Napovedana izpustitev zapornikov bo največja na Kubi, odkar je sedanji kubanski predsednik Raul Castro leta 2008 prevzel oblast od svojega brata Fidela.

Kot je v sredo po pogovorih dejal Moratinos, odločitev kubanskih oblasti pomeni "novo obdobje" komunistične Kube. "Smo dokaj zadovoljni. Na Kubi se začenja novo obdobje. Država si želi enkrat za vselej rešiti vprašanje političnih zapornikov," je še dejal Moratinos, ki se je o izpustitvi zapornikov pogajal s Castrom in havanskim nadškofom, kardinalom Jaimejem Ortego.

Ob tem je Moratinos napovedal, da je Španija pripravljena prevzeti vseh 52 kubanskih političnih zapornikov, če bo to njihova želja. Dodal je, da mu je Castro med šesturnim sredinim srečanjem v Havani tudi zagotovil, da jih bodo lahko spremljali tudi družinski člani. Hkrati bodo imeli možnost, da se kasneje vrnejo na Kubo, kar bi pomenilo veliko spremembo v kubanski imigracijski politiki. Po Moratinosovih besedah je Havana tudi zagotovila, da izpuščenim zapornikom, ki bodo zapustili državo, ne bodo zaplenili premoženja, kot se je to dogajalo v zadnjega pol stoletja.

52 zapornikov, ki jih bodo izpustili, je del skupine 75 političnih zapornikih, ki so jih zaprli leta 2003 in obsodili na zaporne kazni od šest do 28 let.

Sedanji dogovor je tudi posledica gladovne stavke Guillerma Farinasa, ki je skupaj še z drugimi zaporniki z gladovno stavko poskušal doseči izpustitev, sama gladovna stavka pa je za Havano že postala politična blamaža. Farinas je gladovno stavkal od februarja dalja, s stavko pa je želel doseči izpustitev 25 političnih zapornikov, ki so slabega zdravja. Farinas je v sredo napovedal, da bo prenehal z gladovno stavko, ko se bo 12 političnih zapornikov znašlo na prostosti.

"Dvomim. Dokler naši bratje ne bodo na ulici, ne zaupamo oblastem," je dejal 48-letni Farinas, psiholog in spletni novinar, poroča francoska tiskovna agencija AFP.