Fini in Berlusconi sta se po več mesecih napetosti razšla 29. julija, ko so predsednika spodnjega doma parlamenta izključili iz stranke Ljudstvo svobode (PDL). To stranko sta pred poldrugim letom skupaj ustanovila Fini in Berlusconi. Razkol je sprožil vladno krizo, saj se je Finiju pridružilo 33 poslancev in 10 senatorjev.

Berlusconi se je danes obrnil nanje in jim dal "zadnjo možnost" za spravo. "Naši volivci so nas podprli in omogočil, da smo zmagali na volitvah leta 2008. Našega razkola ne bodo razumeli," je po današnjem poročanju avstrijske tiskovne agencije APA dejal Berlusconi.

Moralna dolžnost je državi prihraniti predčasne parlamentarne volitve, z enotnostjo okoli novega vladnega programa pa je mogoče obnoviti skupno delo, je še menil premier. Novi vladni program v štirih točkah predvideva reforme na področju davčnega in sodnega sistema, pospešitev uvajanja federalizacije ter razvojne projekte za manj razviti jug države.

Finijevi so pripravljenost Berlusconija za dialog pozdravili, a hkrati kot pogoj za obnovo pogovorov s premierom zahtevali, da njegovi privrženci končajo kampanjo blatenja in vsakodnevne napade na predsednika poslanske zbornice.

Opozicija na drugi strani še vedno upa, da bo Berlusconijeva koalicija zaradi notranji spopadov propadla. V Demokratski stranki so tako v sredo vse opozicijske sile pozvali k oblikovanju zavezništva, ki bi izdelalo skupno strategijo za primer predčasnih volitev. V PD prav tako ne izključujejo možnosti oblikovanja prehodne vlade.