V prvem polletju je bilo na zavodu v povprečju prijavljenih 99.029 brezposelnih oseb, 22,6 odstotka več kot v primerljivem obdobju lanskega leta.

Junija se je na novo prijavilo 6840 brezposelnih oseb, kar je 0,8 odstotka več kot maja in 17,3 odstotka manj kot junija lani. Med novoprijavljenimi je bilo 762 iskalcev prve zaposlitve, 1543 trajno presežnih delavcev in stečajnikov ter 2640 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas.

Junija je v primerjavi z majem brezposelnost porasla v treh območnih službah zavoda, in sicer v Ljubljani (+1,9 odstotka), Kranju (+0,9 odstotka) in Novi Gorici (+0,9 odstotka), v devetih pa se je zmanjšala, in sicer najbolj v Murski Soboti (-2,6 odstotka) in na Ptuju (-2,3 odstotka).

Junija je bilo povpraševanje po delavcih večje kot v maju, delodajalci so prijavili 16.110 prostih delovnih mest, kar je 17,7 odstotka več kot maja in 11,3 odstotka več kot junija lani. V obdobju od januarja do junija so delodajalci prijavili 82.242 prostih delovnih mest, kar je 2,3 odstotka več kot lani v tem času.

Povpraševanje po delavcih se je glede na enako lansko obdobje najbolj povečalo v predelovalnih dejavnostih (+33,8 odstotka), v strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih (+30 odstotkov), v oskrbi z vodo, ravnanju z odplakami in odpadki, saniranju okolja (+13,6 odstotka) ter v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih (+10,1 odstotka).

Najbolj pa se je zmanjšalo v gradbeništvu (-18,4 odstotka), kmetijstvu, gozdarstvu, ribištvu (-15,7 odstotka) in v dejavnosti javne uprave in obrambe ter dejavnosti obvezne socialne varnosti (-13,6 odstotka).

Umirjanje rasti brezposelnosti se v letošnjem letu v strukturi brezposelnosti kaže predvsem kot ponovno povečevanje deleža dolgotrajno brezposelnih oseb in brezposelnih, starih 50 let in več, čeprav še vedno naraščajo tudi deleži trajno presežnih delavcev in brezposelnih zaradi stečajev ter brezposelnih v starosti od 25 do 39 let. Medletna primerjava kaže, da je med brezposelnimi še vedno več moških kot žensk, ter da se zmanjšuje delež brezposelnih z najnižjo izobrazbo.

Povprečni čas brezposelnosti se letos podaljšuje in je že presegel trajanje brezposelnosti pred letom. Ob koncu junija je bila brezposelna oseba v povprečju brezposelna eno leto, osem mesecev in pet dni, pred letom dni pa eno leto in osem mesecev.