Odstopanja od potrjenega varčevanja vlade

Iz gradiva vlade z naslovom Informacija o pripravi predloga rebalansa proračuna za leto 2010, ki smo ga pridobili v uredništvu in nosi oznako interno, izhaja, da so se ocene finančnega ministrstva od sredine maja - vlada je višino odhodkov potrdila 13. maja - do začetka junija nekoliko spremenile. Če so predvidevali 450 milijonov evrov manj odhodkov integralnega proračuna, se bodo ti dejansko zmanjšali za 431,7 milijona evrov. Razlog je v 15 milijonih evrov, namenjenih sofinanciranju občinskih investicij, v 5,3 milijona evrov vlaganj v državno cestno omrežje in nekaj manj kot milijonu evrov za že nabavljeno opremo Sove.

Namenska sredstva proračuna se ne bodo znižala za 45 milijonov evrov, ampak za 33,7 milijona evrov, se pa bodo dodatno znižali odhodki, financirani iz evropskih sredstev, česar v izhodiščih niso predvideli. Ti se znižujejo za 134,7 milijona evrov.

Pravosodni uporabniki bi dodatnih 17 milijonov evrov

A če so vladni proračunski uporabniki odhodke znižali, bi jih nekateri nevladni še povečali. Gre za državno volilno komisijo, ki ji po proračunu pripada manj kot milijon evrov, v rebalansu pa so zanjo predvideni dodatni štirje milijoni evrov. Za kar 17 milijonov evrov pa bi svoje odhodke povečali pravosodni proračunski uporabniki. Kot navajajo na finančnem ministrstvu, želijo dodatna sredstva za "plače, brezplačno pravno pomoč in stroške sodnih postopkov". V bilanci želje pravosodja očitno niso upoštevane, saj so njihova sredstva ostala nespremenjena.

Davek od dohodka pravnih oseb dodano navzdol

V manj kot mesecu dni pa so se spremenila tudi pričakovanja finančnega ministrstva glede pobranih davkov. Prihodki od dohodnine ne bodo nižji za 68, ampak le za 48,1 milijona evrov. Se bodo pa bolj od pričakovanj znižali prihodki od dohodka pravnih oseb, in sicer za 281,8 in ne za 252 milijonov evrov. Po oceni se bodo prihodki od trošarin znižali za 122 milijonov evrov, in sicer predvsem zaradi manj prodanega dizelskega goriva.

A medtem ko je ministrstvo za finance velik del izhodišč za pripravo predloga rebalansa, ki smo jih pred časom razkrili v Dnevniku, namenilo predlaganim zvišanjem trošarin, teh v informacijah o pripravi predloga rebalansa ne omenja. Če je v izhodiščih, ki jih ne ministrstvo ne vlada do zdaj nista komentirala, natančno navajalo pričakovane letošnje dodatne prihodke od trošarin na pogonsko gorivo (30 milijonov evrov), na alkohol (štiri milijone evrov), na plinsko olje za ogrevanje (dva milijona evrov), na električno energijo (letos 30 milijonov evrov), na cigarete (3,8 milijona evrov), jih v informaciji o pripravi rebalansa ni.

Namesto tega pa je finančno ministrstvo pohitelo z novelo zakona o trošarinah, ki poleg dviga trošarin na električno energijo, o čemer smo obširno že poročali, predvidevajo še dvig trošarin na plin in na cigarete. Skupaj bodo predlagane spremembe zakona o trošarinah letos v proračun prispevale dodatnih 39,3 milijona evrov, prihodnje leto pa 157,6 milijona evrov.