V Angliji malokdaj srečaš zares velikega "evronavdušenca". Za veliko večino Angležev je "Evropa" še vedno predvsem poletna pa tudi zimska počitniška destinacija, Bruselj kot prestolnica EU in teženj po evropski naddržavi ZDE (Združenih držav Evrope) pa izvir težav in večnih poskusov zmanjšanja britanske suverenosti. Cameron je kolegom povedal, da "namerava v Evropi igrati aktivno vlogo". "So reči, ki so pomembne za britanske interese in jih moramo delati na evropski ravni. Celo moji najbolj evroskeptični kolegi se strinjajo s tem," je dejal.

Holesterolska dobrodošlica

Čeprav so Cameronu v čast med prvim "premierskim" obiskom v Bruslju oziroma ob njegovem sodelovanju na prvem vrhunskem srečanju EU gostitelji pripravili tradicionalni angleški visokoholesterolski zajtrk (slanina, jajca, klobasice in tako naprej), se je - sodeč po pohvalah evroskeptikov - "Cameron uspešno izmotal iz podpisa načrta o evropski ekonomski vladi, ki bi uvedla globe za članice, ki se jim ne bo posrečilo obrzdati izdatkov, in jim odvzela glasovalne pravice v Bruslju".

Po drugi razlagi so mu kolegi, ker je novinec, dovolili, da se je… izmotal. Cameron naj bi na tem vrhu Britaniji izbojeval pravico britanskih vlad, da še vedno predstavljajo svoj proračun domačemu parlamentu, in preprečil načrt EU, po katerem bi morale vlade članic od nje dobiti odobritev za svojo ekonomsko politiko. Cameron je ocenil, da je bilo to vrhunsko srečanje, ki se je za Britanijo dobro izteklo, ker je pokazal, katere "rdeče linije ne bo nikoli prestopil": "Nikoli ne bom podprl prenosa oblasti z Westminstra (britanskega parlamenta) na Bruselj (EU oziroma evropski parlament)!"

Vedno na straži

Cameron je dodal, da so med voditelji EU "takšni, ki pritiskajo za večjo integracijo in poskušajo doseči spremembe v pogodbah, da bi dosegli ta cilj". "Vedno moraš stati na straži!" je opozoril. Gostitelji so bili veliko prijaznejši. Predsednik evropske komisije Jose Manuel Barroso je napovedane ukrepe Cameronove koalicijske vlade za krčenje proračuna ocenil "kot najboljše zdravilo", ki bo britanskemu premierju pomagalo braniti se kritik laburistične opozicije, da s krčenjem proračuna ogroža okrevanje gospodarstva.

Barosso je Cameronu tudi dejal, da se bo EU osredotočila na evropske gospodarske bolezni, ne pa na poglabljanje federalizma. "Naši državljani želijo, da se osredotočimo na vsebino, ne pa na razpravljanje, ustanove in procese. Ne zanima me prisvajanje več oblasti za Bruselj," je poudaril Barosso. Tudi to je bila "glasba za Cameronova ušesa".

Ekonomski diktat

Takšen izid tega bruseljskega vrha ni povsem pomiril vodilnih evroskeptikov v konservativni stranki, ki trdijo, da bo EU jeseni "vnovič poskusila diktirati ekonomsko politiko članic". Cameron naj bi dobil bitko, ne pa vojne, kolegi pa naj bi bili popustljivi do Britancev, ker je bil to Cameronov prvi vrh.

Britanski evroskeptični tisk, ki svari, da bi reforme, ki jih za finančni sektor načrtuje EU, najbolj škodile londonskemu Cityju in Britaniji, napoveduje, da britansko nasprotovanje Francozov in Nemcev ne bo oviralo pri zahtevah po nadzoru EU nad proračuni članic. Eden izmed njih je omenil nemškega diplomata, ki naj bi Cameronovo trditev, da je zmagal, komentiral z nasmehom in besedami: "Počakajmo do oktobra!"