Poročilo varuha človekovih pravic v SLS ocenjujejo kot pokazatelj dejanskega stanja v družbi. Iz dokumenta lahko po besedah poslanca Gvida Kresa razberemo, da je nedelovanje pravne države problem, o katerem bo treba spregovoriti. Tudi v SLS že ves čas tega mandata opozarjajo, "da imamo v Sloveniji dve pravni državi, eno za t.i. malega človeka in eno za ljudi kapitala", je dodal.

Prav tako kot varuhinja sicer opozarjajo na neenako dostopnost do dobrin in javnih storitev zdravstva, sociale in izobraževanja. Opozarjajo tudi na kršenje pravic delavcev in na zakonodajo na tem področju.

Finančna kriza je po Kresovih besedah vse nastale probleme potisnila v ospredje. Največji problem pa je, kot pravi, da zakonodaja ni dodelana, predvsem na delovnopravnem področju. Vendar pri tem poudarja, da ni vse odvisno od zakonodaje, ampak tudi od moralnih vrednot ljudi, ki vodijo podjetja. Vlada pa, kot ocenjuje, problem kršenja pravic delavcev rešuje s strahom.

"Vlada misli, da mora za vsako ceno ohraniti vsako delovno mesto, pa četudi je tako nekakovostno, kot je trenutno v mnogih gradbenih podjetjih," meni poslanec. Ob tem je prepričan, da "bi morala vlada takšnim igralcem, takšnim podjetnikom na Slovenskem preprosto na en način onemogočiti delovanje ali ustanoviti črno listo delodajalcev, ki ne delajo kvalitetno".

Poročilo varuhinje je po ocenah SLS kakovostno poročilo, na katerega bi se vlada morala odzvati in nemudoma slediti rešitvam teh problemov. Pri tem je Kres izpostavil potrebo po sodelovanju pri reševanju najbolj perečih problemov. V naši državi znamo govoriti o sodelovanju, medtem ko do realizacije sodelovanja ne pridemo," je prepričan.

Vladi poslanci SLS predlagajo, da preuči poročilo varuha človekovih pravic. Vlada mora biti pripravljena tudi na dialog, vendar se po ocenah Kresa prehitro odloči uporabiti svojo moč, ki jo ima v DZ.

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik je poročilo v ponedeljek predala predsedniku DZ Pavlu Gantarju, v torek pa predsedniku republike Danilu Türku. V poročilu se sprašuje, ali je Slovenija še socialna država.