Kot je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal namestnik vodje kirgiške tajne policije Kubatbek Baibolov, so se danes sestali predstavniki uzbeške skupnosti, predstavniki vlade in voditelji kirgiške policije v Džalal-abadu, pri tem pa so se uspešno dogovorili za prekinitev ognja. To je po poročanju AFP potrdil tudi drug visoki predstavnik kirgiških oblasti Azimbek Beknazarov.

Medvedjev bo razmislil o vojaški pomoči

Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev pa je po poročanju radia Eho Moskva sporočil, da bo razmislil o vojaški pomoči Kirgizistanu za pomiritev etničnih spopadov, za katero je Moskvo v soboto zaprosila začasna kirgizistanska vlada pod vodstvom Roze Otunbajeve. V Moskvi naj bi se sešli predstavniki vojaškega zavezništva sedmih nekdanjih sovjetskih republik, katerega član je tudi Kirgizistan, ki naj bi se pogovarjali o možnosti povrnitve miru v srednjeazijski državi. Medvedjev je poudaril, da je medetnično nasilje v Kirgizistanu treba čim prej ustaviti in v državi znova vzpostaviti red.

Zaradi spopadov med Kirgizi in Uzbeki, ki so izbruhnili v četrtek v mestu Oš na jugu Kirgizistana, je državo po nekaterih ocenah zapustilo več kot 100.000 Uzbekov. Večinoma naj bi šlo za starejše ljudi, ženske in otroke, ki so se zatekli v begunska taborišča, ki so jih zanje postavili v več krajih v Uzbekistanu.

Iz Oša danes poročajo o novih požarih, v mestu pa po navedbah ameriške tiskovne agencije AP že prihaja do pomanjkanja hrane in vode. Nekateri ljudje so začeli pleniti trgovine.

V mestu Džalal-abad pa so se na osrednjem trgu zbrali oboroženi Krigizi, ki naj bi odpotovali v bližnjo uzbeško vas Suzak. Tam naj bi poiskali vodjo uzbeške skupnosti, ki ga krivijo za začetek spopadov.

Medvedjev: Razmere v Kirgizistanu nesprejemljive

Razmere v Kirgizistanu so "nesprejemljive" in predstavljajo "nevarnost regiji", je danes izjavil ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, kot poročajo ruske tiskovne agencije. Zaradi razmer v Kirgizistanu pa naj bi za zaprtimi vrati v torek zasedal tudi Varnostni svet Združenih narodov, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

"Trenutna situacija v Kirgizistanu je nesprejemljiva: ljudje umirajo, kri se še vedno preliva, nasilje povzročajo etnične razlike," je rekel Medvedjev in dodal, da je to izjemno nevarno za regijo. "Zaradi tega je potrebno narediti vse, da se takšna dejanja končajo," je poudaril Medvedjev, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Uzbekistan je sicer danes zaprl meje s Kirgizistanom. Država po besedah namestnika uzbeškega premiera Abdula Aripova namreč ne more več sprejeti novih beguncev, saj nimajo za to potrebnih zmogljivosti. Po podatkih Mednarodnega odbora Rdečega križa je pred etničnim nasiljem v Uzbekistan pribežalo 80.000 beguncev.

V medetničnem nasilju, ki od četrtka divja na jugu Kirgizistana, je po zadnjih uradnih podatkih umrlo najmanj 124 ljudi, 1685 jih je bilo ranjenih. Uzbeška manjšina na jugu države pa medtem navaja, da je umrlo najmanj 700 ljudi. Občasni spopadi so se v nemirni regiji nadaljevali tudi minulo noč.