Tiskovna predstavnica evropskega komisarja za energijo Marlene Holzner je pojasnila, da v Evropo po beloruskem sistemu, v katerem je bila danes zmanjšana dobava ruskega plina, pride le majhna količina plina.

Ob tem je poudarila, da enega glavnih plinovodov, ki oskrbuje Evropo s plinov in poteka skozi Belorusijo, imenovanega Yamal, ta spor ni prizadel, ter izrazila pričakovanje, da glavne poti plina iz Rusije in Belorusije v EU ne bodo ogrožene.

Sedanja zmanjšana dobava plina sicer lahko najbolj prizadene Litvo, ki je 100-odstotno odvisna od ruskega plina, ki pride čez Belorusijo. Če bi Rusija popolnoma zaprla pipico, bi lahko Litvi z zalogami plina po navedbah komisije pomagala soseda Latvija.

Poleg Litve bi lahko belorusko-ruski spor v EU prizadel Poljsko in Nemčijo, a le posredno, saj obe državi uporabljata plin, ki prihaja preko Belorusije, za dopolnitev svojih zalog plina, je še pojasnila Holznerjeva.

Evropsko komisijo je ruska stran o zmanjšani dobavi plina obvestila v okviru mehanizma o "zgodnjem obveščanju", in to danes zjutraj, ko je novico uradno naznanil tudi ruski energetski velikan Gazprom. Mehanizem "zgodnjega obveščanja" je bil vzpostavljen lani.

Na vprašanje, ali gre v tem primeru res za "zgodnje" ali prej za "pozno" obveščanje, je tiskovna predstavnica odgovorila, da so v komisiji "veseli, da sistem deluje". Mehanizem je sicer trifazen: obveščanje, ocena stanja na obeh straneh in sestanek obeh strani.

V okviru tega mehanizma zgodnjega obveščanja so se energetski strokovnjaki EU danes v Bruslju pred približno eno uro sestali z ruskimi kolegi. Evropska komisija razvoj dogodkov pozorno spremlja in bo o njem tudi ustrezno obveščala javnost.

Rusija je danes zmanjšala dobavo plina Belorusiji za 15 odstotkov, ker Minsk Moskvi še plačal dolga v višini 192 milijonov dolarjev. Če stranema v prihodnjih dneh ne bo uspelo najti rešitve, bo Rusija dobavo plina zmanjšala do 85 odstotkov.

Namestnik beloruskega ministra za gospodarstvo Anatolij Filonov, ki vodi pogovore z Moskvo, je zatrdil, da tudi Gazprom Belorusiji dolguje denar - za prenos plina preko beloruskega ozemlja v Evropo naj bi Minsku dolgoval več kot 200 milijonov dolarjev.

Analitiki sicer opozarjajo, da bi lahko izbruhnila "nova plinska vojna", češ da želi Kremelj kaznovati beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka, ki je v minulih mesecih nakazal željo po približanju Evropi, s čimer je močno razjezil Moskvo.

Številne evropske države, med njimi tudi Slovenija, so v začetku lanskega leta ostale brez ruskega plina zaradi rusko-ukrajinskega spora glede dolga. Takrat so bile nekatere resno prizadete, saj je Rusija dobavo ustavila sredi zime.