Da bi bil tak projekt voden idealno, po Mehovem prepričanju sicer ni mogoče, seveda pa mora biti spodrsljajev čim manj. "Nismo zato tukaj, da bi delali napake," je izpostavil. Tudi direktor Teša Uroš Rotnik je dejal, da projekta ni mogoče idealno voditi, vendar ob tem zagotovil, da je bil voden v duhu dobrega gospodarja.

Kot je pojasnil Rotnik, projekt Teš 6 poteka od leta 2001. "Enaka ekipa, ki je takrat zasnovala projekt, ves čas projekta vodi tako Teš kot paralelno zraven ta projekt, v teh časih pa je zagotovo in tudi teoretično nemogoče idealno voditi projekt," je dejal. Dodal je, da je bilo veliko težav in preglavic, za katere pa meni, da so se vsakič v danem trenutku odločiti tako kot nalaga zakonodaja in v duhu dobrega gospodarja.

O morebitni zamenjavi Rotnika - o njegovi zaupnici bodo nadzorniki Teša odločali v roku 14 dneh -, Meh ni želel govoriti, je pa poudaril, da "nihče ni nezamenljiv".

Meh je zagotovil, da Slovenija Teš 6 potrebuje in ocenil, da lahko pomeni tudi nek investicijski zagon. Teš 6 je po njegovem mnenju pomemben za državo in za slovensko energetiko.

Generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) tudi upa, da so vlado "opremili" z dovolj gradiva, da se bo lahko v naslednjih dneh prepričala o nujnosti projekta in se hkrati seznanila z vodenjem postopkov pri tem projektu, hkrati pa kot lastnik HSE sprejela tudi ukrepe. Vendar Meh upa, da ti ukrepi ne bodo takšni, da bodo izdelovali nova poročila, teh je bilo namreč po njegovi oceni dovolj.

Poročila o vodenju projekta izgradnje Teša 6, ki so ga danes poslali vladi - vlada bo poročilo obravnavala prihodnji četrtek - in ga je v sredo obravnaval tudi nadzorni svet Teša, Meh ni želel komentirati. Kot je pojasnil, dokler vlada ne odloči, kako bo obravnavala to poročilo in kakšni bodo postopki, o tem ne bodo dajali izjav.

Da je pri projektu prišlo do določenih napak, je ugotovil tudi odbor za aktivni nadzor naložbe v Teš 6, ki ga vodi Dean Besednjak. Na "določene zadeve" so opozorili, vendar o njih ni želel govoriti, ker so interne narave, bili pa so tudi že sprejeti ustrezni ukrepi.

Med "zadevami" je bila tudi t.i. eksalacijska klavzula, vključena v pogodbo z Alstomom. Na srečanju z Alstomom so namreč predstavili izračun, nato pa so ugotovili, da zadeva tako, kot so si jo razlagali v Alstomu, ne stoji, saj bi pomenila bistveno podražitev zadeve. Po Besednjakovih pojasnil zdaj čakajo le še na "formalizacijo" doseženega dogovora z Alstomom, o ceni pa ni želel govoriti, dokler uradno ne podpišejo dokumenta.

Kot pravi prvi nadzornik Teša Djordje Žebeljan, je študija družbe Pöyry Energy, namenjena Evropski banki za obnovo in razvoj (EBRD), dala pozitivno stališče do Teša 6. "Ključno pa je, da je cena opreme primerna, ekološka sprejemljivost projekta je ustrezna, premoga je zadosti po konkurenčni ceni, pa tudi izbrana tehnologija je konkurenčna za čas obratovanja," je poudaril.

Tudi direktor Premogovnika Velenje Milan Medved je znova poudaril, da je premoga v rudniku dovolj do leta 2054, nekaj ga bo po njegovi oceni najbrž celo ostalo. Rudnik razpolaga s 127 milijoni ton odkopnih zalog, bilančnih zalog pa je celo več.

Rotnik je pojasnil še, da se bo na podlagi študije Pöyry EBRD odločila, ali bo nadaljevala postopke za odobritev posojila za Teš 6. "Pričakujemo, da bodo postopki pozitivno rešeni še do konca tega meseca, tako da imamo potem zaprto finančno konstrukcijo," je izpostavil.

Po Mehovih pojasnilih se finančna konstrukcija ne bo več spreminjala. Teš 6 je ocenjen na 1,1 milijarde evrov. Od tega bo po njegovih navedbah 550 milijonov zagotovila Evropska investicijska banka, 200 milijonov EBRD, ostalo pa so lastna sredstva. Glede obrestne mere EBRD je pojasnil, da so svetovalci, ki sodelujejo pri posojilu, mnenja, da je ta glede na ročnost kredita (25 let) ugodna.

Meh je tudi izrazil obžalovanje, da se Teš 6, v katerega je bilo doslej vloženih 177 milijonov evrov, uporablja za politične obračune. Prav tako se prvi mož HSE ne boji, da zakon o poroštvu za posojilo, ki ga bo moral potrditi DZ, ne bi dobil dovolj podpore.

Borut Pahor ne izključuje menjav v vodstvu Termoelektrarne Šoštanj

Premier Borut Pahor je danes prejel poročilo uprave Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) o vodenju projekta gradnje nadomestnega bloka Teš 6, ki ga bo vlada obravnavala prihodnji četrtek. Kot je po seji vlade povedal Pahor, bi se s projektom dalo ravnati gospodarneje, zato niso izključene niti menjave vodstva Termoelektrarne Šoštanj (Teš).

Pahor je poročilo uprave HSE, ki je dolgo 146 strani, zaradi drugih obveznosti danes le "na hitro diagonalno pregledal". Kot so po seji vlade sporočili iz urada vlade za komuniciranje, je HSE dokumente sicer označil kot poslovno skrivnost.

"Te odločitve vlada ta hip ne more spremeniti, ker so dokumenti tudi namenjeni prvotni obravnavi na seji vlade. Si bo pa vlada prizadevala za umik te oznake in za javno objavo gradiv, ker gre po naši oceni za informacije pomembnega javnega značaja," so sporočili iz urada. Ko bo ta odločitev sprejeta, bodo gradivo posredovali javnosti, so še dodali.

Pahor je po seji vlade sicer dejal, da gre pri projektu gradnje Teš 6 "za preveč pomembno stvar, gre za najdražji energetski projekt v Sloveniji, če opustimo investicijo v Južni tok, ki je investicija sui generis".

Vlada ta projekt zaenkrat podpira, vendar pa bi Pahor kljub temu "rad na vladi slišal, kaj je šlo doslej narobe, da so se tako spreminjali parametri finančnega servisiranja tega projekta in da smo zaradi našega involviranja, zaradi naših zahtev po gospodarnosti tega projekta dosegli za 220 milijonov znižanja stroškov tega projekta".

Predsednik vlade zato pričakuje, da bodo pristojni to pojasnili na naslednji seji vlade, pri čemer ne izključuje niti morebitnih menjav vodstva Teš. "Nisem rekel ne ja ne ne," je dejal Pahor. Ob tem je dodal, da ga nekateri interni dokumenti, ki jih je naročil pri svojih sodelavcih, "napotujejo na to, da bi se verjetno dalo upravljati s projektom Teš gospodarneje, kot se je, in če je ta zaključek točen, potem v prihodnosti potrebujemo nekoga, ki bo počel natančno to".

Pahor je sicer še vedno prepričan, da mora Slovenija izkoristiti Teš, zato da bo v naslednjih letih, predvsem v obdobju 2015-2025, normalno energetsko preskrbljena. Predsednik vlade je ob tem naklonjen tudi jedrski energiji, zato bo v začetku prihodnjega tedna ali v avgustu s strokovnjaki s tega področja, predvsem domačimi, opravil prve preliminarne pogovore o primernosti izgradnje drugega bloka Nuklearne elektrarne Krško (Nek).

"Mimogrede, gre za investicijo, ki je vredna več milijard evrov in imamo zainteresirane investitorje za vstop v to investicijo, za razliko od Teša, kar me seveda kot predsednika vlade zelo pomirja," je pojasnil Pahor. Ob tem je dodal, da gre za ekonomičen projekt in varno tehnologijo, zaradi več tekmecev pa bo lahko Slovenija zviševala ceno za vstop v projekt.