Sindikalni zaupniki bodo umike za zdaj deponirali, je povedal. Uradno jih bodo vložili 30. junija, torej mesec dni prej, preden bi začela veljati novela zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki znižuje plačilo dela v dežurni službi.

"Za urgenco bo poskrbljeno. Za bolnišnico pa bo to tako, kot če se zdrobil ležaj na kolesu. Stvar se slej ko prej ustavi," je dejal Kuštrin. Umik soglasij bo po njegovih besedah zagotovo prinesel tudi podaljševanje čakalnih dob, saj se bo delo omejilo na zagotavljanje nujnih medicinskih storitev. Resno bolni in poškodovani zaradi umika soglasij ne smejo biti zaskrbljeni, je dodal. Skoraj dve tretjini slovenskih zdravnikov je članov Fidesa, umik soglasij je po pozivu zanje obvezen. Po Kuštrinovih besedah pa jih ni bilo treba prepričevati: "Več kot polovica soglasij je bilo umaknjenih, še preden je glavni odbor Fidesa sprejel tak sklep." Fides še vedno vztraja pri umiku členov novele zakona o sistemu plač, ki prinašajo nižje plačilo dežurstev. Vlada je medtem pripravljala že napovedani memorandum, ki pa naj bi vseboval predvsem razloge za predlagan rez v plačilo dežurstev in različne podatke, s katerimi naj bi ga utemeljili. Kuštrin je pozno popoldan, ko memoranduma še niso prejeli, dejal, da od tega dokumenta ne pričakuje ničesar novega.

"Polovica članstva na kliniki mi je že predložila umike soglasij, na nekaterih oddelkih pa so to podpisali praktično vsi zdravniki," je povedala Helena Mole z ginekološke klinike UKC Ljubljana. Tudi v UKC Maribor zdravniki že podpisujejo obrazce za umik soglasij, je povedal Boris Rižman in dodal, da "v obdobju nenehnega bombardiranja s tem, kako zdravniki služimo z dežurstvi, se ne pove, da dežuramo za prebivalstvo, zato, da so bolniki ob vsakem času oskrbljeni. Zdravniki se ob tem odpovedujemo tudi družinskemu življenju, smo pa nedvoumno pokazali, da imamo tega vrh glave."