Po besedah ministra za priseljevanje Erica Bessona je bilo na današnjem letalu 139 Romov. Navedbe o tem, koliko jih je v Romunijo odpotovalo oz. pripotovalo v četrtek, se sicer razlikujejo. Medtem ko francoske oblasti trdijo, da jih je iz države odpotovalo 86, romunska stran pravi, da jih je nazaj v domovino pripotovalo le 70. Do konca avgusta naj bi francoske oblasti izgnale skupno okoli 700 Romov.

Francoska vlada vztraja, da Romi odhajajo iz Francije prostovoljno, potem ko vsaki odrasli osebi izplačajo 300 evrov plus dodatnih 100 evrov za vsakega otroka. Tudi na romunskem notranjem ministrstvu so potrdili, da se Romi v Romunijo vračajo v okviru postopka t. i. prostovoljne vrnitve po francoskem upravnem pravu.

V Franciji preučujejo nove možnosti

V Franciji naj bi medtem po poročanju nemške tiskovne agencije dpa preučevali pravne možnosti, kako izgnanim Romom preprečiti ponovno vrnitev v državo. Ker so romunski in bolgarski Romi državljani EU, lahko namreč v Francijo pridejo kadarkoli, ta pa jih lahko izžene, če zagrešijo kaznivo dejanje ali ne morejo poskrbeti zase oz. so breme družbi. Eden od načinov, da preprečijo vrnitev Romov v Francijo, je, da ob odhodu poberejo njihove biometrične podatke.

Francoski predsednik Nicolas Sarkozy se je za rušenje nelegalnih romskih naselij in izgon tujih Romov odločil po spopadih med Romi in policijo minuli mesec, ukrep pa je umestil tudi v okvir širše vojne proti kriminalu. Francoski volivci predsednika glede na ankete podpirajo, medtem ko ga v vrstah francoske opozicije, borcev za človekove pravice ter v Romuniji in Bolgariji ostro kritizirajo.