Toda že čez pičle tri dni (11. junija) se je ministrstvo omehčalo in s podpisom ministra Dejana Židana dovolilo spremembo namembnosti kmetijskih zemljišč - pod pogojem, da jih MOL uporabi za gradnjo javne infrastrukture za potrebe Darsa in ministrstva za notranje zadeve (MNZ) ter zanje zagotovi nadomestna kmetijska zemljišča.

Od včeraj je mnenje MKGP spet negativno, Branko Ravnik, direktor direktorata za kmetijstvo na MKGP, pojasnjuje, zakaj: "MOL je 18. junija na spletu objavila popravljen predlog občinskega prostorskega načrta, a je v njem omenjeno območje še vedno predvideno za obrtne dejavnosti in ne za gradnjo javne infrastrukture za potrebe Darsa in MNZ. Dokler MOL prostorskega akta, odloka in prilog ne bo uskladila z našimi zahtevami, bo veljalo negativno mnenje."

Čudežna paličica

Postavlja pa se vprašanje, ali bi MKGP včeraj sploh izdalo negativno mnenje, če ne bi zgodba ušla v javnost. Po poročanju nekaterih medijev naj bi namreč ta sporna kmetijska zemljišča, ki naj bi z novim prostorskim načrtom postala zazidljiva in s tem vredna neprimerno več, kupil znanec ljubljanskega župana Zorana Jankovića Klemen Šešok iz družbe Taxgroup, in to s pomočjo županovega sina. Ko zadiši po Zoranu Jankoviću, pa je to priročna kost za glodanje opozicijske stranke SDS, ki je zato predlagala razširitev dnevnega reda včerajšnje seje parlamentarnega odbora za kmetijstvo prav s to tematiko.

Poslance SDS je zanimalo, zakaj je MKGP v pičlih treh dneh spremenilo mnenje glede spremembe namembnosti kmetijskih zemljišč na območju Smodinovca. "Nekatere druge občine niso deležne tako hitrega odziva. Na neki način so žrtve ljubljanske prostorske politike," je dejal Robert Hrovat, SDS. Njegov strankarski kolega Jožef Jerovšek pa je ocenil: "Gre za korupcijo velikih razsežnosti. Čudežna paličica je v treh dneh vse spremenila. Kdo je posredoval, da se je to zgodilo? In posredovanje je dokazljivo. Minister, zelo hitro ste padli v neko zanko. Imate pa priložnost, da se od teh stvari ogradite in se izvlečete."

S hobotnicami naj se ukvarjajo drugi

Židan je Jerovšku odgovoril: "Pričakoval sem odzive javnosti, vendar nasprotne, češ, zakaj MKGP zavira in ovira načrtovani prostorski razvoj Mestne občine Ljubljana. Ko sem podpisal mnenje glede njenega prostorskega akta, sem sodelavcem čestital, da jim je uspelo tako varovati kmetijska zemljišča." Breda Pečan, SD, pa je Jerovška pozvala, naj, če ima informacije, da je v tem primeru kdo storil kaznivo dejanje, to prijavi pristojnim organom, saj je to kot državljan dolžan storiti. Da poslanci SDS v zvezi s spornim zemljiščem v Ljubljani govorijo na pamet, brez dokazov, pa meni Cveta Zalokar Oražem iz Zares, ki je že pred začetkom razprave zagrozila, da bo sejo zapustila, če bo razprava spolitizirana. Grožnjo je uresničila, ko je ocenila, da SDS v tem primeru državni zbor izrablja za predvolilno kampanjo v Mestni občini Ljubljana.

Z razpravo poslancev SDS je bil opazno nezadovoljen tudi Mitja Pavliha, direktor direktorata za prostor na ministrstvu za okolje in prostor. Poudaril je, da je prostorsko načrtovanje po definiciji usklajevanje različnih interesov v prostoru, zato so spreminjanja mnenj običajen proces. "Občine imajo pravico načrtovati svoj razvoj, na ministrstvih pa se ne moremo in ne smemo ukvarjati s tem, kakšna špekulacija je v ozadju nekega zemljišča. Špekulacije z zemljišči, sorodstvene vezi župana, hobotnice in s tem povezani procesi... S tem se ne moremo ukvarjati mi. S tem naj se ukvarjajo organi pregona," je dejal Pavliha. Franci Bogovič, SLS, pa je pristavil, da je v Sloveniji razlika med cenami kmetijskih in stavbnih zemljišč velikanska (tudi tridesetkratna). "Kar kličemo po tem, da nekdo s kmetijskimi zemljišči špekulira in s spremembo njihove namembnosti služi," je dejal Bogovič.