Nasilje je v beg že pognalo kakih 100.000 beguncev, ki so se po večini napotili v sosednji Uzbekistan, nekateri pa so zaradi zaprtja meja utaborili na kirgiški strani meje. Uzbekistan je svoje meje s Kirgizijo namreč že zaprl, v državo pa dovolijo le ranjenim in hudo bolnim beguncem.

Kirgiško ministrstvo za zdravje medtem navaja, da je v medetničnem nasilju v zadnjem tednu dni po uradnih podatkih umrlo 189 ljudi, več kot 1900 pa je ranjenih. Začasna vlada je sicer danes razglasila tridnevno žalovanje, krivdo za krvavo nasilje pa ponovno pripisala strmoglavljenemu predsedniku Kurmanbeku Bakijevu in njegovi družini.

Kot je v izjavi zapisala začasna vlada Roze Otunbajeve, so Bakijev in njegovi sorodniki "poslali na desetine plačancev, najeli na stotine provokatorjev, da izvršijo svoj zločinski načrt". "Resnični razlog za to tragedijo ... je teroristična sabotaža, ki so jo načrtovali in izvedli člani odstavljenega klana, pregnanega iz Kirgizistana," še piše v izjavi, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP. Kirgizistanska policija je medtem danes sporočila, da so zaradi suma podpihovanja nemirov v prestolnici Biškek aretirali 111 ljudi.

Pred tem so začasne oblasti v Biškeku sinu strmoglavljenega predsednika Maksimu Bakijevu v torek očitale, da je za organizacijo medetničnih spopadov plačal deset milijonov dolarjev. 32-letnega Maksima so sicer v ponedeljek pridržali v Veliki Britaniji, potem ko je bil na zahtevo Kirgizistana uvrščen na Interpolov seznam iskanih oseb.

Na poti v regijo je medtem ameriški odposlanec Robert Blake, ki se bo najprej v Uzbekistanu, v prihodnjih dneh pa še v Kirgizistanu seznanil z nastalimi razmerami.

Visoki komisariat ZN za begunce (UNCHR) je na območje že poslal prvo pomoč za kirgiške begunce. Letalo s humanitarno pomočjo je zjutraj pristalo v uzbekistanskem mestu Andidžan. Po poročanju AFP naj bi šlo predvsem za odeje in šotore, čez dan pa naj bi na prizadeto območje prispela še druga pomoč.

UNCHR je danes tudi opozoril, da se bo kirgiška kriza v kratkem razvila v katastrofo, če mednarodna skupnost ne bo nemudoma ukrepala. Prav zato je UNCHR danes pozval k čimprejšnji politični rešitvi, ki bi v to srednjeazijsko državo znova vrnila mir in stabilnost.

Francija je medtem napovedala, da bo za pomoč kirgiškim beguncem donirala 100.000 evrov. Kot je pojasnil francoski zunanji minister Bernard Kouchner, bodo denarno pomoč Kirgizistanu nakazali preko Mednarodnega odbora Rdečega križa. Ob tem je še povedal, da francoski diplomati v Kirgizistanu in Uzbekistanu s tamkajšnjimi oblastmi pripravljajo posebno ekspertno analizo, ki naj bi razkrila, kakšne razmere dejansko vladajo na prizadetem območju.