In na to je potem dodal še dodatne dneve za pogoje in zahtevnost dela. Odločbe še nisem podpisala in se mislim nanjo pritožiti. So nam pa že vnaprej dali vedeti, da nam bodo dali 18 dni osnovnega dopusta, saj je zakon glede tega zelo dvoumen in si ga baje lahko interpretiraš tako ali drugače. Sama se s tem ne strinjam, saj sem prepričana, da mi je delodajalec kršil pravice.

V zvezi z izpostavljeno problematiko zakon določa le, da ima delavec pravico do letnega dopusta v posameznem koledarskem letu, ki ne more biti krajši kot štiri tedne, ne glede na to, ali dela polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega. Glede na besedno razlago te določbe napisano pomeni, da zakon določa le minimalno število dni (celotnega) letnega dopusta, in ne minimalno število dni osnovnega letnega dopusta, h kateremu se nato prištevajo še dodatni dnevi dopusta. Ker se je zaradi tega v praksi pojavila problematika, ki ste jo v vprašanju izpostavili tudi vi, je strokovna delovna skupina na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve za spremljanje izvajanja Zakona o delovnih razmerjih zavzela stališče, da minimalni letni dopust ne pomeni povečanja letnega dopusta, določenega po kolektivni pogodbi, ampak ga je treba upoštevati le, če letni dopust, odmerjen po kolektivni pogodbi, ne doseže zakonsko določenega minimuma. Zaradi tega vam je delodajalec letni dopust obračunal pravilno, če je 18 dni osnovnega letnega dopusta, na katerega se seštevajo dodatni dnevni, določenih v kolektivni pogodbi. Zakon namreč govori le o tem, da celotni letni dopust ne sme biti krajši od štirih tednov.

Ali še veljajo določila stare pogodbe?

Z delodajalcem sem sklenila pogodbo, v kateri je določeno, da moram po končanem izobraževanju, ki mi ga je plačal delodajalec, ostati zaposlena še pet let ali pa namesto tega plačati odškodnino. Sedaj sem z delodajalcem sklenila novo pogodbo, v kateri to ni več določeno. Ali to pomeni, da mi ni treba več ostati zaposlena še pet let oziroma ali je nova pogodba povozila staro.

Zakon določa, da se trajanje in potek izobraževanja ter pravice delavca in delodajalca med izobraževanjem in po njem se določijo s pogodbo o izobraževanju oziroma s kolektivno pogodbo. Če vaša nova pogodba o zaposlitvi ne vsebuje več določila o vaših obveznostih po izobraževanju in hkrati nimate o tem podpisane posebne pogodbe o izobraževanju, kolektivna pogodba, ki morebiti zavezuje vašega delodajalca, pa o tem tudi ne določa nič, potem ste dejansko prosti petletne obveznosti zaposlitve ali plačila odškodnine. Če pa vaša nova pogodba o zaposlitvi vsebuje določilo, ki dokazuje na morebitno pogodbo o izobraževanju, ki ste jo lahko o tem sklenili z delodajalcem, potem predmetne obveznosti niste prosti. Slednje velja tudi, če kolektivna pogodba, ki morebiti velja za vašega delodajalca in mora biti po zakonu v vaši pogodbi o zaposlitvi v tem primeru tudi navedena, določa takšno obveznost.

Andreja Mrak, univ. dipl. prav.