David Cameron je za pregled vladnih papirjev v tej zadevi zaprosil enega od javnih uslužbencev, zanikal pa je, da so preiskavo zahtevale ZDA. Škotska vlada je že zanikala vpliv in pritiske podjetja BP pri izpustitvi al Megrahija na prostost. Sicer pa se podjetje že od 20. aprila sooča z ostrimi kritikami zaradi iztekanja nafte v Mehiški zaliv.

Izpustitev množičnega morilca iz zapora je bila napaka

Podjetje BP bi moralo razložiti kakršnokoli vpletenost v primer izpustitve Abdelbaseta Alija Mohameda al Megrahija, je Cameron dejal na tiskovni konferenci v Beli hiši, pred katero je potekal triurni sestanek z ameriškim predsednikom Barackom Obamo. Oba sta se „močno strinjala“, da je bila osvoboditev avtorja napada nad Lockerbiejem avgusta lani velika napaka. „Izpustitev al Megrahija, množičnega morilca, je bila napačna. Svojim žrtvam ni pokazal sočutja. Ni jim bilo dovoljeno umreti v domačih posteljah. A pri tej odločitvi ni sodelovalo podjetje BP, temveč jo je sprejela škotska vlada.“

Obama je dejal, da so bili prebivalci ZDA nad odločitvijo škotske vlade „presenečeni, razočarani in jezni“. Novinarjem je razložil, da bo vesel vsake razlage škotske vlade glede razlogov njihove odločitve za izpustitev „serijskega morilca“ iz zapora. Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je že pozvala k preiskavi razvoja sprejemanja odločitve. „Menim, da tukaj ni neke velike skrivnosti,“ je odgovoril Cameron in dodal: „Ne potrebujem preiskave, ki bi mi povedala, da je bila to slaba odločitev. To vem že sam.“

Odločitev na osnovi strogih kriterijev pravosodja

Škotska vlada je že sporočila, da je odločitev glede osvoboditve al Megrahija „temeljila na osnovi strogih kriterijev pravosodja in nobenega drugega dejavnika“. Minister za pravosodje Kenny MacAskill je dejal, da lahko „zagotovi, da podjetje BP ni vstopilo z njim ali pa s škotsko vlado, da pa tudi ni imelo nikakršnega vpliva na sprejetje odločitve.“

57-letni Al Megrahi je bil leta 2001 obsojen na dosmrtno kazen zaradi napada na letalo družbe PanAm leta 1988 nad škotskim Lockerbiejem, v katerem je umrlo 270 ljudi, večinoma Američanov. Škotska vlada ga je kljub nasprotovanju ZDA zaradi hude bolezni (živel naj bi le še tri mesece) 20. avgusta lani predčasno izpustila. Ob vrnitvi v Libijo ga je kot junaka pričakala navdušena množica, kar je sprožilo nove kritike.