Na sestanek so prišli predsednik sveta Marjan Drvarič, podpredsednik Slavko Cener ter člana Mojca Rakipov in Jožek Horvat - Muc, so zapisali na spletni strani službe Varuha človekovih pravic. S Čebašek Travnikovo so spregovorili predvsem o delovanju sveta, participaciji različnih romskih skupin v svetu in financiranju romske skupnosti, kot največji problem pa so izpostavili prav vprašanje avtonomije pri razdeljevanju teh sredstev, saj naj bi nepreglednost povzročala nesporazume med člani skupnosti.

Čebašek Travnikova jim je pritrdila, da so pravne podlage za financiranje romske skupnosti v Sloveniji pomanjkljive, ali pa jih sploh ni, zato je napovedala ukrepe. Pristojnim organom namerava predlagati sprejem takšnih ukrepov in predpisov, ki bi avtonomijo romske skupnosti pri porabi sredstev povečala, hkrati pa bi vsem Romom v Sloveniji omogočala dostop do sredstev.

Vprašanje sestave in delovanje Sveta in politične participacije Romov je spodbudilo pogovor o možnih spremembah zakona o romski skupnosti v Republiki Sloveniji. Ustavno sodišče je namreč zahtevo Čebašek Travnikove za presojo ustavnosti in zakonitosti dela zakona, ki se nanaša na sestavo sveta, zavrnilo.

Kljub temu pa je v obrazložitvi odločbe in v odklonilnem ločenem mnenju dveh sodnikov ustavno sodišče navedlo vrsto argumentov, ki govorijo v prid mnenju, da način zastopanja posameznih skupin Romov v Svetu ni ustrezen. Ustavno sodišče je varuhinjo tako napotilo na državni zbor. Tako je beseda tekla tudi o možnih oblikah sodelovanja posameznih romskih skupin znotraj sveta.