Britanski dnevnik Times je objavil novico o pogovorih, ki potekajo na ministrstvu za gospodarstvu in državni ravni. BP, nekoč največja britanska družba, ima velik vpliv na britansko energetsko in mednarodno politiko ter posredno vpliva na Britance – vključujoč milijone tistih, ki so svoje pokojnine vlagali v delnice BPja.

Vrednost BPjevih delnic se je od 20. aprila, ko je prišlo do eksplozije na naftni ploščadi Deepwater Horizon, prepolovila. Družba pa je zaradi ogromnega naftnega madeža plačala že tri milijarde dolarjev (2,4 milijarde evrov).

BP je lansko leto po plačilu davkov državno blagajno napolnil s 5,8 milijarde funtov (4,6 milijarde evrov), zaposluje pa več kot 10 tisoč britanskih delavcev.

Družba je lastnica ključnih poti za transport energentov v Britaniji – tudi infrastrukture, ki povezuje več kot 50 naftnih in plinskih področji v Severnem morju. Družba nadzoruje tudi mednarodne strateške poti, kot na primer naftovod Baku-Tbilisi-Ceyhan.

Ministrstvo za gospodarstvo ni hotelo komentirati navedb Timesa.

BP, ki trdi, da ga ne skrbi, da bi propadel, je sporočil, da išče nove investitorje, da kupijo (danes) veliko cenejše delnice. Predstavnik libijske vlade je sporočil, da bi bila vlada, na čelu z Moamerjem Gadafijem, lahko zainteresirana za nakup deleža v družbi. Kot potencialni kupec naj bi se oglasil tudi Kuvajt, vendar se s slednjim ne strinjajo delavci družbe.