Minister se je spomnil tragičnih dogodkov leta 1941, ko so v začetku avgusta pod Storžičem padle prve žrtve okupatorja. Petega avgusta 1941 je tako pod Storžičem življenje izgubilo osem partizanov in partizank dan prej ustanovljenega Storžiškega ali Kranjsko-tržiškega bataljona, ki so jim na pogorišču Verbičeve koče postavili Šorlijev spomenik. S slovesnostjo pod Storžičem se jih vsako leto spomnijo predstavniki združenj borcev NOB, častnikov, veteranov, planincev in občine.

Zalar je zbrane opomnil, da je breme prvih vedno veliko, saj so drugim v zgled. Prvi borci so si upali upreti, ker so v nekaj verjeli, družile so jih namreč vrednote, kot so tovarištvo, solidarnost, poštenje, hrabrost in požrtvovalnost. Njihova dejanja nas po Zalarjevih besedah učijo zdravega domoljubja, ki ga danes morda primanjkuje. Naša naloga pa je, je dodal, da zagotavljamo minimalno osnovo za življenje v skupnosti različnih. Kot je razložil, slovesnost ni namenjena heroizaciji partizanskega odpora, temveč pomembnemu sporočilu za prihodnost, saj je zgodovina polna ponavljajočih se ksenofobij.

"Velike krivice nikoli ne padejo z neba, ampak so rezultat majhnih, zamolčanih in toleriranih krivic," je rekel Zalar in dodal, da moramo poleg urejene pravne plati tudi sami poskrbeti za to, da ne toleriramo diskriminacij. Z vsakodnevnim trudom za strpen svet bomo na najboljši način izkazali spoštovanje do vrednot, za katere so se padli pod Storžičem borili.

Tržiški župan in poslanec v državnem zboru Borut Sajovic je nekaj sto zbranih ob obeležju spomnil, da narod, ki ne spoštuje lastne zgodovine, nima prihodnosti. V tržiški občini se tega zavedajo, je dejal, zato podpirajo spravne slovesnosti za vse padle in redno skrbijo za spominska obeležja druge svetovne vojne.