Zanimivo je, da so največ orožja prodala prav države, ki sicer nastopajo kot največje zagovornice mira, med katerimi so ZDA, Rusija, Nemčija, Francija in Velika Britanija. Te države skupaj nadzorujejo 80 odstotkov svetovnega tržišča, piše Slobodna Dalmacija.

Po poročanju vojaške revije Defense News so največje izvoznice vojaške tehnologije v lanskem letu podpisale dogovore v višini 130 milijard evrov.

"Največji pacifisti" izvozijo največ orožja

Amerika je s 30 odstotki največja izvoznica orožja, najzvestejši kupci pa so Južna Koreja, Izrael, Saudska Arabija in vzhodnoevropske države. Amerika je med letoma 2001 in 2008 zaslužila okrog 130 milijard evrov.

Leta 2009 sta Indija in Kitajska kupili največ orožja od Rusije, ki ima 20 odstotni delež v prodaji orožja. Južna Amerika je v zadnjih petih letih kar za 150-krat povečala kupovanje orožja.

Nove članice NATA so za proizvajalce ogromno tržišče

Tretje mesto v izvozu orožja drži Nemčija, ki največ proda prav v Evropi. Najpomembnejša nemška kupca sta Turčija in Grčija, sledi pa JAR.

Obrambni strokovnjaki ocenjujejo, da bodo evropski in ameriški vojaško-industrijski kompleksi od držav vzhodne Evrope in Turčije v naslednjih petih do desetih letih na račun prodaje letalske tehnologije zaslužili okrog 15 milijard evrov. Tudi nove članice NATA so ogromno tržišče za proizvajalce, saj morajo zaradi vstopa zamenjati orožje starejše izdelave.