog včerajšnjega posveta razprava o programskih točkah, na podlagi katerih namerava vlada jeseni v parlamentu zahtevati zaupnico, je imel včerajšnji zbor povsem drug namen. Berlusconi se po razdoru s Finijem počuti ogroženega. Svoje podrejene in privržence hoče imeti pod stalnim pritiskom in nadzorom. Gre za neke vrste presinga, s katerim svojim zaveznikom ne daje ne časa ne priložnosti, da bi prestopili na drugo stran. Nič čudnega ni torej, da je Berlusconi pred včerajšnjim posvetom govoril o stvareh, ki so popolnoma v nasprotju z realnim stanjem. "Prepričan sem, da se bodo Finijevi privrženci razcepili, da bodo mnogi glasovali za nas, vsaj 12 poslancev pa bo Finija zapustilo," je včeraj dejal premier, ki slovi po svojem nepopravljivem optimizmu.

V resnici pa se nad stranko in vlado italijanskega premierja zbirajo vse bolj grozeči oblaki. Čeprav sta, kot že rečeno, parlament in vlada na počitnicah, pa v preteklih dveh tednih ni minil dan, da se ne bi na političnem prizorišču zgodilo nekaj novega. Seveda so bili vsi politični dogodki vezani na prihajajočo jesen, ki bo, po ocenah mnogih opazovalcev, odločilna za patriarha Berlusconija.

Neposredni povod za včerajšnji sestanek "kriznega štaba" Berlusconijeve stranke je bila izjava Umberta Bossija. Vodja separatističnih Padancev je upoštevajoč trenutno stanje politične kuhinje dejal, da bi bilo najbolje, če bi predčasne volitve sklicali že novembra. Zamisel o predčasnih volitvah Berlusconiju ni tuja. Pred nekaj tedni, ko je mislil, da ima pred nasprotniki dovolj veliko prednost, je tudi sam grozil s predčasnimi volitvami. Toda najnovejše tajne raziskave javnega mnenja so ga, po pričevanju nekaterih virov, prisile, da je svoje mnenje spremenil. Podatki raziskav, trdijo viri, kažejo, da bi na severu Italije Bossijevi Padanci zmagali z zelo veliko večino, mnogo novih glasov pa naj bi pridobili tudi v središču Italije, ki je bilo do pred nekaj leti nepremagljiva utrdba levice.

Perspektiva okrepljene Severne lige naj bi Berlusconija prisilila, da še enkrat preveri možnost za spravo s Gianfrancom Finijem. Ta je v parlamentu ustanovil neodvisno skupino, ki se s preostalimi sredinskimi političnimi skupinami pogaja o morebitni novi parlamentarni koaliciji.

Prepir s predsednikom

Vse močnejši Umberto Bossi in njegovi Padanci pa niso edina nevarnost, ki preži na Berlusconija. Pretekli teden so se premierjevi podaniki zapletli v polemiko s predsednikom države. Giorgia Napolitana so obtožili, da bo, če bo v primeru vladne krize mandat za sestavo nove vlade ponudil novi parlamentarni koaliciji, postopal neustavno. Predsednik republike je od poslancev uradno zahteval, naj proti njemu vložijo postopek za impeachment. Berlusconijevi poslanci so svoj napad morali umakniti. Kampanjo blatenja Finija pa je moral zaustaviti tudi Il Giornale. Časopis, ki je v lasti Berlusconijeve družine, je upal, da bo z izpostavljanjem domnevnega škandala v zvezi z neko nepremičnino, Finija, ki je predsednik poslanske zbornice, prisilil k odstopu.

V času, ko to poročamo, posvetovanje Berlusconijeve stranke za zaprtimi vrati še ni zaključeno.