Ukrep sicer ni prvi in bi se lahko pridružil množici drugih, ki so v nadaljnjih postopkih propadli. ZDA so trgovinsko blokado Kube uvedle leta 1962 in kljub temu, da je danes eden izmed največjih anahronizmov, traja še naprej. ZDA so glede prodaje kmetijskih pridelkov največja trgovinska partnerica Kube, kongresniki iz kmetijskih držav, kjer ni veliko kubanskih izseljencev, pa želijo ta obseg še povečati.

Takšnega mnenja je tudi večina Američanov, za katere komunizem po desetletju opozarjanja na islamski terorizem ni več v ospredju pozornosti. Pri ohranjanju stanja, kakršno je, vztrajajo predvsem kongresniki iz Floride, kjer je močna izseljenska skupnost, ki sovraži nekdanjega predsednika Kube Fidela Castra in režim, ki ga pri življenju ohranja njegov brat Raul Castro.

Kongresni odbori so doslej že potrdili podobne odprave omejitev trgovine in potovanj na Kubo, vendar so propadle v nadaljnjih procedurah. Američani, ki želijo videti Kubo, sicer prepoved gladko kršijo, pri čemer jim pomagajo kubanski mejni uslužbenci, ki jim v potne liste ne stisnejo žiga. Na Kubo se iz ZDA potuje sicer preko Kanade in Mehike, kar nekoliko poveča ceno in podaljša čas.

Američani lahko na Kubo potujejo legalno s posebnim dovoljenjem, za katerega se potrudijo predvsem umetniki, športniki, novinarji in podobni, ki pa morajo sprejeti omejitve na porabo dolarjev. Na Kubo iz ZDA seveda lahko potujejo izseljenci oziroma tisti, ki imajo na otoku družinske člane.

Kongresni odbor za kmetijstvo je hkrati s potrditvijo odprave prepovedi potovanj potrdil tudi odpravo neposrednih transferjev med ameriškimi in kubanskimi bankami. Prav tako je potrdil možnost plačila za ameriške kmetijske pridelke s posojilom. Kubanci so doslej morali za vse plačati z gotovino.