Recesija je lani študentsko in dijaško delo oklestila tudi za polovico, letos se kažejo znamenja oživljanja. Eden najstarejših pri nas je Mladinski servis Kranj, kjer nam je Sanja Blagojevič povedala, da dijaškega dela med letom sploh ni na voljo, morda ga bo kaj poleti. Dokaj pogosto je povpraševanje za fizična dela za študente v skladiščih in podobno ter za delo v strežbi za študentke. Ura študentskega dela je plačana od 3,8 do 5 evrov. "Zanimivost je tudi to, da za mnoga dela delodajalci pričakujejo od študentov, da imajo osebno vozilo. Sicer pa v podjetjih, razumljivo, najprej zaposlijo otroke zaposlenih," priznava Blagojevičeva.

Večji delodajalci so bili vsaj na Gorenjskem poleti tako Aerodrom (prtljaga) kot različna proizvodna podjetja, toda pri največjem ponudniku študentskega dela, E-študentskem servisu ocenjujejo, da proizvodnih del tako rekoč ni več. "Nasploh pa v zadnjih mesecih opažamo malce več ponudbe, ki je dramatično padla v lanskem letu. Povprečna urna postavka je 4,2 evra, najtežja dela pa plačajo do sedem evrov," je dodal direktor servisa Tomo Pavlič in nam prijazno nanizal polno primerjav in podatkov, med katerimi izstopa lanski april z rekordnim, 51-odstotnim padcem ponudbe v primerjavi z letom prej.

Kronična težava poleg pomanjkanja del je neplačevanje študentom, in tudi tu morajo študentski servisi po eni strani "kreditirati" študente in po drugi skrbeti za izterjavo od podjetij, ki študente pogosto preprosto izkoristijo in nikoli ne plačajo. Poleti cene študentom pri nekaterih delih zbijejo še dijaki, ki so pripravljeni delati za manjše plačilo. "Zagotovo študentje delajo realno za manj denarja kot pred dvema letoma: manjša ponudba del pogojuje tudi načelo 'vzemi ali pusti', in zato se je temu težko upreti," trdi direktor razvejanega Mservisa Matjaž Minatti iz Kranja.

Poklicali smo še nekaj posrednikov študentskega dela in njihov skupni imenovalec je, da je ponudba manjša, zelo pa je padla tudi cena študentskega dela, ki je ostala enaka ali nižja kot pred dvema ali tremi leti in seveda ne lovi ne inflacije in še manj - študentskih pričakovanj.