"Najslabše je, da imamo podjetja brez prihodnosti in banke, ki ne morejo do denarja, ker imajo cel kup slabih naložb," je pojasnila Radićeva v intervjuju, tik pred glasovanjem o njeni funkciji v DZ. To bo po njenem mnenju težko izpeljati, verjetno bodo tudi demonstracije, a na lep način se tega ne da izpeljati.

Tudi Vegrad, če je zrel za stečaj, bi moral po njeni oceni v stečaj. Vendar pa morajo njegovi upniki oceniti, ali je zrel za stečaj.

Na ministrstvu sicer nimajo analize, iz katere bi bilo razvidno, koliko podjetij čaka stečaj. Analitika je šibka točka ministrstva, zato se mora tu po njenih besedah okrepiti. Nova ministrica je ob tem napovedala spremembo na tem področju, saj se po njeni oceni "brez tega ne da delati".

Glede znižanja davkov je povedala, da se jih ne da znižati. Za določene panoge so trošarine težava. Zato po njeni oceni zviševanja davkov ne more biti več, če ostanejo na zdajšnji ravni, bodo podjetja preživela. "Tista, ki tega ne zmorejo, pa njihova težava niso le davki, temveč njihovih izdelki in storitve niso dovolj dobri," je poudarila.

Slovensko gospodarstvo po Radićevi oceni sicer ni tako črno, kot se večkrat želi prikazati, ampak je nekaj srednjega. Ne glede na to, da je kar nekaj podjetij v zelo neugodnem položaju, ima slovensko gospodarstvo zdravo jedro. Iz tega zdravega jedra lahko po njenem mnenju "naredimo preboj naprej".

Glavna težava gospodarstva je, da je tranzicija trajala predolgo. "Še vedno je dosti podjetij, ki so izšla iz družbene lastnine in je država njihova solastnica," je poudarila. Ob tem je ocenila, da managerjem in nadzornim svetov manjka dolgoročne vizije.

Kot je izpostavila Radićeva, ki se zavzema za dokončno privatizacijo, morajo podjetja "čim prej priti v roke pravih lastnikov, takih z dolgoročno vizijo". Gospodarstvo bi se dalo po njeni optimistični oceni prestrukturirati v desetih letih.

Ministrica je v komisiji, ki bo ta teden vladi predložila seznam kandidatov za vodstvo agencije za upravljanje državnega premoženja. O imenih ministrica ni želela govoriti.

Glede krčenja stroškov v javnem sektorju Radićeva razume, da položaja ne smejo preveč zapletati, vendar bi bilo po njeni oceni krčenje števila zaposlenih veliko boljša rešitev od zniževanja plač.

Za koliko bi se dalo skrčiti javno upravo, je dejala, da je to po ministrstvih različno. Na gospodarskem ministrstvu je brez inšpekcij 258 zaposlenih in zagotovo bi se po njeni oceni to število lahko skrčilo za najmanj 20 odstotkov. Natančno številko bo lahko povedala po reorganizaciji dela, ki jo načrtuje, je še povedala ministrica Radićeva.