Njegov intervju si preberite TUKAJ.

"Ne pričakujemo, da se bo problematika te bakterije pri nas zaostrila," je poudarila tudi strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Brigita Drnovšek-Olup. Zagotovila je, da ima UKC Ljubljana organizirane vse ustrezne službe za prepoznavanje, organizacijo in izobraževanje vseh zaposlenih, tudi v primeru, da bi se taka okužba dejansko pojavila, pa imajo pripravljen poseben scenarij.

Po besedah Mateje Logar iz Službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb UKC Ljubljana bodo še ta teden uvedli presejanje bolnikov, ki so bili potencialno izpostavljeni okužbi - torej vsi tisti, ki so prišli v stik z zdravstvenimi sistemi v Indiji, Pakistanu ali na primer v Grčiji.

Dokler ne bodo imeli izvidov, bodo takega bolnika osamili, da ne bi moglo priti do prenosa okužb. Če bolnika ne bo mogoče prostorsko izolirati, bodo omejili obiske ter poskrbeli za dodatno higieno v bolnikovi okolici.

"Indijska" bakterija ne predstavlja grožnje

"Indijska" bakterija tudi po mnenju predsednice komisije UKC Ljubljana za smotrno uporabo antibiotikov Bojane Beović ne predstavlja resne grožnje. Veliko grožnjo pa predstavljajo podobne bakterije, prisotne v državah v naši bližini. O podobnih bakterijah po njenih besedah poročajo iz Grčije, Italije in tudi Avstrije, kamor so bile te bakterije zanešene.

"Na oddelkih za intenzivno zdravljenje v Grčiji je kar 50 odstotkov tovrstnih bakterij odpornih proti karbapinemom in ni izključeno, da bi med dopustom v Grčiji naš državljan potreboval oskrbo v tamkajšnji bolnišnici," izpostavlja Beovićeva.

Glede zdravljenja "indijske" bakterije pa Beovićeva pravi, da po podatkih, ki prihajajo iz držav, ki so se z njo že srečale, obstajata dva antibiotika, ki sta vsaj v določenih primerih potencialno učinkovita, nekatere bolnike pa so zdravili s kombinacijo različnih antibiotikov ter dosegli zaustavitev rasti bakterije.

A "to pomeni široko uporabo antibiotikov za enega bolnika", kar posledično lahko pripelje do tega, da bomo izgubili še zadnje antibiotike, ki še delujejo na tovrstne odporne bakterije, je opozorila Beovićeva.