Udeleženci konference ugotavljajo, da se spopadajo z enakimi težavami v zvezi z visoko stopnjo brezposelnosti zaradi zapiranj rudnikov, skupna jim je tudi neprivlačnost za turiste. Edini način za pospešitev zaposlovanja je pomagati podjetnikom ustanavljati nova, predvsem mala in srednje velika podjetja, pravijo. "Prihajamo iz različnih držav, imamo pa veliko skupnih problemov. Zato smo se tudi zbrali, da si izmenjamo izkušnje in da bi se česa naučili iz primerov dobrih praks, pa tudi iz napak," je povedal Adrian Barbon Rodriguez iz španskega rudarskega mesta Laviana, kjer skušajo poslovni duh razvijati že v šolah.

V mestih, kjer je nekoč prevladovalo premogovništvo, so namreč možnosti za podjetništvo precej manjše, saj ljudem primanjkuje poslovnega duha, zato bo treba vložiti veliko truda, da bodo ta duh "vcepili" že otrokom, hkrati pa razmišljati, kako ustvariti čim več delovnih mest. Ferene Levai, podžupan madžarskega mesta Tatabanya, kjer so pred dvajsetimi leti v mesecu dni zaprli vse rudnike in se je brezposelnost povzpela na 25 odstotkov, je povedal, da so v njihovi regiji nova delovna mesta ustvarile multinacionalke, vendar pa se zavedajo, da potrebujejo tudi domača mala in srednje velika podjetja. Na Poljskem jim, na primer, to že uspeva, saj v rudniških regijah deluje 2500 malih podjetij in ljudje so se naučili (pre)živeti brez rudnika, je pojasnil Grzegorz Wolnik iz poljske delegacije ACOM.

Izkušnje partnerjev iz tujine kažejo, da se zmorejo spreminjati tudi rudarske regije, pravi vodja srečanja Staša Baloh Plahutnik, direktorica območne Gospodarske zbornice Zasavje. Pri tem kot glavno vodilo navaja partnerstvo med lokalnimi in regionalnimi oblastmi, gospodarstvom in potencialnimi podjetniki. Povedala je še, da je Zasavje v primerjavi z drugimi evropskimi rudarskimi regijami na dobri poti, da bo doseglo raven podjetništva, kakršno so že v marsikateri tuji regiji, pa bo potrebnih še nekaj let.