"Zaskrbljenost zaradi svobode medijev narašča v večini držav Ovseja, v katerega je vključenih 56 držav, se pa te skrbi odražajo različno," je na Dunaju ob predstavitvi poročila dejala Mijatovićeva.

Poročilo Ovseja med drugim omenja Italijo, kjer bi lahko osnutek zakona o elektronskem nadzoru in elektronskem prisluškovanju "resno oviral raziskovalno novinarstvo". Poročilo tudi opozarja, da ima francoski predsednik Nicolas Sarkozy vodilno funkcijo v javni televiziji France Televisions. Ovse je poleg tega zaskrbljen zaradi sprejetega dela medijskega paketa na Madžarskem, ki bi lahko ogrozil medijsko svobodo v tej državi. Je pa Ovse izrazil upanje, da bo Nemčija sprejela zakon, ki bo zaščitil preiskovalne novinarje.

"Oblasti bi se morale zavedati, da mediji niso njihova zasebna lastnina in da imajo novinarji pravico, da temeljito preiskujejo tiste, ki so bili izvoljeni," je dejala Mijatovićeva, ki je na položaju predstavnice Ovseja za medije od 11. marca. Dodala je, da je "nasilje nad novinarji enako nasilju nad družbo in demokracijo, deležno pa mora biti ostrih obsodb in preganjanja storilcev".

"Napočil je pravi trenutek, da pogledamo naprej in dosežemo boljšo implementacijo," je še dejala Mijatovićeva.

Njen urad se sicer trenutno ukvarja s prvim celovitim pregledom zakonskih določb, ki se nanašajo na svobodo medijev, svobodni dostop do informacij in medijski pluralizem na svetovnem spletu v sodelujočih državah Ovseja.